Rejestracja i rozliczanie nadgodzin nauczycieli
10/03/2025Przypominamy, że Sąd Najwyższy uznał, że praca wykonywana przez nauczyciela ponad normę czasu pracy z art. 42 ust. 1 Karty Nauczyciela jest pracą w godzinach nadliczbowych w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy. MEN opublikowało komunikat na ten temat, który sprostowali związkowcy. Natomiast podczas konferencji OSKKO ministra edukacji Barbara Nowacka odniosła się do uchwały i rozpoczęła dyskusję na temat sposobu rejestracji i rozliczania nadgodzin nauczycieli.
Odpowiedź ZNP na komunikat MEN dotyczący uchwały SN o godzinach nadliczbowych nauczycieli
Ministerstwo Edukacji Narodowej wydało komunikat odnoszący się do uchwały Sądu Najwyższego. Jego treść brzmi: Dzisiejsza uchwała Sądu Najwyższego w składzie siedmiu sędziów zmienia dotychczasową linię orzeczniczą w zakresie czasu pracy nauczycieli. Zgodnie z dotychczasowym orzecznictwem SN do nauczycieli nie miały zastosowania przepisy Kodeksu pracy dotyczące pracy w godzinach nadliczbowych.
Związek Nauczycielstwa Polskiego odniósł się do komunikatu i go sprostował. Związkowcy podkreślili, że to nieprawdziwa informacja, ponieważ do dnia 26 lutego 2025 r. Sąd Najwyższy nie wydał wyroków, które dotyczyłyby kwestii prawa nauczycieli do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Jak podaje ZNP, takie rozprawy toczyły się w sądach powszechnych. Jednolita linia orzecznicza (sądów powszechnych) wskazuje, iż nauczyciele mają prawo do wynagrodzenia za pracę w 41-pierwszej i kolejnych godzinach w tygodniu liczonego zgodnie z przepisami Kodeksu pracy regulującymi zasady wynagradzania za godziny nadliczbowe.
MEN zastanowi się, jak rejestrować i rozliczać godziny nadliczbowe nauczycieli
Zgodnie z wyrokiem SN, jeżeli praca nauczyciela przekroczy normę 40 godzin tygodniowo, to nauczyciel otrzyma z tego tytułu dodatkowe wynagrodzenie. Chodzi głównie o pracę podczas wycieczek szkolnych, zajęć dodatkowych organizowanych w dni wolne lub – tak jak w przypadku rozpatrywanym przez sąd – pracę przy projektach międzynarodowych.
W dniach 28 lutego – 3 marca 2025 r. odbyła się XXI Ogólnopolska Konferencja Kadry Kierowniczej Oświaty. Wzięła w niej udział m.in. ministra Barbara Nowacka, która skomentowała uchwałę SN dotyczącą wynagrodzenia nauczycieli za nadgodziny. Szefowa resortu edukacji zaznaczyła, że należy zastanowić się, jak uregulować godziny ponadwymiarowe i godziny nadliczbowe, oraz opracować sposób ich rejestrowania. Do tego procesu zaprosiła dyrektorów szkół.
Bardzo się cieszę, że wreszcie zaczynamy mieć wytyczne. Oczywiście jeszcze jest długa droga (…), ale zapraszam już dzisiaj szczególnie dyrektorów szkół do współpracy nad wypracowaniem najlepszych rozwiązań, które będą korzystne dla szkół, korzystne dla nauczycieli, i które będą dobre dla dyrektorów szkół, bo to oni na końcu ten czas pracy nauczyciela będą rozliczać, tak jak robią do tej pory – powiedziała Nowacka.
Ponadto zaznaczyła, że MEN szczegółowo analizuje uchwałę SN. Po zakończeniu analizy zostaną wprowadzone ewentualne zmiany w przepisach ustawowych.
Źródła:
- Nagranie z XXI konferencji OSKKO, https://www.oskko.edu.pl/konferencjaoskko2025/index.html (dostęp: 6.03.2025 r.).
- Komunikat MEN w sprawie uchwały Sądu Najwyższego w zakresie czasu pracy nauczycieli, https://www.gov.pl/web/edukacja/komunikat-men-w-sprawie-uchwaly-sadu-najwyzszego-w-zakresie-czasu-pracy-nauczycieli (dostęp: 6.03.2025 r.).
- Sprostowanie ZNP dot. komunikatu MEN ws. utrwalonej linii orzecznictwa sądu, https://znp.edu.pl/sprostowanie-dot-komunikatu-mew-ws-utrwalonej-linii-orzecznicza-sadu-najwyzszego/ (dostęp: 6.03.2025 r.).