Rekomendacja MEN: Lekcja on-line o Kościuszce i upadku Rzeczypospolitej
04/03/2024Pytania dotyczące patriotyzmu oraz aktualne refleksje na temat polskich wad – między innymi te tematy omawia Radosław Potrac podczas wirtualnej lekcji. Bazą zajęć są powstańcze działania Tadeusza Kościuszki oraz przyczyny rozbiorów Polski i ich sposób przedstawienia w filmie „Kos” Pawła Maślony.
Jeśli chcesz poznać przyczyny insurekcji kościuszkowskiej, dowiedzieć się, kim był Kościuszko, czego dokonał i jak wyprzedził swoją epokę – posłuchaj lekcji Radosława Potraca – to fragment zapowiedzi lekcji on-line.
Wirtualna lekcja organizowana przez MEN
W czasie lekcji został przybliżony życiorys Tadeusza Kościuszki – postaci uznawanej za bohatera nie tylko w Polsce, lecz także w Stanach Zjednoczonych czy na Białorusi.
Tematyka 45-minutowej lekcji on-line skupia się na:
- przyczynach rozbiorów Polski,
- okolicznościach i przebiegu insurekcji kościuszkowskiej,
- celu insurekcji: zaangażowaniu do walki z zaborcami zarówno szlachty, jak i chłopów.
Autor lekcji stawia pytania dotyczące patriotyzmu oraz zaprezentuje aktualne refleksje na temat polskich wad narodowych – można przeczytać w zapowiedzi na stronie MEN. Uczniowie mają okazję poznać sposoby łączenia komizmu z tragizmem oraz pojęć postmodernizmu, trawestacji, ironii, czarnego humoru i przejaskrawienia.
Przykład niekonwencjonalnego kina biograficznego – film „Kos”
„Kos” Pawła Maślony został nagrodzony Złotymi Lwami na festiwalu w Gdyni. Duże zainteresowanie filmem stało się inspiracją do opracowania wirtualnej lekcji dla szkół.
To nietypowy sposób przestawienia biografii. Wykorzystano tutaj motyw zemsty. Jak podkreśla w swoich social mediach Radosław Potrac, należy pamiętać, że to: film, w którym fikcja miesza się z faktami historycznymi. Zdaniem nauczyciela można poznać: zupełnie inne spojrzenie na postać wciąż mało znanego w Polsce – a wielbionego w USA – Tadeusza Kościuszki. Potrac wyjaśnia, że nazwisko Kościuszko było nie do wymówienia dla Amerykanów – dlatego otrzymał pseudonim KOS.
Wirtualna lekcja oraz film są dostępne w serwisie TVP VOD. dostępne są w serwisie TVP VOD.
Prowadzący lekcję – Radosław Potrac
Prowadzący to zwycięzca konkursu Nauczyciel Roku 2023. Radosław Potrac jest nauczycielem historii, wychowania do życia w rodzinie, nauczycielem wspomagającym, a oprócz tego – działaczem i społecznikiem.
Tworzone przez niego różnorodne inicjatywy edukacyjne i społeczne przekraczają granice tradycyjnego nauczania. Potrac:
- łączy naukę z praktycznym zaangażowaniem: jako redaktor naczelny szkolnej gazetki „Śrubowkręt”, założyciel Akademii Kumatego Rodzica i koła turystycznego Dreptaki;
- kształtuje świadomość i wrażliwość młodych ludzi: przez tworzenie tras wycieczkowych, które ożywiają historię, oraz projekty zbliżające uczniów do świadków historii, dzięki którym uczniowie lepiej poznają historię Holocaustu;
- jest zaangażowany społecznie i dąży do budowania lepszej przyszłości: wolontariat w Domu Powstańca i działalność harcerska, w tym pomoc dla uchodźców z Ukrainy.
Źródła:
- Lekcja on-line o losach Tadeusza Kościuszki i upadku Rzeczpospolitej, https://www.gov.pl/web/edukacja/lekcja-on-line-o-losach-tadeusza-kosciuszki-i-upadku-rzeczpospolitej (dostęp: 28.02.2024 r.).
- Wypowiedź Radosława Potraca na profilu na Facebooku, https://www.facebook.com/RadekJPotrac/posts/7432342023471919?ref=embed_post (dostęp: 28.02.2024 r.).