W roku 2021 ferie zimowe będą wyglądały zupełnie inaczej niż dotychczas. Po raz pierwszy ferie zimowe dla uczniów z całego kraju odbędą się w jednym terminie. 

 

Jeden termin ferii dla wszystkich województw

Dyskusja na temat terminu ferii zimowych toczyła się długo. Rząd podjął decyzję dotyczącą jednego terminu dla wszystkich województw. Ferie rozpoczynają się dziś – 4 stycznia – i potrwają do 17 stycznia. Rząd apeluje o to, aby w tym roku ferie zimowe spędzać w domu. Dla uczniów, którzy ostatnie miesiące ograniczyli kontakty społeczne i uczyli się zdalnie, jest to mało atrakcyjna perspektywa.
 

Jakie atrakcje mogą być organizowane w czasie zimowego wypoczynku? 

napis ferie na sniegu

Mimo wielu obostrzeń i ograniczeń możliwe jest organizowanie półkolonii, ale jedynie dla uczniów klas I–IV szkoły podstawowej, oraz obozów szkoleniowych dla uczniów ze szkół mistrzostwa sportowego, a także oddziałów mistrzostwa sportowego w szkołach ogólnodostępnych. To dobra wiadomość dla dzieci, które tęsknią za kontaktem z rówieśnikami oraz szukają możliwości spędzenia wolnego czasu poza domem.  

MEN apeluje, aby z uwagi na sytuację epidemiczną „w czasie zimowego wypoczynku uczniowie pozostali blisko swoich rodzinnych miejscowości”. Należy pamiętać, że w zajęciach w trakcie ferii zimowych będą mogli wziąć udział wyłącznie najmłodsi. Będą się one odbywać w ścisłym reżimie sanitarnym, w świetlicach szkolnych oraz innych przystosowanych do tego celu pomieszczeniach. Grupa nie może przekroczyć 12 uczniów. Organizatorami zajęć mogą być szkoły i placówki oświatowe, organy prowadzące i organizacje, które na co dzień współpracowały z placówkami w tym zakresie (np. organizacje pozarządowe). Wypoczynek musi zostać zgłoszony do ogólnopolskiej bazy prowadzonej przez MEN wypoczynek.men.gov.pl. Więcej informacji wraz z rozporządzeniem znajdą Państwo na stronie MEN >>TUTAJ

Ze względu na obostrzenia oraz zamknięte kina, teatry czy baseny urozmaicenie czasu wolnego nie jest łatwym zadaniem. Do łask wraca czytanie książek. „Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak sobie radzić z życiem” Przemka Staronia to książka skierowana do dorosłych
 i nastolatków – do nauczycieli, terapeutów, uczniów, a także studentów. W mądry i zabawny sposób pokazuje, jak rozwiązywać codzienne problemy i pomaga zrozumieć trudne emocje. Zachęcamy Państwa do lektury!  

 
Źródło: MEN