Rozwój kompetencji ruchowych uczniów, a nie „wyłanianie talentów”
01/07/2024Ministra edukacji oraz minister sportu podsumowali programy sportowe na wspólnej konferencji 11 czerwca. Wskazali potrzebę zmiany i zapowiedzieli modyfikację programu „Sportowe Talenty”. Przypomnieli także o naborze do programu „Aktywny do Kwadratu”, organizowanego w ramach „Aktywnej Szkoły” – . Szczegóły poniżej.
Szkoła nie jest od tego, by selekcjonować dzieci na te, które są sprawne, od tych, które od pierwszej lekcji WF-u są kierowane na drugą stronę, wy jesteście niesprawni ruchowo – podkreślił minister sportu Sławomir Nitras.
Najważniejsze zmiany w programie
W ramach programu „Sportowe Talenty” od marca do kwietnia tego roku nauczyciele wychowania fizycznego musieli przeprowadzić testy sprawnościowe wśród uczniów klas IV–VIII szkoły podstawowej oraz uczniów liceum, technikum i branżowej szkoły I stopnia. Wyniki tych testów poznamy po zakończeniu igrzysk olimpijskich w Paryżu – 11 sierpnia br.
Barbara Nowacka oraz Sławomir Nitras zapowiedzieli zmiany w programie. Minister sportu wskazał, że przyszłoroczna odsłona programu będzie miała inną nazwę – „Badanie kompetencji ruchowych młodzieży szkolnej”. Ponadto bardziej skoncentruje się na rozwoju umiejętności sportowych uczniów. Celem przedsięwzięcia jest pokazanie, jak realnie wyglądają kompetencje sportowe młodych ludzi, a nie wyłanianie talentów przez kluby sportowe.
To tylko niektóre z działań MEN i MSiT wspierających aktywność ruchową uczniów i uczennic.
Działania MEN i MSiT na rzecz aktywności sportowej
Minister sportu i ministra edukacji mocno podkreślają potrzebę społeczną, jaką jest aktywizacja i promocja sportu od najmłodszych lat. Dlatego podlegające im ministerstwa wspólnie realizują także program „Aktywna Szkoła”. Do tej pory przystąpiło do niego aż 2500 szkół z całej Polski.
Program ma zapewnić dostęp do szkolnych sportowych obiektów po godzinach lekcyjnych i zagwarantować ich funkcjonowanie. Boiska, hale sportowe, siłownie czy bieżnie lekkoatletyczne mają być ogólnodostępne w również po południu, w weekendy i w wakacje.
WF to za mało – „Aktywny do Kwadratu”
30 czerwca zakończył się nabór do trzeciego filaru programu „Aktywna Szkoła”, jakim jest program „Aktywny do Kwadratu”. Ma on umożliwić dzieciom i młodzieży udział w dodatkowych zajęciach sportowych poza lekcjami WF-u. Różnorodne dyscypliny będą oferowane w atrakcyjnych formach, dopasowane do potrzeb i zainteresowań dzieci oraz młodzieży szkolnej. Przewiduje się, że od września 2024 r. blisko 300 tysięcy uczniów i uczennic może skorzystać z dodatkowych aktywności sportowych w szkołach.
Szczegóły na stronie: https://www.aktywnaszkola.pl/.
Źródła:
- Konferencja prasowa dotycząca programu „Sportowe Talenty”, https://www.facebook.com/watch/live/?mibextid=WC7FNe&ref=watch_permalink&v=276924242113792&rdid=Pi3v4mJ6p8eOuGcK (dostęp: 18.06.2024 r.).
- Aktywna Szkoła – wspólne działania ministrów: sportu i edukacji na rzecz aktywności sportowej, https://www.gov.pl/web/edukacja/aktywna-szkola--wspolne-dzialania-ministrow-sportu-i-edukacji-na-rzecz-aktywnosci-sportowej (dostęp: 18.06.2024 r.).
- Aktywny do Kwadratu – więcej sportu w szkole, https://www.gov.pl/web/sport/aktywny-do-kwadratu---wiecej-sportu-w-szkole (dostęp: 18.06.2024 r.).