Ministra edukacji oraz minister sportu podsumowali programy sportowe na wspólnej konferencji 11 czerwca. Wskazali potrzebę zmiany i zapowiedzieli modyfikację programu „Sportowe Talenty”. Przypomnieli także o naborze do programu „Aktywny do Kwadratu”, organizowanego w ramach „Aktywnej Szkoły” – . Szczegóły poniżej.

 

Szkoła nie jest od tego, by selekcjonować dzieci na te, które są sprawne, od tych, które od pierwszej lekcji WF-u są kierowane na drugą stronę, wy jesteście niesprawni ruchowo – podkreślił minister sportu Sławomir Nitras.

Najważniejsze zmiany w programie

zajecia sportowe szkola

W ramach programu „Sportowe Talenty” od marca do kwietnia tego roku nauczyciele wychowania fizycznego musieli przeprowadzić testy sprawnościowe wśród uczniów klas IV–VIII szkoły podstawowej oraz uczniów liceum, technikum i branżowej szkoły I stopnia. Wyniki tych testów poznamy po zakończeniu igrzysk olimpijskich w Paryżu – 11 sierpnia br.

Barbara Nowacka oraz Sławomir Nitras zapowiedzieli zmiany w programie. Minister sportu wskazał, że przyszłoroczna odsłona programu będzie miała inną nazwę – „Badanie kompetencji ruchowych młodzieży szkolnej”. Ponadto bardziej skoncentruje się na rozwoju umiejętności sportowych uczniów. Celem przedsięwzięcia jest pokazanie, jak realnie wyglądają kompetencje sportowe młodych ludzi, a nie wyłanianie talentów przez kluby sportowe.

To tylko niektóre z działań MEN i MSiT wspierających aktywność ruchową uczniów i uczennic.

Działania MEN i MSiT na rzecz aktywności sportowej 

Minister sportu i ministra edukacji mocno podkreślają potrzebę społeczną, jaką jest aktywizacja i promocja sportu od najmłodszych lat. Dlatego podlegające im ministerstwa wspólnie realizują także program „Aktywna Szkoła”. Do tej pory przystąpiło do niego aż 2500 szkół z całej Polski.

Program ma zapewnić dostęp do szkolnych sportowych obiektów po godzinach lekcyjnych i zagwarantować ich funkcjonowanie. Boiska, hale sportowe, siłownie czy bieżnie lekkoatletyczne mają być ogólnodostępne w również po południu, w weekendy i w wakacje.

WF to za mało – „Aktywny do Kwadratu” 

30 czerwca zakończył się nabór do trzeciego filaru programu Aktywna Szkoła, jakim jest program „Aktywny do Kwadratu. Ma on umożliwić dzieciom i młodzieży udział w dodatkowych zajęciach sportowych poza lekcjami WF-u. Różnorodne dyscypliny będą oferowane w atrakcyjnych formach, dopasowane do potrzeb i zainteresowań dzieci oraz młodzieży szkolnej. Przewiduje się, że od września 2024 r. blisko 300 tysięcy uczniów i uczennic może skorzystać z dodatkowych aktywności sportowych w szkołach.

Szczegóły na stronie: https://www.aktywnaszkola.pl/.

 

Źródła:

  1. Konferencja prasowa dotycząca programu „Sportowe Talenty”, https://www.facebook.com/watch/live/?mibextid=WC7FNe&ref=watch_permalink&v=276924242113792&rdid=Pi3v4mJ6p8eOuGcK (dostęp: 18.06.2024 r.).
  2. Aktywna Szkoła – wspólne działania ministrów: sportu i edukacji na rzecz aktywności sportowej, https://www.gov.pl/web/edukacja/aktywna-szkola--wspolne-dzialania-ministrow-sportu-i-edukacji-na-rzecz-aktywnosci-sportowej (dostęp: 18.06.2024 r.).
  3. Aktywny do Kwadratu – więcej sportu w szkole, https://www.gov.pl/web/sport/aktywny-do-kwadratu---wiecej-sportu-w-szkole (dostęp: 18.06.2024 r.).