W specjalnym komunikacie szefa Centralnej Komisji Egzaminacyjnej przedstawiono nowe zasady, które są planowane na państwowych egzaminach zewnętrznych – maturze i egzaminie ósmoklasisty, do których uczniowie przystąpią w 2025 r. Najwięcej zmian zapowiedziano na pisemnym oraz ustnym egzaminie maturalnym z języka polskiego. W komunikacie udostępniono także projekt listy zadań jawnych na maturę ustną z języka polskiego 2025.

 

Zapowiedziane przez CKE zmiany to konsekwencja wprowadzenia przez MEN od 1 września 2024 r. „odchudzonej” podstawy programowej kształcenia ogólnego. Od nowego roku szkolnego egzaminy zewnętrzne będą przeprowadzane zgodnie z nową podstawą programową.

Zmiany na egzaminie ósmoklasisty  

CKE wprowadziła zmiany na wszystkich trzech egzaminach ósmoklasisty:

Zmiany na egzaminie z języka polskiego

W informacji podano, że nie są planowane zmiany w formacie arkusza egzaminacyjnego z języka polskiego stosowanego w latach 2021–2024. Będzie się on składał z dwóch części:

  • Część pierwsza będzie zawierała dwa teksty: literacki i nieliteracki oraz zadania do nich, w tym zadania dotyczące treści i problematyki lektur obowiązkowych. Ale! Tekst literacki nie musi być fragmentem lektury obowiązkowej. Dodatkowo zadania w części pierwszej mogą dotyczyć lektur obowiązkowych z klas IV–VI (poznawanych w całości) oraz z klas VII–VIII (książek i krótkich utworów literackich poznawanych w całości oraz utworów literackich poznawanych we fragmentach).
  • Część druga to wypracowanie. Uczeń wybiera jeden z dwóch tematów podanych w arkuszu i pisze rozprawkę, opowiadanie albo przemówienie. W latach 20252028 w wypracowaniu może się odwołać do dowolnej lektury obowiązkowej określonej w podstawie programowej z 2017 r., czyli także do tekstów, które zostały wykreślone w podstawie programowej w 2024 r.
 
Zmiany na egzaminie z matematyki

Podano, że planowany jest powrót do formatu arkusza egzaminacyjnego z matematyki stosowanego w latach 2019 i 2020. To znaczy, że arkusz będzie obejmował:

  • 15 zadań zamkniętych (jak w latach 2021–2024),
  • 6 zadań otwartych (w latach 2021–2024 w arkuszu były 4 zadania otwarte).

 
Od roku 2025 r. w przypadku egzaminu ósmoklasisty z matematyki zostanie wprowadzone e-ocenianie.

Zmiany na egzaminie z języka obcego   

Nie zmieni się format arkusza egzaminacyjnego z języka angielskiego stosowanego w latach 2021–2024. Arkusz wciąż będzie składał się z pięciu części: rozumienia ze słuchu, rozumienia tekstów pisanych, znajomości funkcji językowych, znajomości środków językowych i wypowiedzi pisemnej.

W części sprawdzającej umiejętność tworzenia wypowiedzi pisemnej uczeń będzie musiał napisać tekst w formie e-maila lub wpisu na blogu, o długości od 50 do 120 wyrazów. Oczekiwany średni poziom biegłości językowej (zgodnie z podstawą programową z 2024 r.) to A2 (A2+ w zakresie rozumienia tekstu).

Zmiany na maturze w formule 2023 

Informacje dotyczące nowych zasad obowiązujących na egzaminie maturalnym od roku szkolnego 2024/2025 są bardziej szczegółowe.

Zmiany na maturze z języka polskiego

Największe zmiany zaplanowano na egzaminach maturalnych z języka polskiego, m.in.:

  • na teście historycznoliterackim obowiązują zadania podzielone tylko na dwa bloki:

        1) starożytność, średniowiecze, renesans, barok, oświecenie, romantyzm, pozytywizm (maksymalna liczba punktów to 7), 
        2) Młoda Polska, dwudziestolecie międzywojenne, literatura wojny i okupacji, literatura lat 1945–1989 krajowa i emigracyjna, literatura po 1989 r. (maksymalna liczba punktów to 8); 

  • wśród zadań dotyczących lektur będą mogły pojawić się zadania oparte na tekstach lektur, których nie ma w kanonie lektur obowiązkowych;
  • dopuszczono możliwość odwoływania się w wypracowaniu do lektur obowiązkowych z podstawy programowej z 2018 r.; zmieni się to dopiero od 2029 r., wówczas zdający będą mogli odwoływać się tylko do lektur z podstawy programowej z 2024 r.;
  • zrezygnowano z tematów zawierających utwór poetycki, ale zdający może odwoływać się do wybranego testu poetyckiego jako innego utworu literackiego;
  • zredukowano liczbę pytań z listy zadań jawnych na egzaminie ustnym z języka polskiego;
  • zredukowano liczbę zadań do 1 lub 2 dla lektur, które od roku 2024/2025 będą czytane we fragmentach.

 
Do 1 września 2024 r. zostanie ogłoszona lista zadań jawnych na lata 2026–2028, obejmujących lektury obowiązkowe z podstawy programowej z 2024 r.

Zmiany na maturze z matematyki

Na egzaminie z matematyki na poziomie podstawowym zmieniono liczbę punktów na 50 za rozwiązanie zadań z arkusza (25 pkt za zadania zamknięte, których będzie od 20 do 25, i 25 pkt za zadania otwarte, których będzie od 7 do 14).

Zmiany na maturze z języka obcego   

Tutaj wprowadzono trzy zmiany:

  • zadaniem otwartym zastąpiono zadania typu prawda-fałsz sprawdzające rozumienie ze słuchu na egzaminie pisemnym z języka obcego na poziomie podstawowym;
  • w części sprawdzającej tworzenie wypowiedzi pisemnej należy napisać e-mail lub wpis na blogu o długości od 100 do 150 znaków;
  • aby zdać egzamin, należy posługiwać się językiem na poziomie B1.
 
Zmiany na maturze z pozostałych przedmiotów

Zmiany objęły również filozofię i wiedzę o społeczeństwie:

  • na egzaminie z filozofii maksymalna liczba punktów to 50;
  • zakres wiadomości i umiejętności na egzaminie z WOS-u określono w załącznikach do czerwcowej nowelizacji podstawy programowej.

 
Zgodnie z informacją dyrektora CKE w pozostałych przedmiotach egzaminu maturalnego nie będą wprowadzane istotne zmiany w porównaniu do lat 2023–2024. Nowe zasady wiążą się jedynie z ograniczeniem  treści i umiejętności wynikających ze zmienionej w 2024 r. podstawy programowej.

Informatory o egzaminach państwowych do poszczególnych przedmiotów

W CKE trwają prace nad informatorami o egzaminach państwowych 2025 do poszczególnych przedmiotów. Mają one ukazać się między 1 sierpnia a 1 września 2024 r. Zostaną zamieszczone na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w takiej kolejności, w jakiej zostaną opracowane przez ekspertów.

 

Źródło:

Informacja dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dotycząca prac nad informatorami o egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym od roku szkolnego 2024/2025 oraz udostępnienia szkołom podstawowym i ponadpodstawowym materiałów do przeprowadzenia tzw. egzaminów próbnych,https://cke.gov.pl/images/_KOMUNIKATY/20240710%20Zmiany%20w%20egzaminach%20od%202025.pdf (dostęp: 26.07.2024 r.).