Psychologowie, pedagodzy, terapeuci w szkołach — ile godzin wsparcia mogą otrzymać uczniowie? Na stronie MEiN został opublikowany komunikat w sprawie wyliczenia etatów nauczycieli specjalistów w nowym roku szkolnym. 

MEiN przedstawia nowe standardy zatrudniania nauczycieli specjalistów

Od nowego roku szkolnego rozpocznie się wdrażaniepierwszego etapu standaryzacji zatrudniania w przedszkolach i szkołach nauczycieli psychologów, pedagogów, logopedów, terapeutów pedagogicznych i pedagogów specjalnych. Ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie obowiązku zatrudniania nauczycieli – specjalistów w publicznych i niepublicznych szkołach (podstawowych i ponadpodstawowych) oraz przedszkolach innych niż specjalne.

Oznacza to, że szkoły i przedszkola będą musiały zatrudniać takich specjalistów, jak:

  • pedagodzy,
  • pedagodzy specjalni,
  • psycholodzy,
  • logopedzi,
  • terapeuci pedagogiczni.

Od września będzie funkcjonować nowe stanowisko specjalisty – pedagoga specjalnego. Dołączy do dotychczasowych – tj. pedagoga, psychologa, logopedy, terapeuty pedagogicznego oraz doradcy zawodowego. W uzasadnieniu projektu możemy przeczytać, że wprawdzie w przedszkolach i szkołach specjalnych nauczyciele mają kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej, ale w przedszkolach i szkołach ogólnodostępnych takie kwalifikacje są wymagane jedynie od tzw. nauczycieli wspomagających, pracujących z uczniami z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego. Dlatego zdecydowano się na utworzenie nowego stanowiska pedagoga specjalnego. Obowiązkiem tego specjalisty będzie wsparcie dla nauczycieli innych niż tzw. wspomagających, a także realizacja zajęć specjalistycznych bezpośrednio z uczniami oraz udzielanie porad i konsultacji rodzicom uczniów.

Nowe standardy określają minimalny wymiar zatrudniania nauczycieli specjalistów w przedszkolach i szkołach. Wprowadzają go przepisy ustawy z dnia 12 maja 2022 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw. Obowiązek zatrudnienia nauczycieli specjalistów w łącznej liczbie etatów określonej w ustawie będzie wprowadzany stopniowo.

psycholog

Przykładowe wyliczenia etatów nauczycieli specjalistów

Każda szkoła i przedszkole podlegające opisanym przepisom są zobowiązane zatrudnić określoną grupę specjalistów. Do tej grupy są wliczane łącznie wszystkie wskazane stanowiska. Wymogi będą nieco łagodniejsze w latach szkolnych 2022/2023 i 2023/2024 (z uwagi na przepisy przejściowe). W grupie specjalistów nie uwzględnia się nauczycieli mających kwalifikacje do zajmowania stanowiska tzw. nauczyciela wspomagającego. Przykładowe wyliczenie etatów:

Źródło: Portal Oświatowy

 

Przykładowe wyliczenie:

W szkole uczy się 180 uczniów. Obecnie szkoła ma zapewnionych 11 godzin pracy pedagoga i 11 godzin pracy logopedy. Zgodnie z przepisami przejściowymi od września szkoła powinna mieć co najmniej 1,5 etatu specjalisty, w tym minimalną liczbę etatów psychologów i pedagogów specjalnych. Czyli ile?

W omawianym przypadku szkoła powinna od września 2022 r. zatrudniać na co najmniej 1,5 etatu specjalistów, z czego co najmniej 25% x 1,5 = 0,375 etatu psychologa, 25% x 1,5 = 0,375 etatu pedagoga specjalnego oraz 0,75 etatu (łącznie) pozostałych specjalistów (pedagoga, logopedy lub terapeuty pedagogicznego). 

Po przeliczeniu tego na godziny pracy nauczyciela, przy założeniu, że pensum specjalistów wynosi 22 godziny tygodniowo, szkoła powinna zapewniać co najmniej 8,25 godzin pracy psychologa, 8,25 godzin pracy pedagoga specjalnego oraz 16,5 godzin (łącznie) pracy pozostałych specjalistów (pedagoga, logopedy lub terapeuty pedagogicznego). 

Warto przypomnieć, że zgodnie z art. 42d ust. 4 ustawy Karta Nauczyciela (będzie obowiązywał od 1 września 2022 r.) przy obliczaniu minimalnego wymiaru etatów specjalistów bierze się pod uwagę również godziny ponadwymiarowe realizowane przez tych specjalistów. 

Przykładowe wyliczenia znajdą Państwo na stronie MEiN TUTAJ oraz w artykule TUTAJ na Portalu Oświatowym.

Źródła:

1. MEiN, https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/wdrazanie-pierwszego-etapu-standaryzacji-zatrudniania-w-przedszkolach-i-szkolach-nauczycieli-psychologow-pedagogow-logopedow-terapeutow-pedagogicznych-i-pedagogow-specjalnych (dostęp: 14.06.2022).

2. Portal Oświatowy, https://www.portaloswiatowy.pl/zmiany-w-prawie-oswiatowym/wiecej-specjalistow-w-szkolach-i-przedszkolach-nowosci-w-karcie-nauczyciela-21567.html (dostęp: 14.06.2022).