Studniówka rządu MEN
02/04/2024Podczas konferencji prasowej ministra Barbara Nowacka podsumowała sto dni swojej pracy na czele resortu edukacji. Spełniona obietnica podwyżek dla nauczycieli, odchudzenie podstawy programowej, odpartyjnienie kuratoriów i ograniczenie prac domowych – to główne zadania wymienione przez szefową MEN.
(…) polska szkoła już staje się miejscem bezpiecznym, przyjaznym, nowoczesnym, które uczy efektywnie, przygotowuje młodych ludzi do wyzwań dynamicznie zmieniającego się świata – podkreśla Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Podwyżki dla nauczycieli – priorytet rządów Nowackiej
Barbara Nowacka mocno zaznaczyła, że resort edukacji wywiązał się z najważniejszego zobowiązania, czyli z podwyżek dla nauczycieli. Ministra wskazała, że 85 procent nauczycieli otrzymało wynagrodzenia wyższe o 30 i 33 procent. Ponadto do nauczycieli trafiło wyrównanie pensji od 1 stycznia 2024 r.
Ministra Nowacka dumnie podkreśliła, że: To jest wielka zmiana jakościowa, którą już odczuwają nauczycielki i nauczyciele w całej Polsce. Rekordowe podwyżki wypracowane w ekspresowym tempie to realne wsparcie dla domowych budżetów rodzin nauczycielskich.
Zmiany w podstawach programowych
Kolejnymi spełnionymi konkretami są zmiany w podstawach programowych, które od kwietnia i 1 września zaczną obowiązywać w polskich szkołach.
Od kwietnia zostaną ograniczone prace domowe. Staną się nieobowiązkowe w szkołach podstawowych. Jedyną formą zadań domowych będą ćwiczenia usprawniające motorykę małą w klasach 1–3. Rozporządzenie wejdzie w życie w kwietniu jeszcze w tym roku szkolnym.
Zmiany od 1 września:
- będzie obowiązywała nowa podstawa programowa, trwają jeszcze prace nad projektami rozporządzeń;
- do średniej rocznej nie będą wliczane oceny z religii i etyki;
- w klasach 1 szkół ponadpodstawowych nie będzie przedmiotu historia i teraźniejszość.
Psycholog w każdej szkole
W czasie konferencji szefowa resortu edukacji wymieniła zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży jako jeden z najważniejszych obszarów działań obecnego rządu. W styczniu Paulina Piechna-Więckiewicz została powołana do pełnienia nowo powstałego stanowiska, tj. Pełnomocnika Ministra Edukacji ds. Zdrowia Psychicznego Uczniów. Celem jej działań jest dopilnowanie, aby w każdej szkole był psycholog szkolny. (...) to, nad czym musimy również pracować, tak jak nad podniesieniem rangi zawodu nauczyciela, autorytetu nauczyciela, to również podniesienie rangi i autorytetu psychologów – podkreśliła Paulina Piechna-Więckiewicz.
Odpolitycznienie kuratoriów oświaty
Pierwsze tygodnie pracy ministry Nowackiej to także zmiany w kuratoriach oświaty. MEN zaznaczyło, że odpartyjnienie tych placówek było jednym z priorytetów planowanych działań.
We wszystkich województwach rozstrzygnięto już transparentne konkursy na kuratorów. Kurator ma być wsparciem dla szkoły, a nie żandarmem i cenzorem, jak to było w poprzednich latach – mówiła na konferencji Nowacka.
Cyfrowe odpowiedniki podręczników i współpraca z WOŚP
Podczas konferencji głos zabrała również wiceministra edukacji Katarzyna Lubnauer. Wśród zmian wprowadzonych przez sto dni wymieniła prace nad ustawą wprowadzającą cyfrowe odpowiedniki podręczników szkolnych oraz współpracę z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy w ramach wprowadzenia zajęć z pierwszej pomocy na lekcjach wychowawczych i przeszkolenie w tym zakresie nauczycieli klas 1–3.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie MEN.
Źródło:
100 dni rządu – najważniejsze działania MEN, https://www.gov.pl/web/edukacja/100-dni-rzadu--najwazniejsze-dzialania-men (dostęp: 26.03.2024 r.).