Święto Edukacji Narodowej, zwane potocznie Dniem Nauczyciela, obchodzone jest co roku 14 października. Dzień ten pozwala odpocząć od codziennych zajęć całej społeczności szkolnej i poświęcić czas na wspólne świętowanie.

 

Nauczyciele nauczycielom życzą… 

nauczyciel w pelerynie na tle tablicy

Czy łatwo jest być nauczycielem? Czy jest to zawód, który może wykonywać każdy? Co oznacza bycie nauczycielem, wychowawcą, pedagogiem, dyrektorem szkoły? Czy na co dzień doceniamy wysiłek pracowników szkół i placówek? 14 października to coroczna okazja, by zastanowić się nad tym, czym jest dla nas edukacja oraz jak ważna jest rola każdej osoby zaangażowanej w opiekę, wychowanie i edukację młodego pokolenia.

Do najważniejszych zadań, które są realizowane niezależnie od podstawy programowej, zasad oceniania i reguł szkolnego życia, należy tworzenie takich warunków dla uczniów, aby opuszczali szkołę jako pewni siebie, świadomi własnej wartości młodzi ludzie, wiedzący, w jakim kierunku chcą podążać.

Mimo wielu niedogodności, z którymi wiąże się wykonywanie tego zawodu, pamiętajcie, Drodzy Belfrzy, że każdego dnia dla wielu uczniów jesteście prawdziwymi bohaterami. Z okazji Waszego święta przyjmijcie życzenia, które składają Marta Młyńska i Przemek Staroń:

Życzymy Wam wszystkim, Edukatorom i Edukatorkom, troski o siebie. Aby każda z nich zaopiekowała się najpierw sobą, bo żeby dać innym ludziom, musimy mieć z czego… A z pustego i Salomon nie naleje! Pamiętacie, że dbanie o siebie to nie luksus, a priorytet, i gdy dajemy sobie, to nie zabieramy innym. Życzymy Wam, abyście zawsze pamiętali i pamiętały, że jesteście niepowtarzalni, nietuzinkowi, wartościowi, że macie mnóstwo zasobów i ogromny potencjał, a Wasz wpływ na dzieci i młodzież jest przeogromny. Robicie wspaniałe rzeczy, pomagacie w otwieraniu oczu, uświadamiacie innym to, co nieuświadomione, towarzyszycie w rozwoju i wspieracie.

Życzymy Wam, abyście pamiętali, że czynicie piękne, mądre i dobre rzeczy. I w końcu – abyście polubili i polubiły , a potem pokochali i pokochały siebie.

Również i my – zespół Wydawnictwa Operon – podpisujemy się pod życzeniami, dziękując Państwu za codzienny trud i serce wkładane w pracę.
 

Szkoła bohaterek i bohaterów 2

Spod pióra Przemka Staronia wyszła kolejna część poradnika Szkoła bohaterek i bohaterów 2, czyli jak radzić sobie ze złem”. Książka jest skierowana do nauczycieli, terapeutów, uczniów, a także studentów ‒ do dorosłych i nastolatków. Premiera w Dniu Edukacji Narodowej podkreśla wyjątkowość tej publikacji. Druga część bestsellerowego poradnika dla młodych ludzi dotyka trudnych tematów, takich jak wstyd czy zazdrość, skupiając się na zagadnieniach związanych z budowaniem własnej wartości, rozpoznawaniem i obroną przed manipulacją, spełnianiem cudzych oczekiwań kosztem własnej autentyczności, ćwiczeniem się w asertywności. W książce nie zabraknie nawiązań do tekstów kultury. Pojawi się tu Alicja z „Alicji w Krainie Czarów”, Pippi, bohaterowie i bohaterki z „Władcy Pierścieni”, sagi o „Harrym Potterze”, Narni oraz Neo z „Matriksa”. Po lekturze można się łatwo przekonać, jak autor celnie odwołuje się do problemów współczesnej młodzieży i jak trafne rozwiązania proponuje. Już wkrótce będą mogli Państwo się o tym przekonać.
 

Po więcej informacji ze świata edukacji zapraszamy na nasz profil na Facebooku.