Szczepienia dla nauczycieli
08/02/2021Nowe kompetencje edukacyjne zdobyte w trakcie edukacji zdalnej mają dużą wartość. Mimo to powrót do edukacji stacjonarnej jest bardzo wyczekiwany. Aby tego dokonać, kluczowe będzie zapewnienie elementarnego bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom życia szkolnego. Rząd podjął decyzję, że w drugim tygodniu lutego rozpoczną się szczepienia nauczycieli przeciw COVID-19. W pierwszej kolejności z takiej możliwości będą mogli skorzystać nauczyciele, którzy obecnie prowadzą zajęcia stacjonarne w szkołach
i placówkach oświatowych.
Przedłużające się zawieszenie
Na mocy ostatniej nowelizacji rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek zdalne nauczanie w szkołach zostało przedłużone do 14 lutego. Wyjątek stanowią klasy 0–III, które w podwyższonym reżimie sanitarnym pracują już stacjonarnie. Dla uczniów klas IV–VIII oraz ich nauczycieli sytuacja przedłużanego kolejnymi rozporządzeniami nauczania zdalnego nie jest komfortowa. Wiele nowych umiejętności, zdobytych w czasie zawieszenia stacjonarnego funkcjonowania placówek, ma dużą wartość i na pewno stanowi kapitał na przyszłość. Nie zastępują one jednak w pełni tradycyjnej formy edukacyjnej. Nauczyciele podkreślają przede wszystkim spadek aktywności uczniów w czasie zdalnych lekcji, bariery i problemy techniczne różnego rodzaju. Oprócz tego zwracają uwagę na obniżenie nastroju i pogorszenie kondycji psychicznej uczniów. Powrót do kształcenia stacjonarnego mają umożliwić szczepienia nauczycieli. W pierwszej kolejności szczepieniami będą objęci:
- nauczyciele wychowania przedszkolnego,
- osoby zatrudnione na stanowisku pomocy nauczyciela,
- osoby zatrudnione na stanowisku pomocy wychowawcy,
- nauczyciele klas I–III szkół podstawowych (w tym wychowawcy świetlic),
- nauczyciele szkół i placówek specjalnych,
- nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu,
- pracownicy pedagogiczni poradni psychologiczno-pedagogicznych,
- kadra kierownicza pedagogiczna wymienionych szkół i placówek.
Przyspieszone szczepienia
Zgodnie z rekomendacją Rady Medycznej ochrona nauczycieli związana z planowanym odmrażaniem edukacji jest konieczna. Zaleca się przyspieszenie szczepień tej grupy zawodowej, dlatego rząd zdecydował się na kolejny krok. Do znanych już preparatów firmy Modena oraz Pfizer/BioNTech dołączą szczepionki AstraZeneca. Zostały zarekomendowane dla części nauczycieli (do 60. roku życia) na podstawie przedstawionych przez producenta wyników badań. Zgodnie z zapewnieniami przedstawicieli Rządu oraz Rady Medycznej, skuteczność preparatu AstraZeneca kształtuje się na poziomie co najmniej 60%, a ponadto zapewnia złagodzenie objawów choroby w przypadku zakażenia się wirusem SARS-CoV-2. Jak donosi portal najwazniejsze24.pl, zdaniem profesora Andrzeja Horbana i prezesa URPL Grzegorza Cessaka, nowa szczepionka spełnia wszystkie zadania przewidziane dla takiego preparatu. Jak najszybsze zaszczepienie nauczycieli zostało potraktowane jako priorytet w kontekście niezbędnego, jak najszybszego powrotu do nauczania w trybie stacjonarnym.
Jak będzie wyglądać rejestracja nauczycieli na szczepienia?
Nauczyciel o chęci zaszczepienia się musi poinformować dyrektora szkoły lub placówki, w której jest zatrudniony. Chętni nauczyciele nie muszą wypełniać żadnych dodatkowych formularzy zgłoszeniowych, dzwonić na infolinię czy wysyłać sms. Formularz zgłoszeniowy wypełnia dyrektor szkoły lub placówki w systemie SIO. W momencie dostawy preparatów do punktu szczepień, nauczyciel otrzyma informacje, kiedy i gdzie ma przyjechać na szczepienie. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie MEN TUTAJ.
Źródła: