„Szkoła zaufania” – to hasło czwartej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Od 5 lutego do 12 kwietnia 2024 r. młodzież będzie oceniała swoje szkoły pod kątem poziomu tolerancji. Młodzi ludzie wybiorą tym samym szkoły, które ich zdaniem są przyjazne, otwarte i bezpieczne.

 

Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ to niezwykła szansa dla młodzieży, której homofobia, bifobia i transfobia niejednokrotnie łamała życiorysy. Żadna osoba uczniowska nie musi już szukać szkoły na chybił trafił, dzięki Rankingowi będzie wiedziała, że wybiera szkołę, w której panuje wzajemne zaufanie oraz atmosfera wspierająca rozwój niezależnie od orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej. Jako licealista z Podkarpacia wiem, że część młodych osób LGBTQ+ planuje edukację w większych miastach w obawie przed stygmatyzacją – wypowiedź ucznia – Mateusza Trzaski – zamieszczona na stronie organizatora Rankingu.

Start czwartej ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 

kredki lgtb

Konferencja prasowa otwierająca ogólnopolski Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ została przeprowadzona 5 lutego 2024 r. Uroczystość miała miejsce w kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Tegoroczna edycja odbywa się, jak zwykle pod patronatami Komisji Europejskiej w Polsce, miast Warszawy, Gdańska, Poznania, Łodzi, Szczecina, Dąbrowy Górniczej oraz marszałków województw: lubuskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego. Do patronów dołączyły także instytucje rządowe Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Równości i Rzecznik Praw Dziecka.

Ocenianie trwa na stronie https://lgbtplusme.com/ranking/pl od 5 lutego do 12 kwietnia 2024 r. Udział w nim mogą wziąć wszystkie osoby ze społeczności szkolnej, jednak o miejscu w Rankingu zadecyduje głos młodzieży. Dziesięć najbardziej przyjaznych szkół otrzyma pod koniec kwietnia tarcze z napisem „Szkoła Zaufania”. Do tego czasu osoby z Fundacji GrowSPACE będą działać we wszystkich regionach Polski.

Wychowanie w duchu otwartości i poszanowania godności 

Celem badania społecznego przeprowadzanego w Rankingu jest wzmocnienie głosu osób uczniowskich i promocja dobrych praktyk w szkole. W tym roku hasło przewodnie to „Szkoła Zaufania”. Młodzież odpowiada w ankiecie, m.in.:

  • jakie jest podejście społeczności szkolnej do osób LGBTQ+;
  • czy pojawia się dyskryminacja;
  • czy organizowane są warsztaty antyprzemocowe;
  • czy nauczyciele i nauczycielki wspierają społeczność LGBTQ+.

 
Na stronie Fundacji GrowSpace krok po kroku został opisany proces oceniania szkoły: Jak dodać opinię na temat szkoły.

Interpretacja wyników z Rankingu pomocna w pracy nauczyciela lub dyrektora  

W zestawieniu, na mapie, znajdują się szczegółowe informacje dotyczące szkół. Szara gwiazdka oznacza brak danych o szkole, a fioletowa – niewystarczającą liczbę głosów.

Oceniane szkoły uzyskują tytuły:

  • szkoły nieprzyjaznej,
  • szkoły umiarkowanie przyjaznej,
  • szkoły przyjaznej,
  • szkoły przyjaznej i zaangażowanej.

 
To istotne informacje dla nauczycieli i dyrektorów. Warto z refleksją podejść do wyników. Dowiedz się, co możesz zrobić, aby wspierać wartości takie jak równość, różnorodność oraz otwartość w edukacji – zachęcają organizatorzy projektu.

O projekcie Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+  

Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ został zainicjowany przez warszawskiego aktywistę Dominika Kuca w 2018 r. To projekt ogólnoeuropejski, do którego systematycznie dołączają nowi członkowie. Patronem projektu jest Komisja Europejska.

Obecnie Ranking i mapa szkół przyjaznych młodzieży LGBTQ+ działa na platformie, której operatorem jest Fundacja GrowSPACE, a fundatorem – Forbidden Colours we współpracy z Regionem Stołecznym Brukseli.

 

Źródło:

Inauguracja Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 2024, https://lgbtplusme.com/news/Inauguracja-Rankingu-Szkol-Przyjaznych-LGBTQ+-2024 (dostęp: 15.02.2024 r.).