kalendarz luty
Już jutro – 9 lutego – obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. Z kolei 11 lutego to Ogólnopolski Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej. Piątek jest Światowym Dniem Darwina, Ogólnopolskim Dniem Pisania Piórem oraz Międzynarodowym Dniem Dojeżdżania Rowerem do Pracy Zimą, a to jeszcze nie koniec dni niezwykłych. Celem dni szczególnych jest chwila refleksji

oraz spojrzenie na codzienność z innej perspektywy.

 

Kalendarz świąt nietypowych obfituje w okazje do tego, by pochylić się nad wydarzeniami, rocznicami czy sytuacjami, które są dla nas ważne. Czasem święta są ustanowione również z błahych powodów, tylko po to, by dać powód do uśmiechu i żartów. W artykule zwracamy uwagę na te dni, które pomogą nam w nadchodzącym tygodniu zwolnić tempo i mogą stanowić inspirację do ciekawej dyskusji.
 

Dzień Bezpiecznego Internetu

9 lutego to Dzień Bezpiecznego Internetu  (DBI). Został on ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Obecnie to wydarzenie angażuje państwa z całego świata. W dobie pandemii, a co za tym idzie zwiększonej aktywności online zarówno dorosłych, jak i młodzieży, DBI jest dobrą okazją do tego, by propagować działania na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do sieci. Organizatorem wydarzeń w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

Organizatorzy DBI zachęcają szkoły, organizacje pozarządowe, a także firmy i osoby prywatne do wspierania przedsięwzięcia przez organizację lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów. Mogą mieć one formę zajęć edukacyjnych, happeningów, kampanii informacyjnych oraz konkursów. Za pomocą elektronicznego formularza na stronie DBI.pl (ZGŁOŚ INICJATYWĘ DBI) do końca marca 2021 r. można dokonać zgłoszenia. Lokalni organizatorzy akcji DBI otrzymają propozycję materiałów edukacyjnych i promocyjnych, dostępną w formie online. Będą to gotowe propozycje lekcji zdalnych do przeprowadzenia z uczniami, webinary dla nauczycieli i osób pracujących z dziećmi wspierające ich w przygotowaniu zdalnych zajęć, banery oraz grafiki. Przygotowywany jest także konkurs  na najciekawszą inicjatywę DBI.
Dla zwycięzców są przewidziane nagrody.
 

Świętujmy te dni z dala od komputera! 

Codziennie spędzamy przed komputerem wiele godzin. W tym tygodniu zachęcamy Państwa do chwili przerwy. 11 lutego jest Ogólnopolskim Dniem Dokarmiania Zwierzyny Leśnej. Celem tego święta jest przypomnienie, że zima to trudny okres dla dzikich zwierząt. Ciesząca nas biała, gruba warstwa śniegu często utrudnia zwierzętom dostęp do naturalnego pokarmu i wody. Z tej okazji zachęcamy do spacerów i pomocy mieszkańcom lasu. Pamiętajmy o tym, by robić to w specjalnie wyznaczonych miejscach w lesie.

Po czwartkowym spacerze zapraszamy Państwa na przejażdżkę rowerową. W piątek przypada Międzynarodowy Dzień Dojeżdżania Rowerem do Pracy Zimą. Co roku coraz więcej osób wyposaża się w odpowiedni sprzęt i odzież przystosowaną do zimowych warunków i dołącza do akcji, która odbywa się na całym świecie. Osoby chętne mogą zgłosić swój udział i włączyć się do rywalizacji z innymi rowerzystami biorącymi udział
 w wydarzeniu. To nietypowe święto obchodzone jest od 2013 roku. Wieczorem natomiast mogą Państwo celebrować Dzień Pisania Piórem, mający na celu propagowanie odręcznego pisania. Data 12 lutego jest nieprzypadkowa – nawiązuje do dnia opatentowania przez Lewisa Edsona Watermana pierwszego wiecznego pióra, co miało miejsce w 1884 roku. Warto przy tej okazji własnoręcznie wypisać kartkę, którą 14 lutego można wręczyć bliskiej osobie z okazji dobrze wszystkim znanych walentynek.

Życzymy Państwu pięknego tygodnia pełnego samych pozytywnych chwil!