Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało na swojej stronie internetowej materiały edukacyjno-informacyjne dotyczące chorób zakaźnych. Tematem przewodnim Tygodnia dla profilaktyki chorób zakaźnych jest przekazywanie wiedzy i umiejętności potrzebnych do dbania o zdrowie własne oraz najbliższych.

 

Bezpieczny powrót do szkół – rok szkolny 2022/2023

Na stronie MEiN w zakładce Bezpieczny powrót do szkoły – rok szkolny 2022/2023 zamieszczono wytyczne bezpieczeństwa zdrowotnego dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz przedszkoli, a także informację o Tygodniu dla profilaktyki chorób zakaźnych.

Wytyczne pozwalają na realizację programów nauczania przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa zdrowotnego na terenie szkól i placówek. Zalecenia szczegółowe dotyczą m.in.: organizacji zajęć, higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń i powierzchni, gastronomii czy postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników.

Harmonogram Tygodnia dla profilaktyki chorób zakaźnych

-        od 25 do 31 sierpnia 2022 r. – przekazanie szkołom materiałów edukacyjnych;

-        od 1 do 9 września 2022 r. – tydzień przygotowawczy:

-        poinformowanie rodziców dzieci i młodzieży o zaplanowanym Tygodniu dla profilaktyki chorób zakaźnych,

-        przygotowanie lokalnej kampanii – stoisk, festynu/pikniku na terenie szkoły;

-        od 12 do 16 września 2022 r. – przeprowadzenie akcji Tygodnia dla profilaktyki chorób zakaźnych w szkole.

 

Linki do materiałów oraz filmy edukacyjne znajdą Państwo na stronie MEiN TUTAJ.

 

Bezpieczeństwo zdrowotne związane z COVID-19

 
Jak podaje MEiN obecnie w stanie zagrożenia epidemicznego każda jednostka systemu oświaty posiada kompetencje do podejmowania rozstrzygnięć w zakresie szczegółowych zasad bezpieczeństwa zdrowotnego. Tak określają obowiązujące wytyczne zachowania bezpieczeństwa zdrowotnego (w stanie zagrożenia epidemicznego):

-        Głównego Inspektora Sanitarnego z 31 marca 2022 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3,

-        MEiN, MZ i GIS dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Nadal mają zastosowanie przepisy rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach oraz placówkach, które umożliwiają dyrektorom szkół elastyczne reagowanie w przypadku wystąpienia zakażenia u ucznia lub nauczyciela.

 

W sytuacji pogorszenia sytuacji epidemicznej w kraju minister właściwy do spraw oświaty i wychowania może wprowadzić odpowiednie rozwiązania organizacyjne w systemie oświaty w całym kraju lub na poszczególnych terenach.

 

Źródła:

Bezpieczny powrót do szkoły, MEiN, https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/bezpieczny-powrot-do-szkoly2 (dostęp: 01.09.2022).

Co nowego w roku szkolnym 2022/2023?, MEiN, https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/nowy-rok-szkolny-20222023 (dostęp: 01.09.2022).