Z którym przedmiotem uczniowie poradzili sobie najlepiej, a z którym najsłabiej?  Który przedmiot dodatkowy był wybierany najczęściej i dlaczego wyniki egzaminów rozszerzonych mogą niepokoić? Które szkoły poradziły sobie najlepiej? Centralna Komisja Egzaminacyjna udostępniła wstępne wyniki egzaminów maturalnych przeprowadzonych w maju 2024 r. Do egzaminu przystąpiło prawie 246 tysięcy absolwentów szkół ponadpodstawowych, a zdało go 84,1 % maturzystów.

 

Oficjalne wyniki matur

raport

Z danych CKE wynika, że w tym roku przeprowadzono ok. 556 885 egzaminów w części ustnej oraz 1 405 725 egzaminów w części pisemnej. W tegorocznej maturze udział wzięło 245 966 zdających z Polski oraz 229 zdających z Ukrainy. Dla maturzystów, którzy z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie dotarli na egzamin, przewidziano dodatkowy termin matur.

Matura napoziomie podstawowym, choć stanowiła wyzwanie, została zdana dosyć dobrze. W tym roku maturę zdało 84,1 % wszystkich osób podchodzących do egzaminów. W porównaniu do roku ubiegłego nastąpił spadek o 0,3 pkt proc. Matury nie zdało o 1,2 pkt proc. więcej osób niż w 2023 r. – 5,5 % absolwentów. Do sierpniowej poprawki ma prawo ma o 0,9 pkt proc. mniej osób niż w 2023 r. – 10,4 % absolwentów.

Gorsze wyniki w stosunku do lat ubiegłych osiągnięto na egzaminach na poziomie rozszerzonym. Wyniki z przedmiotów wybieranych dodatkowo mogą być sygnałem do intensywniejszej pracy w tym obszarze. Spośród maturzystów, którzy pisali egzamin na poziomie rozszerzonym, 18 % z języka polskiego i 10 % z matematyki uzyskało zero punktów. To rekordowa liczba osób z takim wynikiem.

To oznacza, że co piąty zdający nie przeczytał żadnych lektur obowiązkowych i nie wiedział, np. co to jest synkretyzm. My jednak oczekiwalibyśmy, żeby na poziomie rozszerzonym znano podstawowe pojęcia z teorii literatury – tak powód „wyzerowania” prac wyjaśnił na łamach „Gazety Wyborczej” szef CKE Marcin Smolik.

Wyniki matur w liceum, technikum i w branżowej szkole II stopnia

Najlepsze wyniki matur uzyskali absolwenci liceum – zdało 88,6 % osób. Do poprawki może przystąpić 7,6 % maturzystów z tych szkół, a egzaminu nie zdało 3,8 % absolwentów.

Nieco gorsze wyniki uzyskali absolwenci technikum – 78,1 % zdało egzamin, a nie zdało o go 7,4 % osób. Do poprawki ma prawo 14,5 % osób.

Maturę zdało także 17,4 % absolwentów szkół branżowych II stopnia, a 26,7 % ma prawo poprawiać egzamin w sierpniu. Prawie 60 % absolwentów szkoły branżowej nie zdało matury wcale.

Z którymi egzaminami uczniowie poradzili sobie najlepiej?

Dużym zaskoczeniem może być fakt, że najlepiej zdanym egzaminem w tym roku, był egzamin z języka angielskiego, a najgorzej – egzamin z języka polskiego. Średni wynik z języka angielskiego to 78 %, a z języka polskiego to 61 %. Matematyka zajęła miejsce w środku ze średnim wynikiem 63 %. 

Centralna Komisja Egzaminacyjna w opublikowanych wynikach uwzględniła podział na liceum i technikum. Lepsze wyniki uzyskali licealiści. Średnie wyniki z przedmiotów obowiązkowych wynosiły:

  • w liceum: 65 % z języka polskiego, 68 % z matematyki i 83 % z języka angielskiego;
  • w technikum: 56 % z języka polskiego, 56 % z matematyki, 72 % z języka angielskiego.
wykresy

Wyniki z języka polskiego – najwyższe wyniki w województwach, miastach i szkołach  

Egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym najlepiej napisali maturzyści z województwa mazowieckiego. Średni wynik to 63,67 %. Najwyższy wynik ma powiat pruszkowski – 68,76 %. Tutaj najwyższe rezultaty uzyskało Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Nadarzynie – 82,60 %.

Najlepiej z ustnym egzaminem poradzili sobie abiturienci w województwie podkarpackim – średni wynik to 72,51 %. W tym województwie najwyższe rezultaty osiągnęli absolwenci Technikum nr 3 w Sanoku – 87, 92 %.

Wyniki z matematyki – najwyższe wyniki w województwach, miastach i szkołach  

Najlepiej z matematyką poradzili sobie uczniowie z województwa małopolskiego – średni wynik to 66,14 %.

Najwyższe rezultaty osiągnęły szkoły z Krakowa – ze Śródmieścia:

  • Publiczne Liceum Ogólnokształcące Zgromadzenia Sióstr Augustianek im. św. Rity – 96,05 %
  • V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego – 94,28 %
  • VIII Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego – 92,80 %

 
Wyniki z języka angielskiego – najwyższe wyniki w województwach, miastach i szkołach 

Najlepszy wynik z egzaminu z języka angielskiego uzyskali abiturienci z województwa mazowieckiego – średni wynik to 80,95 %.

Tutaj przoduje warszawski Ursynów:

  • Społeczne Liceum Ogólnokształcące nr 4 im. Batalionu AK „Parasol” – 98,32 %
  • Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące im. Roberta Schumana Fundacja „Primus” – 97,14 %
  • LXX Liceum Ogólnokształcące im. Aleksandra Kamińskiego – 97,08 %

 
Na egzaminie ustnym z języka angielskiego najlepiej poradzili sobie maturzyści z województwa lubuskiego. Najwyższa średnia to 79,33 %.

Najwyższe rezultaty osiągnęli maturzyści ze szkół w Zielonej Górze:

  • V Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kieślowskiego – 96,75 %
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Edwarda Dembowskiego – 95,02 %
  • IV Liceum Ogólnokształcące im. płk. pil. Eugeniusza Horbaczewskiego – 93,19 %

 
Najczęściej wybierane przedmioty dodatkowe  

Najchętniej wybieranym przedmiotem dodatkowym na poziomie rozszerzonym był język angielski. wybrało go 75 % absolwentów liceów oraz 62 % absolwentów techników.

Jakie inne przedmioty dodatkowe zajęły także miejsce na podium? Tutaj wybory różnią się w zależności od typu szkoły. Absolwenci liceum najchętniej wybierali język angielski, matematykę i język polski, a absolwenci technikum – język angielski oraz matematykę i geografię.

Sesja poprawkowa egzaminu maturalnego 

Osoby, które nie zdały matury lub są niezadowolone z jej wyniku, będą mogły poprawić egzamin pod koniec wakacji. Dotyczy to osób, które przystąpiły do wszystkich egzaminów w części ustnej i w części pisemnej. Matury poprawkowe odbędą się zgodnie z harmonogramem w terminie 20–21 sierpnia 2024 r.: część pisemna 20 sierpnia, a część ustna 21 sierpnia. Na ich wyniki będzie trzeba poczekać do 10 września 2024 r.

konsultacje

Być może potrzebują Państwo pomocy albo chcieliby Państwo dowiedzieć się czegoś więcej na temat podręczników, materiałów dodatkowych czy obudowy dydaktycznej Wydawnictwa Operon. Bardzo chętnie spotkamy się i odpowiemy na wszystkie pytania. Zachęcamy do skorzystania z nowej usługi: indywidualnych konsultacji dla nauczycieli. Aby zamówić konsultacje, wystarczy wejść na stronę oferty Wydawnictwa Operon www.operon.pl i kliknąć przycisk „Zarezerwuj konsultacje”, a następnie wybrać dogodny dla siebie dzień i godzinę w kalendarzu rezerwacji, a my zadbamy o resztę. Kalendarz spotkań jest aktualizowany na bieżąco.

 

Źródła:

  1. Wyniki egzaminu maturalnego w 2024 roku, https://cke.gov.pl/informacje-wstepne-o-wynikach-egzaminu-maturalnego-w-2024-r/ (dostęp: 10.07.2024 r.).
  2. Wstępne wyniki egzaminu maturalnego, https://www.gov.pl/web/edukacja/wstepne-wyniki-egzaminu-maturalnego (dostęp: 10.07.2024 r.).