Wyższe odprawy emerytalne i nagrody jubileuszowe – to tylko niektóre ze zmian w Karcie Nauczyciela, które planuje wprowadzić Ministerstwo Edukacji Narodowej. Jak podaje portal samorządowy – zmiany w Karcie Nauczyciela były jednym z punktów styczniowych obrad zespołu ds. edukacji Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. 

 

Zmiany w sprawie nagród jubileuszowych i nie tylko…

Jak poinformował Serwis Samorządowy PAP, MEN planuje, aby uprawnienia do nagrody jubileuszowej dla nauczycieli były takie, jak w przypadku pracowników samorządowych. Obecnie nauczyciele po 40 latach pracy otrzymują nagrodę w wysokości 250 proc. miesięcznego wynagrodzenia. Po zmianach nagroda wynosiłaby 300 proc. wynagrodzenia. Proponowana jest też – analogicznie do pracowników samorządowych – nagroda po 45 latach pracy wynosząca 400 proc. wynagrodzenia miesięcznego – wylicza PAP.

Inne zmiany w Karcie Nauczyciela wymienione podczas obrad to m.in.: przyznanie nauczycielom odpraw emerytalnych na takich samych zasadach, jak w przypadku pracowników samorządowych; rozszerzenie grupy nauczycieli uprawnionych do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego; przedłużenie uprawnień nauczycielskich do tych świadczeń; uregulowanie kwestii ochrony przedemerytalnej; możliwość zatrudnienia nauczyciela na czas nieokreślony już po rocznym zatrudnieniu (w przypadku nowo zatrudnionych); wzmocnienie roli mentora, kwestia wynagrodzeń za przydzielone, ale niezrealizowane godziny ponadwymiarowe (w przypadku np. dni ustawowo wolnych od pracy).

Szczegółowe informacje na temat zmian zaproponowanych w Karcie Nauczyciela znajdują się w artykule PAP Nagrody dla nauczycieli tak jak dla urzędników. MEN planuje zmiany w Karcie Nauczyciela. Dużo zmian pokrywa się z rozwiązaniami zapowiedzianymi podczas plenarnego posiedzenia zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli, które odbyło się w grudniu 2024 r. Jednak sporo z nich to wypracowane nowe rozwiązania.

Serwis PAP zacytował też wypowiedź Elżbiety Wysokińskiej z departamentu współpracy z samorządem terytorialnym w MEN, która powiedziała, że większość zmian w Karcie Nauczyciela zacznie obowiązywać już od 1 września 2025 r.: Trwają pilne prace nad przygotowaniem projektu ustawy. Termin jej wejścia w życie jest uzależniony od procesu legislacyjnego, ale jesteśmy zdeterminowani, by pewne przepisy mogły wejść w życie już od września tego roku.

Przypominamy, że podczas grudniowego plenarnego posiedzenia zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli zapowiedziano już:
  • wydłużenie do 45 lat możliwości wypłacania nagród jubileuszowych;
  • ustalanie korzystniejszego sposobu rozliczania godzin ponadwymiarowych;
  • uporządkowanie spraw odpraw emerytalnych, m.in. zostaną ujednolicone zasady odpraw emerytalno-rentowych dla nauczycieli z odprawami przewidzianymi dla pracowników samorządowych, a także zostanie uregulowana kwestia ochrony przedemerytalnej w jednolity sposób dla nauczycieli zatrudnionych na podstawie mianowania oraz na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony;
  • przedłużenie uprawnień do nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych o 10 lat, tj. do 2042 r.;
  • rozszerzenie grupy nauczycieli uprawnionych do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego o nauczycieli, którzy obecnie nie mają tego prawa, m.in. nauczycieli centrów kształcenia ustawicznego, młodzieżowych domów kultury, pałaców młodzieży, szkolnych schronisk młodzieżowych;
  • uregulowanie warunków obliczania i wypłacania wynagrodzenia za doraźne zastępstwa dla wszystkich nauczycieli;
  • wyeliminowanie przydzielania zastępstw doraźnych za nieobecnych nauczycieli do realizacji w czasie, w którym mają swoje obowiązkowe zajęcia;
  • kwalifikacje do nauczania muzyki i plastyki będzie miał nauczyciel, który jest absolwentem szkoły muzycznej albo liceum plastycznego i ukończył dowolne studia oraz ma przygotowanie pedagogiczne;
  • studia podyplomowe dla wszystkich nauczycieli niezależnie od czasu, kiedy ukończyli i uzyskali kwalifikacje;
  • ujednolicenie pensum nauczycieli kształcenia zawodowego niezależnie od rodzaju prowadzonych zajęć do 18 godzin w tygodniu.

 
Nowe rozwiązania w Karcie Nauczyciela są przygotowywane w ramach prac zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczyciela. Kolejne spotkania odbędą się w lutym. Związek Nauczycielstwa Polskiego był inicjatorem powstania zespołu i cyklicznie udostępnia podsumowania prac zespołu na kanale na YouTube: ZNP przedstawia.

 

Źródła:

  1. Nagrody dla nauczycieli tak jak dla urzędników. MEN planuje zmiany w Karcie Nauczyciela, https://samorzad.pap.pl/kategoria/edukacja/nagrody-dla-nauczycieli-tak-jak-dla-urzednikow-men-planuje-zmiany-w-karcie (dostęp: 31.01.2025 r.).
  2. Plenarne posiedzenie Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli – proponowane zmiany w pragmatyce zawodowej nauczycielihttps://www.gov.pl/web/edukacja/plenarne-posiedzenie-zespolu-ds-pragmatyki-zawodowej-nauczycieli--proponowane-zmiany-w-pragmatyce-zawodowej-nauczycieli (dostęp: 31.01.2025 r.).