Zmiany w maturach
15/01/2024W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia ministra edukacji w sprawie egzaminu maturalnego. Dotyczy ona m.in. poszerzenia wykazu przedmiotów dodatkowych oraz zmian na egzaminie z języka łacińskiego. Nowe przepisy weszły w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, czyli 4 stycznia 2024. r.
Nowelizacja została wymuszona przez wprowadzenie zmian w podstawie programowej.
Nowe warunki egzaminu maturalnego
Zmiany na egzaminie maturalnym objęły:
- uzupełnienie wykazu przedmiotów dodatkowych,
- aktualizację warunków organizacji egzaminu z języka łacińskiego,
- aktualizację warunków przeprowadzania matury międzynarodowej.
Biznes i zarządzanie na maturze
Nowelizacja wprowadza nowy przedmiot dodatkowy, który uczniowie będą mogli zdawać na maturze w przyszłych latach. Jest nim biznes i zarządzanie. Wskazano zakres wymagań z podstawy programowej, na podstawie którego będzie przeprowadzany egzamin z tego przedmiotu.
Egzamin z biznesu i zarządzania będzie trwać 210 minut. Tak jak pozostałe przedmioty dodatkowe będzie zdawany w formie pisemnej. Zostanie przeprowadzony dla absolwentów:
- liceum ogólnokształcącego od roku szkolnego 2026/2027,
- technikum od roku szkolnego 2027/2028,
- branżowej szkoły II stopnia od roku szkolnego 2027/2028
Pozostałe zmiany na maturze od 2024 r.
Język łaciński jest nauczany w szkołach w ramach drugiego języka obcego. Został on wprowadzony do katalogu przedmiotów obowiązkowych, z których przeprowadzany jest egzamin pisemny na maturze od roku szkolnego 2026/2027. Dlatego niezbędne było dookreślenie zasad jego przeprowadzania. W nowelizacji rozporządzenia wyznaczono 120 minut na przeprowadzenie matury z łaciny.
Rozporządzenie zmienia także zasady dotyczące matury międzynarodowej. Absolwenci z dyplomem IB (International Baccalaureate) wydawanym po zakończeniu edukacji w oddziale międzynarodowym w Polsce będą mogli przystąpić do matury z wybranego przedmiotu (lub przedmiotów) dodatkowych.
Kompleksowe materiały wspierające przygotowania do matury
Jak ułatwić uczniom i sobie przygotowania do matury? Uzyskanie dobrych wyników na egzaminie zapewnia wcześniejsza nauka z publikacjami Operonu. Zostały one opracowane z uwzględnieniem potrzeb i stylu nauki współczesnych maturzystów.
Wraz z doświadczonymi nauczycielami i egzaminatorami współpracującymi z CKE został przygotowany kompleksowy pakiet powtórkowy zawierający repetytorium (pigułka wiedzy i zadania maturalne), vademecum (cała teoria zebrana w jednym miejscu), arkusze maturalne (zestaw treningowy przed maturą) oraz dwie nowości do egzaminu z języka polskiego: „Konteksty” (wszystko, co warto wiedzieć o kontekstach, i wskazówki, jak je stosować) i „Matura ustna” (niezbędne informacje i zadania z matury ustnej).
Wybór odpowiednio opracowanych materiałów to skuteczna pomoc w planowaniu powtórek i nauki do egzaminu maturalnego.
Źródło:
Zmiany w maturach – jest nowelizacja rozporządzenia, https://samorzad.pap.pl/kategoria/edukacja/zmiany-w-maturach-jest-nowelizacja-rozporzadzenia-dokument (dostęp: 22.01.2024 r.).