Podpisano trzy projekty rozporządzeń dotyczące m.in. zmian w zakresie podstawy programowej przedmiotu technika, określenia podstawy programowej dla przedmiotu język łaciński oraz uzupełnienia podstawy programowej dotyczącej języka polskiego dla liceum ogólnokształcącego i technikum o gry o walorach edukacyjnych. Kolejną zmianą ma być zastąpienie podstaw przedsiębiorczości przedmiotem biznes i zarządzenie.

zmiany w podstawie

Najważniejsze zmiany

Zmiany dotyczą:

  • podstawy programowej przedmiotu technika (klasy IV–VI szkoły podstawowej); zmiany polegają na znaczącym rozszerzeniu treści nauczania związanych z wychowaniem komunikacyjnym i bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Zmieniona podstawa programowa przedmiotu technika będzie obowiązywać od roku szkolnego 2023/2024 w klasie IV szkoły podstawowej, a w kolejnych latach – sukcesywnie w klasie V i klasie VI;
  • określenia podstawy programowej dla przedmiotu język łaciński; ten język będzie mógł być nauczany jako drugi język obcy, począwszy od klasy VII szkoły podstawowej i w szkołach ponadpodstawowych – liceum ogólnokształcącym i technikum;
  • uzupełnienia podstawy programowej dotyczącej języka polskiego dla liceum ogólnokształcącego i technikum o zalecane gry o walorach edukacyjnych. Przykładami takich gier są: „This War of Mine” oraz „Gra Szyfrów”, które z uwagi na konteksty pedagogiczne i społeczne zostały dodane do podstawy programowej języka polskiego. Są one dostępne bezpłatnie na stronie www.zpe.gov.pl;
  • zastąpienia podstawy programowej przedmiotu podstawy przedsiębiorczości w szkołach ponadpodstawowych podstawą programową przedmiotu biznes i zarządzenie w zakresie podstawowym oraz określenia podstawy programowej dla przedmiotu biznes i zarządzanie w zakresie rozszerzonym;
  • uchylenia podstawy programowej kształcenia ogólnego dla przedmiotu podstawy przedsiębiorczości w szkole policealnej (załącznik nr 6 do rozporządzenia), co ma związek z wymienionymi zmianami dotyczącymi zastąpienia przedmiotu podstawy przedsiębiorczości przedmiotem biznes i zarządzenie.

 

Przedmiot biznes i zarządzanie w szkołach ponadpodstawowych zastąpi sukcesywnie, począwszy od roku szkolnego 2023/2024, przedmiot podstawy przedsiębiorczości

Przedmiot biznes i zarządzanie, który zastąpi w szkołach ponadpodstawowych (liceum ogólnokształcącym, technikum i branżowej szkole I stopnia) od roku szkolnego 2023/2024 przedmiot podstawy przedsiębiorczości (w wymiarze 2 godzin tygodniowo w cyklu kształcenia), będzie również możliwy do realizacji w liceum ogólnokształcącym i technikum w zakresie rozszerzonym jako jeden z przedmiotów do wyboru przez uczniów w wymiarze 8 godzin tygodniowo w cyklu kształcenia.

W konsekwencji absolwenci liceum ogólnokształcącego, począwszy od roku szkolnego 2026/2027, będą mogli również przystąpić do egzaminu maturalnego z tego przedmiotu na poziomie rozszerzonym (rok później – absolwenci 5-letniego technikum).

Jak czytamy na stronie MEiN, z uwagi na fakt, że proponowane treści nauczania przedmiotu biznes i zarządzanie obejmują zagadnienia ujęte dotychczas w podstawie programowej przedmiotu podstawy przedsiębiorczości (kształcenie kompetencji przedsiębiorczych, zarządzanie projektami, funkcjonowanie gospodarki rynkowej, finansów osobistych i rynku finansowego, rynku pracy, funkcjonowanie przedsiębiorstwa, w tym zarządzanie nim i planowanie swojego biznesu), nauczyciele posiadający kwalifikacje do nauczania przedmiotu podstawy przedsiębiorczości będą mogli uczyć nowego przedmiotu biznes i zarządzanie.

MEiN zachęca nauczycieli szkół ponadpodstawowych do udziału w webinarze dotyczącym podstawy programowej nowego przedmiotu biznes i zarządzanie. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 20 lutego o godz. 16.00.Zapisy odbywają się za pośrednictwem formularza.

Treści rozporządzeń oraz ramowe plany nauczania znajdą Państwo na stronie MEiN TUTAJ.

 

Źródła:

  1. Zmiany w podstawie programowej – rozporządzenia podpisane, MEiN, https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/zmiany-w-podstawie-programowej--rozporzadzenia-podpisane (dostęp: 08.02.2023).
  2. Biznes i zarządzanie – webinar dla nauczycieli, MEiN, https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/biznes-i-zarzadzanie--webinar-dla-nauczycieli (dostęp: 08.02.2023).