Czyje życiorysy będziemy szczególnie wspominać w 2022 roku?  Jakie ważne rocznice przed nami? Patronami rozpoczętego roku 2022 będą między innymi Maria Grzegorzewska, Ignacy Łukasiewicz, Wanda Rutkiewicz oraz Polski Romantyzm. Kogo jeszcze i dlaczego Sejm wybrał jako patronów na Nowy Rok?

 

Rok 2021 rokiem Marii Grzegorzewskiej

W 2022 roku będziemy obchodzić 100. rocznicę założenia Państwowego Instytutu Pedagogiki Specjalnej (obecnie Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie). Jego założycielką i patronką była Maria Grzegorzewska, naukowczyni, pedagożka specjalna, tyflopedagożka, tyflopsycholożka, działaczka społeczna. Jako pionierka zakładania szkół specjalnych prowadziła kursy dla nauczycieli mających w nich uczyć. Sejm w podjętej uchwale przypomina, że Grzegorzewska „mottem swojego życia i życia kolejnych pokoleń pedagogów specjalnych, specjalistów pracujących na rzecz osób z niepełnosprawnościami uczyniła stwierdzenie: Nie ma kaleki – jest człowiek. Dzieła tworzone przez nią są inspiracją dla wielu badaczy i twórców akademickiej pedagogiki specjalnej oraz praktyki edukacyjnej, terapeutycznej i rehabilitacyjnej. Grzegorzewska przypisywała szczególną wartość pracy nauczyciela-wychowawcy, którego widziała jako człowieka bogatego wewnętrznie, charyzmatycznego i empatycznego. Wciąż aktualne jest jej przesłanie: „Piękne słowa tylko szkodę przynoszą, jeśli nie są poparte czynem, choćby próbą działania”. Niech będą dla nas inspiracją do działania na cały dopiero rozpoczynający się rok.
 

2022 będzie rokiem… 

patroni 2022

W 2022 roku będziemy obchodzić także rocznice urodzin: 180. Marii Konopnickiej, 200. Ignacego Łukasiewicza, a także 120. Józefa Mackiewicza. W związku z tym izba poselska podjęła uchwałę ustanawiającą 2022 również rokiem wspomnianych wielkich Polaków. Kolejnym patronem rozpoczynającego się roku będzie Józef Wybicki. W roku 2022 przypada kilka rocznic związanych z tą postacią: 275-lecie urodzin, 225-lecie napisania słów „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech”, 200-lecie śmierci oraz 95-lecie ustanowienia tej pieśni hymnem narodowym.

Wybór epoki literackiej, jaką jest romantyzm, wiąże się z 200. rocznicą opublikowania w Wilnie dzieła „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Zbiór ten uważa się za początek polskiego romantyzmu. „To romantyzm przyniósł genialne dokonania w literaturze Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego, w muzyce Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki, w malarstwie Piotra Michałowskiego i Jana Matejki. Byli artystami polskimi, a jednocześnie światowymi ukazującymi wartości polskie w ich uniwersalnym kontekście” – czytamy w uzasadnieniu uchwały. „To z romantyzmu wyrósł nowoczesny mesjanizm Jana Pawła II i unikatowy w dziejach świata ruch Solidarność” – zaznaczyli posłowie w przyjętym dokumencie.

Patronką 2022 roku ogłoszono również kobietę, która „Imponowała siłą, sprawnością fizyczną i niezwykłą inteligencją” – Wandę Rutkiewicz. Himalaistka jako pierwsza Polka i trzecia kobieta na świecie zdobyła najwyższy szczyt świata – Mount Everest.

 

Źródło:

Patroni roku 2022 ustanowieni przez Sejm, https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/komunikat.xsp?documentId=EBD923AF85FCBCCAC12587B90041B827 (dostęp: 11.01.2022).