Znamy patronów 2022 roku
11/01/2022Czyje życiorysy będziemy szczególnie wspominać w 2022 roku? Jakie ważne rocznice przed nami? Patronami rozpoczętego roku 2022 będą między innymi Maria Grzegorzewska, Ignacy Łukasiewicz, Wanda Rutkiewicz oraz Polski Romantyzm. Kogo jeszcze i dlaczego Sejm wybrał jako patronów na Nowy Rok?
Rok 2021 rokiem Marii Grzegorzewskiej
W 2022 roku będziemy obchodzić 100. rocznicę założenia Państwowego Instytutu Pedagogiki Specjalnej (obecnie Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie). Jego założycielką i patronką była Maria Grzegorzewska, naukowczyni, pedagożka specjalna, tyflopedagożka, tyflopsycholożka, działaczka społeczna. Jako pionierka zakładania szkół specjalnych prowadziła kursy dla nauczycieli mających w nich uczyć. Sejm w podjętej uchwale przypomina, że Grzegorzewska „mottem swojego życia i życia kolejnych pokoleń pedagogów specjalnych, specjalistów pracujących na rzecz osób z niepełnosprawnościami uczyniła stwierdzenie: Nie ma kaleki – jest człowiek”. Dzieła tworzone przez nią są inspiracją dla wielu badaczy i twórców akademickiej pedagogiki specjalnej oraz praktyki edukacyjnej, terapeutycznej i rehabilitacyjnej. Grzegorzewska przypisywała szczególną wartość pracy nauczyciela-wychowawcy, którego widziała jako człowieka bogatego wewnętrznie, charyzmatycznego i empatycznego. Wciąż aktualne jest jej przesłanie: „Piękne słowa tylko szkodę przynoszą, jeśli nie są poparte czynem, choćby próbą działania”. Niech będą dla nas inspiracją do działania na cały dopiero rozpoczynający się rok.
2022 będzie rokiem…
W 2022 roku będziemy obchodzić także rocznice urodzin: 180. Marii Konopnickiej, 200. Ignacego Łukasiewicza, a także 120. Józefa Mackiewicza. W związku z tym izba poselska podjęła uchwałę ustanawiającą 2022 również rokiem wspomnianych wielkich Polaków. Kolejnym patronem rozpoczynającego się roku będzie Józef Wybicki. W roku 2022 przypada kilka rocznic związanych z tą postacią: 275-lecie urodzin, 225-lecie napisania słów „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech”, 200-lecie śmierci oraz 95-lecie ustanowienia tej pieśni hymnem narodowym.
Wybór epoki literackiej, jaką jest romantyzm, wiąże się z 200. rocznicą opublikowania w Wilnie dzieła „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Zbiór ten uważa się za początek polskiego romantyzmu. „To romantyzm przyniósł genialne dokonania w literaturze Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego, w muzyce Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki, w malarstwie Piotra Michałowskiego i Jana Matejki. Byli artystami polskimi, a jednocześnie światowymi ukazującymi wartości polskie w ich uniwersalnym kontekście” – czytamy w uzasadnieniu uchwały. „To z romantyzmu wyrósł nowoczesny mesjanizm Jana Pawła II i unikatowy w dziejach świata ruch Solidarność” – zaznaczyli posłowie w przyjętym dokumencie.
Patronką 2022 roku ogłoszono również kobietę, która „Imponowała siłą, sprawnością fizyczną i niezwykłą inteligencją” – Wandę Rutkiewicz. Himalaistka jako pierwsza Polka i trzecia kobieta na świecie zdobyła najwyższy szczyt świata – Mount Everest.
Źródło:
Patroni roku 2022 ustanowieni przez Sejm, https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/komunikat.xsp?documentId=EBD923AF85FCBCCAC12587B90041B827 (dostęp: 11.01.2022).