Jak motywować, aby nie stresować – wskazówki i informator dla rodziców ósmoklasistów
28/10/2024W procesie przygotowań do egzaminu ósmoklasisty kluczową rolę odgrywa wsparcie, jakie rodzice mogą zapewnić swoim dzieciom.To właśnie współpraca rodziców i szkoły może zdecydowanie wpłynąć na motywację uczniów oraz ich sukces w maju. Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek, które nauczyciele mogą przekazać rodzicom, aby wspomóc ich w skutecznym motywowaniu ich dzieci. Załączamy również informator o egzaminie ósmoklasisty dla rodziców. Dla wielu szkół ważnym elementem przygotowań do egzaminu jest udział w Ogólnopolskim Próbnym Egzaminie Ósmoklasisty. Zgłoszenia do egzaminu próbnego przyjmowane są już tylko przez kilkanaście dni!
Uwaga na słowa, czyli kilka słów o motywowaniu
W procesie przygotowań istotne jest wsparcie, jakie rodzice mogą zapewnić swoim dzieciom. Dlatego warto zwrócić ich uwagę na istotę właściwego podejścia do motywowania uczniów oraz uświadomić im, jak ważne jest unikanie działań, które mogą nieświadomie podnosić poziom stresu u ich dzieci.
Oto kilka praktycznych wskazówek, które warto przekazać rodzicom, by efektywnie wspierali swoje dzieci:
- unikajcie nadmiernej krytyki i oferujcie wsparcie – rodzice często zwiększają presję, krytykując trudności dziecka; zamiast tego lepiej wspólnie powtarzać materiał (warto mówić: „Wiem, że to trudne, spróbujmy razem”), co buduje zaufanie i motywację;
- planujcie naukę – ważne jest, aby rodzice pomogli dziecku stworzyć plan nauki z przerwami na odpoczynek; taki harmonogram ułatwia dziecku organizację pracy, a rodzicom monitorowanie postępów;
- bądźcie otwarci na rozmowy o emocjach – rodzice powinni rozmawiać o stresie, nie bagatelizując obaw (czyli unikać mówienia: „Nie martw się, nie jest tak źle”); warto wspólnie szukać rozwiązań, np. technik relaksacyjnych;
- doceniajcie postępy i wysiłek – rodzice powinni chwalić dzieci za wysiłek i postępy; pozytywne wzmocnienie małych sukcesów podnosi pewność siebie ucznia.
Egzamin ósmoklasisty w 2025 r. – bezpłatny informator dla rodziców uczniów
Świadome zaangażowanie rodziców w przygotowania do egzaminu ósmoklasisty oraz efektywne wsparcie dziecka stają się możliwe, jeśli znają oni strukturę, terminy i przebieg egzaminu. Wydawnictwo Operon przygotowało specjalny informator zawierający kluczowe informacje, dzięki którym rodzice zyskają pełniejszy obraz tego, czego dziecko może się spodziewać w maju. Informator pomaga również lepiej zrozumieć cele edukacyjne oraz działania szkoły w ramach przygotowań. Dzięki temu rodzice będą mogli bardziej precyzyjnie planować naukę w domu, dostosowując wsparcie do potrzeb dziecka – zarówno edukacyjnych, jak i emocjonalnych.
Zachęcamy do pobrania informatora do i przekazania go rodzicom uczniów.
Trwają zapisy do Ogólnopolskiego Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty
Kompleksowy program przygotowań do egzaminu ósmoklasisty obejmuje:
- I edycję Ogólnopolskiego Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty w terminie 3–5 grudnia 2024 r. – nauczyciele mogą zweryfikować wiedzę i umiejętności uczniów oraz zlokalizować luki kompetencyjne i wdrożyć plan naprawczy;
- II edycję Ogólnopolskiego Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty w marcu 2025 r. – to okazja do prześledzenia postępów uczniów i zaplanowania powtórek tuż przed egzaminem państwowym.
Ważne! Arkusze i odpowiedzi do nich nie będą upublicznione
Dostęp do arkuszy i zasad oceniania otrzymują wyłącznie dyrektorzy i nauczyciele z zapisanych szkół. Informacje te nie będą upubliczniane. Takie rozwiązanie ma na celu wzmocnienie bezpieczeństwa i integralności egzaminu próbnego oraz wsparcie nauczycieli w procesie dydaktycznym. Ogranicza to dostęp osób postronnych do arkuszy, a także zapewnia sprawiedliwość oceniania i redukuje pokusy związane z udostępnieniem zadań np. w portalach społecznościowych.
Więcej informacji o tegorocznej edycji egzaminu próbnego
oraz formularz zgłoszeniowy znajdą Państwo na stronie egzaminy.operon.pl.
To ostatnie dwa tygodnie zapisów!