CKE udostępniła informator dotyczący egzaminu ósmoklasisty. Przedstawiamy aktualne wytyczne, kluczowe informacje, daty i przydatne narzędzia do powtórek – czyli wszystko to, co należy wiedzieć na początku przygotowań do tegorocznego egzaminu. Zachęcamy także do wypróbowania autorskiego, kompleksowego programu przygotowań do egzaminu – Ogólnopolskiego Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty.

 

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Centralną Komisję Egzaminacyjną od 2025 r. w arkuszach egzaminacyjnych podczas egzaminu ósmoklasisty będzie sprawdzany poziom wiedzy i umiejętności określonych w podstawie programowej ogłoszonej w rozporządzeniu MEN z 2024 r. To oznacza, że od tego roku szkolnego przestały obowiązywać wymagania egzaminacyjne wprowadzone w związku z pandemią COVID-19 i funkcjonujące w latach 2021–2024.

Ogólnopolski Próbny Egzamin Ósmoklasisty przebiega w formie identycznej jak egzamin państwowy.

Harmonogram państwowego egzaminu ósmoklasisty w 2025 r. 

Terminy egzaminu ósmoklasisty w 2025 r.:

13 maja (wtorek), godz. 9.00 – język polski 
14 maja (środa), godz. 9.00 – matematyka
15 maja (czwartek), godz. 9.00 – język obcy nowożytny
4 lipca (piątek) – ogłoszenie wyników

Kluczowe informacje z informatora o egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. 

Egzamin z języka polskiego:

W zadaniach egzaminacyjnych szczególny nacisk zostanie położony na sprawdzanie umiejętności związanych z argumentowaniem, wnioskowaniem, formułowaniem opinii. Udzielenie poprawnej odpowiedzi będzie wymagało również kompetencji literackich (np. rozumienia sensu utworów), kulturowych (np. interpretacji plakatu), językowych (np. świadomego korzystania z różnych środków językowych.

(źródło: CKE)

Egzamin z matematyki:

Wśród zadań otwartych znajdą się zarówno takie, które będzie można rozwiązać typowym sposobem, jak i takie, które będą wymagały zastosowania niestandardowych metod rozwiązywania. Uczeń będzie musiał, wykorzystując posiadane wiadomości i umiejętności, wymyślić i zrealizować własny plan rozwiązania zadania, który pozwoli mu wykonać polecenie lub udzielić odpowiedzi na pytanie postawione w zadaniu. W niektórych zadaniach wymagane będzie przedstawienie uzasadnienia wskazanych zależności.

(źródło: CKE)

Egzamin z języka obcego:

Wśród zadań otwartych znajdzie się również zadanie polegające na napisaniu własnej dłuższej wypowiedzi pisemnej. Zadanie stawia ucznia w określonej sytuacji z życia codziennego i sprawdza, czy potrafiłby on porozumieć się z obcokrajowcem, np. udzielając mu informacji lub uzyskując od niego wyjaśnienia, opowiadając mu o jakimś wydarzeniu lub składając mu gratulacje czy propozycje.

(źródło: CKE)

Doświadczenie i skuteczność – Ogólnopolski Próbny Egzamin Ósmoklasisty

Ogólnopolski Próbny Egzamin Ósmoklasisty, organizowany nieprzerwanie od wielu lat, zyskał status kluczowego narzędzia w przygotowaniach do oficjalnego egzaminu ósmoklasisty. Jako jedyny zewnętrzny egzamin próbny oferuje arkusze w formie papierowej (I edycja). Gwarantuje również szkołom w całej Polsce dostarczenie zabezpieczonych materiałów najpóźniej na dzień przed egzaminem. Nauczyciele cenią wartość edukacyjną i organizacyjną dostarczonych arkuszy papierowych, które eliminują problemy związane z drukowaniem i dystrybucją materiałów w szkołach.

Wszystkie szkoły przeprowadzają egzamin jednocześnie. Rekomendujemy im ścisłe przestrzeganie procedur ustalonych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, aby zapewnić wiarygodność i skuteczność w ocenie przygotowania uczniów.
 

To nie wszystko…

Ogólnopolski Próbny Egzamin Ósmoklasisty to nie tylko egzaminy przeprowadzane w jednym terminie, lecz także cały kompleksowy program. Szkoły przystępujące do niego mogą skorzystać z pakietu przygotowującego do egzaminu państwowego, który obejmuje:

  • I edycję Ogólnopolskiego Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty – w terminie 2–5 grudnia 2024 r.,
  • II edycję Ogólnopolskiego Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty – w marcu 2025 r.
     

Udział w obu edycjach egzaminu to okazja, aby sprawdzić i porównać poziom wiedzy oraz umiejętności, które są oceniane na egzaminie państwowym. Pozwoli to zaplanować powtórki i wdrożyć ewentualny plan naprawczy, tak by uczeń osiągnął wyniki pokazujące cały jego potencjał.

Zgłoszenia do Ogólnopolskiego Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty dokonuje dyrektor szkoły lub osoba przez niego upoważniona. Zapisy są przyjmowane poprzez stronę egzaminy.operon.pl.

Zapisz szkołę!