Skrót informacji o próbnym egzaminie ósmoklasisty 2025
24/02/2025Wielkimi krokami zbliża się marcowa edycja Ogólnopolskiego Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty. Liczba szkół, które zgłosiły chęć udziału w egzaminie, przerosła nasze oczekiwania – dziękujemy za zaufanie. W tym roku ósmoklasiści po raz pierwszy napiszą egzamin próbny z Operonem także w marcu. Jak będzie przebiegał egzamin? Na jakie wsparcie może liczyć każda zgłoszona szkoła? Szczegóły w tekście.
Zgłoszenia do marcowej edycji Ogólnopolskiego Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty
są przyjmowane za pośrednictwem strony internetowej egzaminy.operon.pl.
Dlaczego egzamin ósmoklasisty z Operonem jest uznawany za próbę generalną przed egzaminem państwowym?
Próbne egzaminy z Operonem wiernie odzwierciedlają przebieg i warunki egzaminu państwowego. Podobnie jak na egzaminie państwowym, drukowane arkusze egzaminacyjne są dostarczane do szkół w tym samym dniu. Paczki z zestawami zawierają szczegółowe instrukcje dla dyrektora, nauczyciela i zespołu nadzorującego przebieg egzaminu.
Egzamin powinien zostać przeprowadzony zgodnie z wytycznymi CKE. Zachęcamy do wprowadzenia m.in.:
- losowego przydziału miejsc dla ósmoklasistów,
- obowiązku wyłączenia telefonów komórkowych,
- wymogu stroju galowego.
Przystąpienie do kilku egzaminów dzień po dniu pozwala uczniom doświadczyć tego samego, z czym spotkają się na egzaminie państwowym. Udział w takiej próbie generalnej uświadamia uczniom, nad czym konkretnie muszą jeszcze popracować i – co równie istotne – jak należy rozwiązywać zadania w wyznaczonym czasie. Taki trening zapewnia lepsze wyniki na egzaminie w maju, a tym samym zwiększa szanse uczniów na dostanie się do wymarzonej szkoły średniej.
Co zyskuje każda szkoła zgłoszona do Ogólnopolskiego Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty?
Wszystkie szkoły zgłoszone do marcowej edycji Ogólnopolskiego Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty mają zapewnione:
- komplet arkuszy papierowych w dla każdego zgłoszonego ucznia – zestaw składa się z arkuszy z języka polskiego, matematyki oraz języka nowożytnego (język angielski lub język niemiecki),
- dostęp do arkuszy i zasad oceniania w wersji elektronicznej – dla dyrektora i każdego nauczyciela z zapisanej szkoły,
- bezpłatny dostęp do platformy do wprowadzania wyników – wprowadzenie wyników pozwala pozyskać szczegółowe raporty z wynikami szkoły, klasy i ucznia,
- promocję szkoły przez obecność w ogólnopolskich i wojewódzkich rankingach,
- certyfikat udziału w projekcie.
Jak przedstawia się harmonogram egzaminu próbnego w marcu 2025?
Tegoroczna, marcowa edycja Ogólnopolskiego Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty odbędzie się w dniach 18–20 marca2025 r. według następującego harmonogramu:
18 marca – język polski
09.00–11.30 Egzamin z języka polskiego
19 marca – matematyka
09.00–11.05 Egzamin z matematyki
20 marca – język angielski i język niemiecki
09.00–10.50 Egzamin z języka obcego
Ważne! Zgodnie z decyzją Centralnej Komisji Egzaminacyjnej wydłużono czas trwania poszczególnych egzaminów o 25%. Tym samym egzamin z języka polskiego będzie trwał 150 minut (wcześniej 120 minut), z matematyki – 125 minut (wcześniej 100 minut), a z języka obcego nowożytnego – 110 minut (wcześniej 90 minut).
Więcej przydatnych informacji na temat egzaminu próbnego znajduje się na stronie internetowej wydawnictwa: egzaminy.operon.pl.
Zapisy zostały przedłużone
Ze względu na duże zainteresowanie zapisy na marcową edycję Ogólnopolskiego Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty zostały przedłużone do 28 lutego. Zachęcamy do dołączenia do grona szkół, które przeprowadzą ostateczną próbę generalną przed egzaminem ósmoklasisty 2025. Nie zwlekaj!
Jedna książka do powtórek na egzamin ósmoklasisty
Wszystko, co przyda się w solidnych powtórkach przed podsumowaniem umiejętności ósmoklasistów, znajduje się w jednej książce – „Zadania z odpowiedziami”. Ucząc się z niej, ósmoklasista powtórzy całą niezbędną teorię, przećwiczy rozwiązywanie zadań egzaminacyjnych oraz zapozna się ze wzorcowo rozwiązanym arkuszem egzaminacyjnym. Znajdzie tutaj także porady, jak radzić sobie ze stresem, i podpowiedzi, jak skutecznie uczyć się do egzaminu.