To nie czas na lenistwo – błędy, które popełniają ósmoklasiści
14/10/2024Nauczyciele dbają o dobre przygotowanie uczniów do egzaminu ósmoklasisty, ale ostatecznie wszystko zależy od samych uczniów – ich podejścia do nauki i motywacji wewnętrznej. Co można zrobić, aby wesprzeć ich w systematycznej nauce tak, aby nie żałowali później straconego czasu i uzyskali wysokie wyniki? Udział w Ogólnopolskim Próbnym Egzaminie Ósmoklasisty uświadamia uczniom, jak wiele materiału muszą jeszcze opanować. Czego jeszcze dowiadują się dzięki napisaniu testu próbnego?
Najczęstsze błędy ósmoklasistów
Najczęstszym błędem ósmoklasistów w przygotowaniach do egzaminu jest zbyt późne rozpoczęcie nauki. Wielu uczniów zwleka z powtórkami do ostatniej chwili, co skutkuje brakiem czasu na pełne opanowanie materiału, powtórzenie go i utrwalenie zdobytej wiedzy. Ten pośpiech nie sprzyja efektywnemu przyswajaniu informacji, co może negatywnie wpłynąć na końcowy wynik egzaminu.
Jak zatem skutecznie zmobilizować uczniów do powtórek przed egzaminem ósmoklasisty?
Silna motywacja – podstawa sukcesu na egzaminie
ZASADY EFEKTYWNEJ NAUKI – do przekazania ósmoklasistom:
- Nie odkładaj nauki na później. Tym, co najbardziej blokuje w przyswajaniu wiedzy, jest świadomość ogromnej ilości materiału. Jeśli zaczniesz wcześniej i będziesz się uczyć systematycznie, nie będziesz musiał/musiała powtarzać ogromnej porcji wiedzy w krótkim czasie. Odwlekanie nauki skutkuje nawarstwianiem się materiału, który trzeba jeszcze powtórzyć, a do tego ogromnym stresem. Dlatego efektywnie znaczy systematycznie!
- Ucz się partiami. Nauka jest dużym wysiłkiem dla umysłu. Po pewnym czasie nauki non stop mózg zaczyna pracować na zwolnionych obrotach i zapamiętuje mniej. Dlatego łatwiej przyswaja się małe porcje materiału, ale ucząc się regularnie.
- Trenuj pamięć i koncentrację. Wystarczy 5 minut dziennie. Rezultatem tego będzie umiejętność szybkiego skupiania się, a to chroni przed popełnianiem pomyłek podczas rozwiązywania zadań.
- Pozbądź się rozpraszaczy. Zanim rozpoczniesz naukę, schowaj wszystkie rozpraszacze uwagi: telefon, pilot od telewizora, smartwatch.
Ósmoklasiści ze szkół, które wezmą udział w Ogólnopolskim Próbnym Egzaminie Ósmoklasisty, zyskają szansę na sprawdzenie swojej wiedzy podczas dwóch edycji egzaminu – w grudniu i w marcu. Dzięki temu otrzymają:
- szczegółową informację zwrotną na temat swoich postępów opracowaną na podstawie pobranych przez nauczycieli raportów indywidualnych,
- możliwość przećwiczenia dokładnie tych umiejętności, które opanowali najsłabiej,
- porównanie wyników na tle innych uczniów z całej Polski.
Wyniki dwóch edycji egzaminu próbnego pozwolą ósmoklasistom oszacować ich szanse na dostanie się do wybranej przez nich szkoły średniej. To konkretny i silny bodziec mobilizujący do wytężonej nauki przed egzaminem państwowym.
Aby wziąć udział w Ogólnopolskim Próbnym Egzaminie Ósmoklasisty z Operonem, szkoła musi zgłosić liczbę uczniów, którzy do niego przystąpią. Zgłoszenia przyjmujemy za pośrednictwem strony internetowej egzaminy.operon.pl.