Wyniki egzaminu ósmoklasisty mają kluczowe znaczenie dla rekrutacji do szkoły średniej. Aby pomóc w przygotowaniach oraz zmotywować uczniów do wytężonej nauki już teraz, Wydawnictwo Operon udostępnia bezpłatny kalkulator punktów. Umożliwia on obliczenie orientacyjnej liczby punktów potrzebnej w rekrutacji. Wynik z kalkulatora uświadomi uczniom, ile jeszcze pracy przed nimi. Tysiące szkół z całej Polski dają uczniom także szansę na sprawdzenie swoich sił podczas Ogólnopolskiego Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty.

 

Rekrutacja do szkoły średniej – o czym warto przypomnieć uczniom

Co uwzględnia się przy rekrutacji?

  • wyniki uzyskane z egzaminu ósmoklasisty,
  • oceny ze świadectwa,
  • dodatkowe osiągnięcia.

 
Warto przypomnieć, że kluczową rolę odgrywają wyniki z egzaminu ósmoklasisty…

Całkowita liczba punktów, jaką może uzyskać kandydat do szkoły średniej, wynosi maksymalnie 200. Na tę sumę składa się 100 punktów możliwych do zdobycia z egzaminu ósmoklasisty oraz 100 punktów za oceny i dodatkowe osiągnięcia zapisane na świadectwie. To właśnie na podstawie tych punktów w procesie naboru kandydat stara się o miejsce w wybranej klasie. Zatem kluczową rolę odgrywają wyniki z egzaminu.

Kalkulator punktów – uczeń może sprawdzić, swoją szansę na dostanie się do wybranej szkoły

Jak ósmoklasista może zorientować się, czy ma szansę na dostanie się do wymarzonej szkoły średniej?

Każda szkoła indywidualnie ustala progi punktowe. Dlatego ósmoklasista powinien na początek sprawdzić na stronie wybranej przez siebie szkoły, ile punktów musieli zdobyć kandydaci w ubiegłych latach, aby dostać się do konkretnej klasy.

Uczeń może także obliczyć swój orientacyjny wynik rekrutacji. Wystarczy, że skorzysta z kalkulatora punktów. Ósmoklasista może posłużyć się wynikami egzaminu próbnego z Operonem oraz przewidywanymi ocenami ze świadectwa. W kalkulatorze zostały uwzględnione wszystkie elementy brane pod uwagę w rekrutacji.

Obliczenie swojego orientacyjnego wyniku pokaże uczniom obszary, w których muszą pilnie przyłożyć się do nauki. Dowiedzą się, ile punktów powinni zdobyć na egzaminie, z ocen na świadectwie i dodatkowych aktywności. To konkretne informacje mobilizujące do powtórek przed egzaminem państwowym.

SPRAWDŹ KALKULATOR PUNKTÓW

Wyższe wyniki na egzaminie ósmoklasisty dzięki udziałowi w DWÓCH edycjach egzaminu próbnego z Operonem

Wyniki z egzaminu ósmoklasisty mają decydujący wpływ na ostateczny wynik rekrutacji do szkoły średniej. Dlatego tak ważne jest solidne przygotowanie uczniów do tej formy podsumowania szkoły podstawowej. Okazją do sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności jest Ogólnopolski Próbny Egzamin Ósmoklasisty. Jak wiadomo trening czyni mistrza, a to przed egzaminem państwowym jest szczególnie ważne.  

Egzamin z Operonem to nie tylko próba generalna przed oficjalnym testem w maju, lecz także dwa ważne elementy przygotowań:

  • w terminie 3–5 grudnia 2024 r. I edycja Ogólnopolskiego Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty – nauczyciele mogą zweryfikować wiedzę i umiejętności uczniów oraz zlokalizować luki kompetencyjne i wdrożyć plan naprawczy;
  • w marcu 2025 r. II edycja Ogólnopolskiego Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty – to okazja do prześledzenia postępów uczniów i zaplanowanie powtórek tuż przed egzaminem państwowym.
     

Ważne! Arkusze i odpowiedzi do nich nie będą upublicznione

Dostęp do arkuszy i zasad oceniania otrzymują wyłącznie dyrektorzy i nauczyciele z zapisanych szkół. Materiały te nie będą upubliczniane. Takie rozwiązanie ma na celu wzmocnić bezpieczeństwo i integralność egzaminu próbnego oraz wesprzeć nauczycieli w procesie dydaktycznym. Ogranicza to dostęp osób postronnych do arkuszy, a także zapewnia sprawiedliwość oceniania i redukuje pokusy związane z udostępnianiem zadań np. w portalach społecznościowych.

OCHRONA JAKOŚCI MATERIAŁÓW EGZAMINACYJNYCH – kontrola nad dostępem do arkuszy i odpowiedzi pozwala utrzymać wysoką jakość egzaminów, ponieważ zapobiega powstaniu nieautoryzowanych wersji materiałów, które mogłyby wpłynąć na rzetelność wyników.