W tym roku, aby odpowiednio przygotować uczniów do napisania egzaminu ósmoklasisty, warto nie tylko przeanalizować wyniki, lecz także wziąć pod uwagę zmiany w podstawie programowej. Ogólnopolski Próbny Egzamin Ósmoklasisty jest zgodny z aktualnymi wymaganiami. Pozwala uczniom sprawdzić, jak radzą sobie z zadaniami w czasie oficjalnego egzaminu. To szansa dla nauczycieli na diagnozę wiedzy uczniów i ukierunkowanie ich dalszej nauki.

 

Wyniki państwowego egzaminu ósmoklasisty 2024 

Egzamin ósmoklasisty okazał się trudniejszy niż w latach ubiegłych – gorsze były średnie wyniki egzaminu z matematyki i języka polskiego. Rezultat egzaminu z języka angielskiego był na takim samym poziomie.

W lipcu CKE przedstawiła wstępne wyniki egzaminu. Uczniowie uzyskali średnio:

  • 61 proc. z egzaminu z języka polskiego,
  • 52 proc. z egzaminu z matematyki,
  • 66 proc. z egzaminu z języka angielskiego.
     

Źródło: https://cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/wyniki/

Rekomendacje / wnioski  

Z czym ósmoklasiści w zeszłym roku radzili sobie dobrze?

Jak podaje CKE, na egzaminie z języka polskiego uczniowie nie mieli problemów z zadaniami, które sprawdzały umiejętność czytania utworów literackich oraz odbioru tekstów kultury. Dobrze radzili sobie z zadaniem, które sprawdzało umiejętnośćwyszukiwania informacji w tekście. Zadanie sprawdzające umiejętność znajdowania współrzędnych danych punktów w układzie współrzędnych na płaszczyźnie okazało się najprostszym zadaniem na egzaminie z matematyki. Z egzaminu z języka angielskiego najwięcej punktów uczniowie uzyskali za rozwiązanie zadania zamkniętego sprawdzającego znajomość funkcji językowych.

Które zadania na egzaminie ósmoklasisty sprawiały trudność uczniom?

Umiejętności, które uczniowie opanowali słabiej, dotyczyły zakresu:

  • kształcenia językowego – zastąpienie sformułowania charakterystycznego dla polszczyzny użytkowej wyrazem lub sformułowaniem z zakresu polszczyzny wzorcowej (język polski);
  • geometrii przestrzennej – umiejętności operowania obiektami matematycznymi – przekształcenia wzoru na objętość ostrosłupa, aby wyznaczyć jego wysokość i obliczyć różnicę wysokości zbudowanych wież (matematyka);
  • znajomości środków językowych (język angielski).

 
Ogólnopolski Próbny Egzamin Ósmoklasisty jest dostosowany do najnowszych zmian i zwiększa szanse uczniów na dobry wynik

Od tego roku szkolnego na egzaminie ósmoklasisty obowiązuje nowa podstawa programowa kształcenia ogólnego. To oznacza, że na egzaminach od 2025 r. nie będą stosowane wymagania egzaminacyjne funkcjonujące w latach 2021–2024 wprowadzone w związku z pandemią COVID-19.

Ogólnopolski Próbny Egzamin Ósmoklasisty przebiega w takiej formie, jak egzamin państwowy. Umożliwia odtworzenie atmosfery towarzyszącej oficjalnemu egzaminowi. Jest też przeprowadzany zgodnie z aktualnymi wytycznymi CKE. Szkoły przystępujące do programu Ogólnopolskiego Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty mogą skorzystać z pakietu przygotowującego do egzaminu państwowego, który obejmuje:

  • I edycję Ogólnopolskiego Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty – w terminie 2–5 grudnia 2024 r.,
  • II edycję Ogólnopolskiego Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty – w marcu 2025 r.

 
Udział w obu edycjach, a następnie omówienie z uczniami ich wyników, jest silnym bodźcem motywacyjnym do bardziej intensywnej nauki. Stwarza także okazję do ukierunkowania powtórek i wdrożenia ewentualnego planu naprawczego – realnego do zrealizowania na kilka miesięcy przed egzaminem państwowym.

baner PEO

Zapisy do Ogólnopolskiego Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty z Operonem są przyjmowane za pośrednictwem strony egzaminy.operon.pl. Zgłoszenia dokonuje dyrektor szkoły lub osoba przez niego upoważniona.

Zapisz szkołę!

 

Źródło:

Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2024 udostępnione przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, https://cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/wyniki/ (dostęp: 2.10.2024 r.).