Co zrobić, aby już od września zmotywować uczniów do nauki do egzaminu ósmoklasisty? Jak zapewnić im odpowiedni trening przed egzaminem? Warto wziąć udział w wydarzeniu, w którym corocznie biorą udział tysiące uczniów z całej Polski – w Ogólnopolskim Próbnym Egzaminie Ósmoklasisty. Udział w nim to nie tylko korzyści dla ucznia, lecz także szereg korzyści dla nauczycieli, szkoły i rodziców.

 

Ogólnopolski Próbny Egzamin Ósmoklasisty odbędzie się w tym roku w dniach 3–5 grudnia. Jak co roku zaplanowano także II edycję, która odbędzie się w marcu 2025 r. Udział w obu edycjach egzaminu to okazja, aby sprawdzić i porównać poziom wiedzy oraz umiejętności, które są oceniane na egzaminie państwowym.

Zasady rekrutacji do szkoły średniej

Kluczową rolę odgrywają wyniki z egzaminu ósmoklasisty…

Przy rekrutacji do szkoły średniej są uwzględniane różne elementy, które mają wpływ na liczbę zdobytych punktów przez kandydata. Kluczową rolę odgrywają wyniki uzyskane z egzaminu ósmoklasisty, a także oceny ze świadectwa szkolnego. Oprócz tych podstawowych kryteriów, dodatkowe punkty można zdobyć za takie osiągnięcia, jak tytuł finalisty lub laureata konkursu przedmiotowego bądź turnieju. Istotne są także działania społeczne, np. potwierdzona aktywność jako wolontariusz, a dodatkowe punkty są przyznawane za świadectwo z wyróżnieniem.

Aż 100 punktów za sam egzamin ósmoklasisty

Całkowita liczba punktów, jaką może uzyskać kandydat, wynosi maksymalnie 200. Na tę sumę składa się 100 punktów możliwych do zdobycia z egzaminu ósmoklasisty oraz 100 punktów za oceny i dodatkowe osiągnięcia zapisane na świadectwie. To właśnie na podstawie tych punktów kandydat stara się o miejsce w wybranej klasie w procesie naboru.

Co zrobić, żeby zwiększyć szanse ucznia na wysokie wyniki na egzaminie?

Ogólnopolski Próbny Egzamin Ósmoklasisty z Operonem to doskonała okazja dla uczniów, aby przetestować swoje umiejętności przed właściwym egzaminem państwowym. Dzięki temu wydarzeniu młodzież ma możliwość doświadczyć atmosfery towarzyszącej prawdziwemu egzaminowi, nauczyć się efektywnego rozplanowania czasu oraz opanowania stresu, który pojawia się w tak ważnych momentach. Egzamin próbny, przeprowadzany w tysiącach szkół w całej Polsce, motywuje uczniów do bardziej intensywnej nauki, a jego uroczysty charakter podkreśla wagę nadchodzącego egzaminu ósmoklasisty, który ma bezpośredni wpływ na rekrutację do szkół ponadpodstawowych.

Przystąpienie do Ogólnopolskiego Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty z Operonem pozwala na przeprowadzenie próby generalnej – zgodnie z wytycznymi Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE) – dzięki:

  • losowaniu miejsc,
  • zakazowi wnoszenia telefonów komórkowych,
  • obowiązkowi noszenia stroju galowego.

 
Uczniowie mogą poczuć się jak na prawdziwym egzaminie państwowym. Po zakończeniu egzaminu szkoły otrzymują szczegółowe raporty z wynikami, co stanowi cenny materiał do dalszej pracy nad poprawą wyników.

Zapisz szkołę!

Aspekty Ogólnopolskiego Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty cenione przez dyrektorów szkół, nauczycieli, rodziców i uczniów

Wszystkie szkoły biorące udział w egzaminie z Operonem mają zapewnione:

  • arkusze zgodne z obowiązującymi wytycznymi CKE z języka polskiego, matematyki, języka angielskiego i języka niemieckiego,
  • pakiet wydrukowanych arkuszy dostarczany kurierem do szkoły,
  • raporty dla uczniów, klas i szkół dostępne po wprowadzeniu wyników,
  • ogólnopolski raport z wynikami egzaminu próbnego,
  • promocję szkoły przez obecność w ogólnopolskich i wojewódzkich rankingach,
  • II edycję egzaminu dostępną w cenie pakietu,
  • certyfikat jakości.

 
Najważniejsze korzyści z udziału w Ogólnopolskim Próbnym Egzaminie Ósmoklasisty z Operonem

  • dla szkoły: możliwość praktycznego sprawdzenia organizacji egzaminu,
  • dla dyrekcji: porównanie wyników egzaminu próbnego ze szkołami w całej Polsce,
  • dla nauczyciela: możliwość pobrania dodatkowych arkuszy, wprowadzenia wyników, przeprowadzenia w marcu 2025 r. II edycji egzaminu i weryfikacji postępów uczniów,
  • dla ucznia: szansa na oswojenie stresu związanego z egzaminem i mobilizacja do nauki.

 
Zasady zapisów szkoły do Ogólnopolskiego Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty

Aby wziąć udział w egzaminie próbnym, szkoła musi zgłosić liczbę uczniów, którzy przystąpią do Ogólnopolskiego Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty z Operonem, za pośrednictwem strony egzaminy.operon.pl. Zgłoszenia do egzaminu dokonuje dyrektor szkoły lub osoba przez niego upoważniona.

Zapisz szkołę!