Zostały tylko 4 dni na zgłoszenie szkoły do marcowej edycji Ogólnopolskiego Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty
17/02/2025Wyniki z egzaminu ósmoklasisty mają decydujący wpływ na ostateczny rezultat rekrutacji do szkoły średniej. Udział w egzaminie próbnym z Operonem pozwala w zaledwie trzy dni sprawdzić wszystkie aspekty organizacyjne egzaminu ósmoklasisty, unikając przy tym problemów z wyborem i drukowaniem arkuszy egzaminacyjnych.Nie przegap zapisów i zgłoś szkołę do projektu.
To już pewne – więcej czasu na poszczególnych egzaminach
Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała materiały uwzględniające wydłużenie o ok. 25% czasu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Są one dostępne na stronie CKE. Informatory zostały zaktualizowane po opublikowaniu przez MEN nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty.
Wydłużono czas trwania egzaminów do:
- 150 minut – egzamin z języka polskiego,
- 125 minut – egzamin z matematyki,
- 110 minut – egzamin z języka obcego.
Wydłużenie czasu trwania egzaminu dla wszystkich uczniów pozwoli zdającym na większą swobodę w gospodarowaniu czasem podczas rozwiązywania zadań egzaminacyjnych, na ponowne zastanowienie się nad udzielonymi odpowiedziami czy też dokładne sprawdzenie poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi. Umożliwi również tym zdającym, którzy w dniu egzaminu natrafili na nieoczekiwane wcześniej trudności, np. z koncentracją uwagi, z radzeniem sobie ze stresem egzaminacyjnym itp., na pomyślne rozwiązanie zadań egzaminacyjnych – argumentuje MEN.
Egzamin ósmoklasisty – ważne procedury
Co uczeń może mieć na egzaminie? Pióro lub długopis z czarnym tuszem/atramentem, a w przypadku egzaminu z matematyki również linijkę.
Czego uczeń nie może mieć na egzaminie? Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników. Nie wolno także wnosić do sali egzaminacyjnej urządzeń telekomunikacyjnych lub korzystać z takich urządzeń w tej sali.
Wyjątek! Uczeń może korzystać urządzenia telekomunikacyjnego wyposażonego w aplikację służącą do monitorowania swojego stanu zdrowia.
Jak sprawdzić wszystkie aspekty egzaminu w praktyce? O tym warto przekonać się podczas egzaminu próbnego, który zostanie przeprowadzany w szkołach w całej Polsce już w marcu.
Ostatni dzwonek, by zapisać szkołę do Ogólnopolskiego Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty
Zgłoszenia do egzaminu próbnego z Operonem przyjmowane są tylko do 20 lutego. Szkoły, które chciałby dołączyć do projektu, mogą to zrobić za pośrednictwem strony egzaminy.operon.pl.
Dlaczego warto dołączyć do ogólnopolskiego egzaminu próbnego w marcu 2025 r.?
- NOWOŚĆ. Wydrukowane arkusze papierowe w marcowej edycji Ogólnopolskiego Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty – wszystkie szkoły zgłoszone do marcowej edycji Ogólnopolskiego Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty otrzymają komplet arkuszy papierowych – dla każdego zgłoszonego ucznia. Tak jak w przypadku egzaminu państwowego arkusze są dostarczane w zamkniętych paczkach do szkół w całej Polsce. Zestaw składa się z arkuszy z języka polskiego, matematyki oraz języka nowożytnego (język angielski lub język niemiecki).
- Symulacja egzaminu państwowego – egzamin z Operonem wiernie odzwierciedla przebieg i warunki egzaminu, jaki ósmoklasiści napiszą w maju. Taka próba generalna w marcu daje im szansę podejść do egzaminu z pełnym przygotowaniem.
- Raporty dla uczniów i szkół są dostępne od razu po wprowadzeniu wyników egzaminu do panelu – to szczegółowa diagnoza wiedzy i umiejętności uczniów tuż przed egzaminem państwowym. Przyda się nie tylko w pracy z ósmoklasistami, lecz także na radach pedagogicznych i spotkaniach z rodzicami.
Dostęp do arkuszy egzaminacyjnych i zasad oceniania tylko dla zapisanych szkół
Dlaczego nie upubliczniamy arkuszy egzaminacyjnych i zasad oceniania Ogólnopolskiego Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty? Takie rozwiązanie wzmacnia bezpieczeństwo i integralność egzaminu próbnego. Wspiera także nauczycieli w procesie dydaktycznym, zapewniając rzetelność wyników i obiektywną ocenę kompetencji ósmoklasistów.
Nie przegap zapisów!