Jak przeprowadzić sprawdzian z korzyścią dla ucznia i nauczyciela? Co zrobić, aby w pełni wykorzystać potencjał testu podsumowującego edukację wczesnoszkolną? Czym kierować się przy wyborze formy podsumowania? Szczegóły w tekście.

Jak wykorzystać sprawdzian? Wskazówki Danuty Sterny

Danuta Sterna w artykule „Sprawdzian jako narzędzie w nauczaniu” sformułowała kilka wskazówek, które pozwalają wykorzystać sprawdzian tak, by motywował uczniów i dostarczał informacji o ich postępach nauczycielom.

Co warto zrobić przed sprawdzianem:

  • zaplanować czas na samodzielną naukę i powtórkę;
  • zachęcić uczniów do wykorzystania różnych technik uczenia się;
  • dostarczyć informacji zwrotnej o mocnych stronach ucznia;
  • określić klarowne kryteria i oczekiwania – wskazać, co uczeń powinien osiągnąć;
  • przeprowadzić sprawdzian próbny i dzięki temu zminimalizować stres;
  • udostępnić uczniom wzorowo rozwiązany sprawdzian, aby mogli zapoznać się z formułą;
  • planować termin, uwzględniając stopień przygotowania uczniów.

 
Co warto zrobić podczas sprawdzianu:

  • wprowadzić pracę w parach jako promowanie współpracy i wzajemnego uczenia się.

 
Co warto zrobić po sprawdzianie:

  • wprowadzić system samooceny i oceny koleżeńskiej – to pomaga w lepszej analizie błędów i zrozumieniu własnych osiągnięć;
  • zachować równowagę między pochwałą a krytyką;
  • oceniając sprawdzian, skupić się na mocnych stronach ucznia;
  • stworzyć możliwość poprawy oceny, dzięki temu uczeń skupia się nie na ocenie, a na nauce.

 
(Źródło: Danuta Sterna „Sprawdzian jako narzędzie w nauczaniu”)

Sprawdzona forma podsumowania edukacji wczesnoszkolnej

Od siedemnastu lat nauczyciele klas 1–3 wybierają Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty, aby zbadać osiągnięcia swoich uczniów i ocenić je w wyjątkowy sposób – z wykorzystaniem narzędzi oceniania kształtującego. Celem OSKT nie jest ocena numeryczna, a przekazanie rzetelnej informacji zwrotnej podsumowującej pierwsze trzy lata nauki najmłodszych uczniów. Sprawdzian z Operonem jest wyjątkowy również dlatego, że dzieciom towarzyszy dobrze znany im Bratek. Postać znana z serii Ortograffiti i „Uczymy się z Bratkiem” daje dzieciom wsparcie i dodaje otuchy.

Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty zapewnia precyzyjnie przygotowane arkusze diagnostyczne z języka polskiego, matematyki i przyrody. Pozwala ocenić kompetencje uczniów w zakresie czytania, pisania, słuchania ze zrozumieniem, liczenia oraz rozumienia zjawisk przyrodniczych.

Wieloletnie doświadczenie w organizacji największych egzaminów próbnych i opracowywaniu serii publikacji dla najmłodszych pozwoliło nam optymalnie zaplanować sprawdzian na podsumowanie edukacji wczesnoszkolnej. Jest on najczęściej wybierany przez nauczycieli w Polsce. Zapisy trwają!

Zgłoszenia do Ogólnopolskiego Sprawdzianu Kompetencji Trzecioklasisty są przyjmowane za pośrednictwem strony internetowej  egzaminy.operon.pl.

ZAPISZ SZKOŁĘ

 

Źródło:

Danuta Sterna, Sprawdzian jako narzędzie w nauczaniu,https://www.edunews.pl/narzedzia-i-projekty/narzedzia-edukacyjne/6133-sprawdzian-jako-narzedzie-w-nauczaniu dostęp: 11.02.2025 r.).