Każdego roku w Polsce na nowotwór zachoruje 2100 dzieci. Niesprawiedliwość, lęk, smutek, złość – to tylko niektóre z emocji, które będą im towarzyszyć.  Te emocje mogą pojawiać się również w okresie dojrzewania. Co zrobić, aby dać im zrozumienie i ukojenie? Jak być przy swoich uczniach i uczennicach, trudnych momentach ich życia? Fundacja Zostaw Swój Ślad udostępnia wszystkim zainteresowanym zbiór dziesięciu baśni terapeutycznych, które stanowią bazę do wspólnych działań oraz rozmów. Dowiedzą się Państwo z niej, jak pomóc uczniom i uczennicom oswoić trudne emocje oraz wspierać wychodzenie z kryzysu psychicznego.

 

Księga baśni dedykowana jest szczególnie młodzieży i dzieciom w wieku powyżej 10 lat, które mają trudność w rozumieniu siebie w okresie dojrzewania i w komunikacji z dorosłymi w trakcie trudnych życiowych sytuacji  – fragment opisu na stronie FZSŚ.

Publikacja powstała w ramach projektu Code Against Cancer realizowanego przez Ardigen. To garść pomysłów dla nauczycielek i nauczycieli na godzinę wychowawczą oraz przydatne wsparcie dla pedagoga szkolnego. Wydawcą książki jest Fundacja Zostaw Swój Ślad, a partnerami merytorycznymi zostali: Polskie Towarzystwo Psychoonkologiczne, Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych oraz Wydawnictwo Pedagogiczne OPERON.

Bezpieczne odreagowywanie emocji i sztuka dawania towarzyszenia 

Dlaczego emocje są tak ważne? Dlaczego potrzebujemy je zobaczyć we wszystkich odcieniach? Zrozumieć ich naturę? (…) jak rozumieć i akceptować to, co nieuchronne – pyta we wstępie pomysłodawczyni książki, koordynatorka projektu oraz społeczności Code Against Cancer prezeska Fundacji Zostaw Swój Ślad – Paula Rettinger-Wietoszko.  By po chwili zaprosić do odkrycia odpowiedzi podczas lektury „Niezwykłych zwierząt Ewy. ONCOdekalogu emocji”.  

Dziesięć opowieści wykorzystując formę bajki terapeutycznej, daje przestrzeń do bezpiecznego, wspólnego odreagowywania emocji. Jej celem jest wsparcie szczególnie młodzieży, która ze względu na wiek może mieć trudność w rozumieniu siebie i komunikacji z dorosłymi. Powstała z myślą o pacjentach onkologicznych i osobach przewlekle chorych, ale jest również wartościową pozycją dla zdrowych czytelników, którzy chcą poznać i zrozumieć swój świat wewnętrzny.

Twórcy „ONCOdekalogu emocje”  

Książka to wspólne działo podróżników po krainach emocji: psychoonkologów, psychoterapeutów, psychologów, dziennikarzy i oczywiście pisarzy oraz ilustratorów.  Została zainspirowana prawdziwymi historiami pacjentów, ich rodzin, opiekunów, a także wspierających uch specjalistów. Największym natchnieniem dla twórców są wojowniczki: 11-letnia Ewa i 7-letnia Anastazja, które nie poddają się w walce z rakiem o swoje zdrowie i życie.

 (…)Z mojego doświadczenia pracy w hospicjach dziecięcych wiem, że w tych najcięższych chwilach trzeba po prostu być blisko, a można być naprawdę blisko wtedy, kiedy jesteśmy autentyczni i szczerze mówimy o swoich emocjach. Dlatego też na końcu każdego rozdziału znajdują się wyzwania, które zachęcają do wspólnej rozmowy, zabawy i przemyśleń. Wierzę, że ta książka może stać się fantastycznym przyjacielem i przewodnikiem po zakątkach naszych uczuć – dodaje Paula Rettinger Wietoszko.

ksiazka basnie

ONCOdekalog – cykl publikacji  także dla osób pracujących z dziećmi i młodzieżą  

„ONCOdekalog emocji” to jedna z trzech publikacji z cyklu, które powstały w dzięki współpracy Fundacji z firmą Ardigen w ramach projektu CODE Against Cancer.

Cykl ONCOdekalog to:

 
Code Against Cancer i Fundacja Zostaw Swój Ślad

Code Against Cancer to motto Ardigen  oraz projekt wspierany przez Fundację Zostaw Swój Ślad. Społeczność naukowców i naukowczyń, i specjalistów i specjalistek biotechnologii, medycyny, programowania i analizy danych, którzy wykorzystują sztuczną inteligencję do tworzenia medycyny przyszłości i rewolucyjnych terapii przeciwnowotworowych dzieli się swoim talentem, czasem i zaangazowaniem w idei walki z nowotworami.

Fundacja Zostaw Swój Ślad (FZSŚ) działa od 2016 roku. Jej głównym celem i sensem istnienia jest niesienie pomocy, tym którzy najbardziej tego potrzebują. Swoimi działaniami wspiera  m.in. ciężko chore dzieci i ich rodziny, hospicja dziecięce,  a także ludzi z Ukrainy i Nepalu.