MEiN zapowiedział kolejny nowy przedmiot, który zastąpi postawy przedsiębiorczości. Zdaniem Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka młodzież nie nabywa wiedzy i umiejętności praktycznych z zakresu przedsiębiorczości i zarządzania. Nowy przedmiot ma być odpowiedzią na potrzeby zgłaszane przez przedsiębiorców, środowiska biznesowe i akademickie, a także Radę Edukacji Finansowej i Radę ds. Przedsiębiorczości, działające przy Prezydencie RP. Ministerstwo informuje, że przedmioty związane z zarządzaniem i biznesem są uwzględniane również w międzynarodowym systemie edukacji (IB) oraz w systemach edukacji innych państw europejskich. Czy kolejna zmiana w podstawie programowej przekona młodych, że warto podejmować działalność gospodarczą i prowadzić firmę? Czy wpłynie na wybory maturzystów? Pierwsza matura z biznesu i zarządzania odbędzie się w 2027 roku.

 

Jak się okazuje, HiT, czyli historia i teraźniejszość ,nie będzie jedynym nowym przedmiotem, który pojawi się w polskich szkołach. Co wiemy na temat kolejnego nowego przedmiotu – biznesu i zarządzania?
 

Kolejny nowy przedmiot w szkołach. Biznes i zarządzanie zastąpi podstawy przedsiębiorczości 

wykresy na tablicy

Przedmiot biznes i zarządzanie od roku szkolnego 2023/2024 ma realizować założenia podstaw przedsiębiorczości oraz stanowić ich rozszerzenie. Utrzymany będzie jednak dotychczasowy wymiar godzin. Oznacza to, że podstawy przedsiębiorczości znikną z podstawy programowej szkół ponadpodstawowych i zostaną zastąpione nowym przedmiotem. W polskim systemie szkolnictwa przewidzianych jest na ten moment 60 godzin lekcyjnych zajęć związanych z ekonomią i finansami w ciągu 12 lat edukacji. Jak to podzielimy przez 45 minut, to wychodzi, że edukacją dotyczącą ekonomii i finansów zajmujemy naszym uczniom dwa dni w ciągu dwunastu lat. To zdecydowanie za mało – ocenił Minister Edukacji i Nauki.

Justyna Orłowska, Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki ds. Transformacji Cyfrowej, zaznaczyła, że uczniowie zainteresowani tematyką przedsiębiorczości i ekonomii będą mogli realizować nowy przedmiot w szkołach ponadpodstawowych na poziomie rozszerzonym, a także zdawać z niego maturę już od 2027 roku.Nowy przedmiot ma być również nauczany w nowy sposób.Justyna Orłowskadodała, że zajęcia z nowego przedmiotu mają być prowadzone w sposób jak najbardziej praktyczny, między innymi: przez pracę w grupach, analizowanie praktycznych przykładów doświadczeń polskich i zagranicznych przedsiębiorców oraz rozwijanie kompetencji liderskich, które są realizowane np. na studiach MBA. Z kolei katalog materiałów dydaktycznych ma być wzbogacony o nowe technologie oraz narzędzia cyfrowe służące uczniom, nauczycielom i innym członkom społeczności szkolnej.
 

Czy nowy przedmiot wpłynie na wybory maturzystów?

Biznes i zarządzanie ma zostać wprowadzony jako przedmiot dodatkowy zdawany na poziomie rozszerzonym. Jego głównym założeniem jest praktyczny wymiar i dostosowanie zagadnień do oczekiwań rynku pracy oraz potrzeb uczelni. Obecnie MEiN zachęca przedstawicieli biznesu, organizacji branżowych i ekspertów-praktyków do udziału w pracach związanych z przygotowaniem podstawy programowej przedmiotu biznes i zarządzanie. Edukacja młodego pokolenia powinna być oparta na doświadczeniach polskich przedsiębiorców. Chcemy wspólnie stworzyć innowacyjny, odpowiadający potrzebom rynku pracy przyszłości przedmiot, który sprawi, że będziemy mieć więcej młodych ludzi wyposażonych w kompetencje przedsiębiorcze i menedżerskie. Wszystkich tych, którzy chcą się podzielić swoim doświadczeniem, zapraszamy do włączenia się w konsultacje – podkreśla Justyna Orłowska.

Jak zapowiedzi dotyczące nowego przedmiotu komentuje ekspert ds. edukacji praktycznej Marcin Bruszewski, jeden z organizatorów olimpiady Zwolnieni z Teorii? Tych kluczowych we współczesnym świecie kompetencji miękkich nie zastąpi jeszcze przez dekady żadna sztuczna inteligencja. Dlatego żeby kształcić młodych obywateli, którzy wyróżniają się na tle rówieśników z innych krajów, trzeba wprowadzić w życie odważny pomysł ministra Przemysława Czarnka i zacząć uczyć młodzież nowoczesnego podejścia przedsiębiorczego. Zapowiedź nadania przedmiotowi biznes i zarządzanie rangi maturalnej i skupienia się na pracy zespołowej to rzecz bez precedensu i o ogromnym znaczeniu dla przeniesienia polskiej szkoły w XXI wiek – komentuje ekspert.

W przeszłości toczyły się również dyskusje w sprawie umieszczenia podstaw przedsiębiorczości wśród przedmiotów maturalnych. Przytaczamy wypowiedź Sebastiana Wieczorka z Fundacji im. Lesława A. Pagi podczas Kongresu Edukacji Finansowej i Przedsiębiorczości: Nauka przedsiębiorczości ma zbyt niską rangę w szkole. Sposobem na podniesienie znaczenia nauki o przedsiębiorczości byłoby uczynienie tego przedmiotu przedmiotem maturalnym.

Zachęcamy również Państwa do dzielenia się swoimi opiniami dotyczącymi nowego przedmiotu w naszej ankiecie internetowej

WYPEŁNIJ ANKIETĘ

 

Źródła:

  1. MEiN, Przedmiot Biznes i zarządzanie – od września 2023 roku w polskich szkołach, https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/praktyczne-nauczanie-przedsiebiorczosci-w-szkolach--spotkanie-z-przedstawicielami-biznesu-z-udzialem-ministra-edukacji-i-nauki(dostęp: 27.01.2022).
  2. Robert Lidke, Co z maturą? Będzie można zdawać egzamin z podstaw przedsiębiorczości?, https://alebank.pl/co-z-matura-bedzie-mozna-zdawac-egzamin-z-podstaw-przedsiebiorczosci/?id=281334&catid=23699&cat2id=18917 (dostęp: 27.01.2022).
  3. Tomasz Król, Biznes i zarządzanie – nowy przedmiot w szkołach,https://samorzad.infor.pl/sektor/zadania/oswiata/5400966,Biznes-i-zarzadzanie-nowy-przedmiot-w-szkolach.html (dostęp: 27.01.2022).
  4. Kurier Nauczycielski, Biznes i zarządzanie – nowy przedmiot w szkołach,https://www.kuriernauczycielski.pl/biznes-i-zarzadzanie-nowy-przedmiot-w-szkolach/, (dostęp: 27.01.2022).
  5. epedagogika.pl, Biznes i zarządzanie. Nowy przedmiot już w roku szkolnym 2023/2024, https://epedagogika.pl/aktualnosci/biznes-i-zarzadzanie.-nowy-przedmiot-juz-w-roku-szkolnym-20232024-5730.html, (dostęp: 27.01.2022).