usmiechnieci nastolatkowie z tabletami i smartfonami
Młodzi ludzie nie wyobrażają sobie świata bez dostępu do internetu, który mają w zasięgu ręki – do sieci logują się najczęściej przy użyciu telefonu. Przypominamy sierpniowe wyniki raportu przeprowadzonego przez Państwowy Instytut Badawczy NASK.

 

 

Młodzież w globalnej wiosce

Internet to wynalazek, który całkowicie zrewolucjonizował nasze życie. Niesie wiele dobrego – powszechny dostęp do informacji, możliwość nawiązywania kontaktów z ludźmi z całego świata, uregulowania rachunków lub też zakupów bez wychodzenia z domu. Ale korzystanie z niego wiąże się także z zagrożeniami. Na nie z kolei najbardziej narażeni są młodzi ludzie – powszechne usieciowienie wiąże się z łatwym dostępem do „treści zawierających przemoc” a także sprzyja „okazjom do nawiązywania niebezpiecznych relacji, braku świadomości łamania prawa” (NASK)., co zwiększaryzyko uzależnień. Dlatego od 2014 roku Instytut Badawczy NASK przeprowadza badania na temat korzystania przez nastolatków z cyberprzestrzeni. Rokrocznie średni wiek inicjacji internetowej zmniejsza się (w 2019 to średnio 7 lat). Im młodsze pokolenie, tym dłuższy czas spędzony w sieci. Większość nastolatków korzysta z internetu każdego dnia, a z siecią łączy się przy pomocy telefonu.
 

Świadomie w sieci

Uczniowie znają zagrożenia związane ze światem cyfrowym. Połowa z badanych doświadczyła cyberprzemocy, jednak większość z nich nie szukała wsparcia wśród bliskich. W mniejszym stopniu nastolatkowie zdają sobie sprawę z tego, czym są legalne źródła. Z drugiej strony występuje u nich lęk przed rozprzestrzenieniem się przestępczości  internetowej. Młodzi ludzie (ponad połowa badanych) są świadomi tego,
że powinni rzadziej korzystać z dostępu do sieci. Wypowiedzi większości z nastolatków wskazują na silne uzależnienie od internetu.
 

mlodziez internet okno wyszukiwarki
Główne aktywności nastolatków w internecie

Młodzież wykorzystuje internet głównie w celach rozrywkowych. Traktuje go jako dostęp do kultury
– muzyki czy filmów. Media społecznościowe to przestrzeń zawierania i podtrzymywania znajomości. Wielu z badanych, dzięki dostępowi do sieci, poszerza wiedzę i zdobywa informacje na temat swojego hobby. Znaczna część używa internetu do gier komputerowych. Ponad połowa z badanych korzysta 
z niego przy odrabianiu lekcji. Świadomość tego, że młodzież wykorzystuje sieć do nauki, może pomóc
w organizowaniu szkolnych aktywności – warto wykorzystać te informacje w szkole.

 

Raport NASK "Nastolatki 3.0." dostępny jest na stronie Instytutu.

Źródło: NASK