Podobno ludzie dzielą się na wielbicieli kotów i psów. Ci pierwsi, zdaniem naukowców z University of Texas w Austin, częściej przejawiają cechy indywidualistów i chodzą własnymi ścieżkami. Warto poobserwować siebie i… swojego kota – być może jest w stanie nauczyć nas więcej, niż się wydaje. Opowiemy także o zbawiennym wpływie felinoterapii i prawdziwych kocich bohaterach – w końcu niedługo ich święto!

 

Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.

– Garfield
 

Kocie mądrości

kotek w okularach i muszce

Któż nie zna kota Garfielda – antropomorficznego rudego kocura, leniwego, narcystycznego pożeracza lasagni, tytułowego bohatera komiksu stworzonego przez Jima Davisa? Niektóre z jego tekstów, są dziś kultowe:

  • „Nie jestem bałaganiarzem. Jestem organizacyjnie upośledzony”;
  •  „To nie wy jesteście grubi, to cała reszta jest niedożywiona”;
  • – „Co ja mam z Tobą zrobić, Garfield?
    – Karm mnie, kochaj mnie i nie opuszczaj”.

 
Już na podstawie tych kilku cytatów możemy stwierdzić, że kotom bardzo często przypisuje się cechy związane ze zdrowym egoizmem, pewnością siebie czy opanowaniem. Czego jeszcze możemy się nauczyć od kota?

Zdrowy egoizm

Któż nie zna kocich czułości? Kojącego mruczenia, łaszenia się i przymilania? Koty okazują czułość wtedy, kiedy same tego chcą i kiedy czegoś od nas oczekują. Nie można zmusić kota do głaskania, w momencie gdy on po prostu nie ma na to ochoty. Zastanów się teraz, kiedy po raz ostatni myślałaś/myślałeś o sobie, zamiast skupiać się na spełnianiu cudzych oczekiwań? Dbanie o własny dobrostan to klucz do zdrowia – koty doskonale o tym wiedzą.

Niezależność

Kot chodzi własnymi ścieżkami – dobrze znamy to powiedzenie. Ceni swoją prywatność i nie waha się odejść w inną stronę, kiedy po prostu tego chce. Jednocześnie nie odmawia naszej pomocy – dokładki karmy lub pewnej porcji pieszczot – jeśli faktycznie akurat jej potrzebuje. Jednak pozostawiony sam, bez jedzenia, zadba o siebie i upoluje mysz. Zastanówmy się nad własnymi potrzebami i nie bójmy się sięgać po swoje lub prosić innych o pomoc. Chodzenie własnymi ścieżkami nie oznacza wcale chodzenia nimi w pojedynkę!

Odwaga

Tej cechy kotom nie jesteśmy w stanie odmówić! Filmy, w których kot zamienia się w kaskadera, skacząc z dachu, gdy wdrapuje się na drzewo lub zdobywa inne niedostępne człowiekowi miejsca biją rekordy oglądalności. Gdy kot chce coś zrobić, po prostu to robi, podziwiamy go za to i po cichu zazdrościmy spadania na cztery łapy. Ale jak to powiedział Garfiled: „Mówią, że kot zawsze spada na cztery łapy, ale nikt nie wspomina o bólu”. Faktycznie chyba rzadko zastanawiamy się, czy spadanie na cztery łapy faktycznie jest bezbolesne. Tak czy inaczej, strach przed upadkiem nie zatrzymuje kotów przed podjęciem działania. Może zatem warto zastanowić się nad własnymi lękami, które wielokrotnie nas paraliżują i powstrzymują przed działaniem. Strach ma wielkie oczy, a każda porażka może być dla nas lekcją. Życzymy sobie i Państwu, by niezależnie od podjętego ryzyka zawsze spadać na cztery łapy.

Cieszenie się z małych rzeczy

Kot otrzymał wielki drapak albo nawet prawdziwy zamek zajmujący połowę salonu i kosztujący fortunę, a i tak większą frajdę sprawia mu pusty karton czy stara sznurówka? Nie przejmuj się tym i podobnie jak kot naucz się cieszyć z małych rzeczy – porannej kawy, słonecznego poranka, zbliżającej się wiosny czy wyjścia na spacer. Doceniane codziennych, małych rzeczy sprawia, że jesteśmy po prostu szczęśliwsi i bardziej zrelaksowani. Kolejna kocia lekcja warta zapamiętania!
 

Jesteśmy ciekawi, jakich lekcji nauczył Państwa kot. Zachęcamy do podzielenia się kocimi lekcjami na naszym Facebooku – filmy i zdjęcia mile widziane!
 

Felinoterapia – koci pomocnicy

Felinoterapia to młoda dziedzina animaloterapii, czyli czynności terapeutycznych i rehabilitacji psychicznej oraz fizycznej osób potrzebujących przy udziale zwierząt. W Polsce ten rodzaj terapii stosuje się od grudnia 2005 roku. Terapia z udziałem kotów najbardziej polecana jest osobom starszym, niepełnosprawnym, samotnym, narażonym na duży i częsty stres. Samo przebywanie z kotami niweluje uczucie osamotnienia, odwraca uwagę od bólu i mobilizuje do działania. Zabawa z kotem wywołuje uśmiech na twarzy pacjentów oraz składnia ich do rozmowy. Felinoterapia pomaga tym samym otworzyć się osobom niepewnym siebie, zalęknionym, zamkniętym w sobie, mającym trudności w nawiązywaniu kontaktów z innymi.

Z kolei najmłodsi uczestnicy felinoterapii uczą się cierpliwości, otwartości, empatii, odpowiedzialności i delikatności wobec drugiej żywej istoty. Zajęcia z kotami wpływają również korzystnie na rozwój emocjonalny dzieci i chęć nauki kociego zachowania.

Jak podaje Karolina Łuszczyk – zootechnik: Udowodniono, że przytulanie i mruczenie kotów oraz ich wyższa niż ludzka temperatura ciała – ok. 38°C powodują przyspieszenie gojenia ran, złagodzenie bólów różnego rodzaju, obniżenie ciśnienia i cholesterolu. Przy regularnym kontakcie z kotem ryzyko chorób serca i układu krążenia spada o 3%. Według niektórych naukowców głaskanie kotów wywołuje w organizmie człowieka wydzielanie hormonu szczęścia – endorfin, co jest prawdopodobnie najlepszą rekomendacją dla rozwoju i propagowania felinoterapii.

Należy zaznaczyć, że koty terapeutyczne są pod stałą opieką lekarza weterynarii, są zdrowe, czyste – regularnie poddawane zabiegom pielęgnacyjnym. Koty te mają łagodny charakter, są przyjaźnie nastawione do ludzi i otoczenia. Kocich pomocników możemy poznać choćby na stronie Fundacji Na Zdrowie Zwierzęta Ludziom Ludzie Zwierzętom.

Samo oglądanie kotów działa terapeutycznie zatem na koniec mamy dla Państwa prawdziwą gratkę – film z kotami w roli głównej! Miłego relaksu i udanego dnia kota!

 

Źródła:

  1. https://felinoterapia.org.pl/nasi-terapeuci/ (dostęp: 08.02.2023).
  2. Agata Kufel, 8 rzeczy, których warto się nauczyć od kota,https://www.koty.pl/artykuly/ciekawostki/czego-ucza-nas-koty-8-przykladow (dostęp: 08.02.2023).
  3. Karolina Łuszczyk, Felinoterapia – jak wygląda leczenie kotem?,https://fera.pl/felinoterapia-jak-wyglada-leczenie-kotem.html (dostęp: 08.02.2023).