rysunek kolorowej zarowki
Metoda projektowania Design Thinking sprawdza się prawie w każdej dziedzinie, w której liczy się pomysłowość. Ożywienie wnętrz, uatrakcyjnienie metod edukacyjnych i rozbudzenie kreatywności uczniów – to zalety stosowania DT w szkole.

 

 
 
Projektowanie w miejsce naukowego zarządzania

Design Thinking to uczenie niesztampowego sposobu myślenia angażującego do twórczych działań. Nauka staje się świetną zabawą,  a uczeń  może sprawdzić się w roli projektanta. DT odnosi się do procesów poznawczych, strategicznych i praktycznych.  Zawiera składowe – punkty wyjścia (potrzeba, problem, pomysły, prototyp, testowanie) – ale nie musi być realizowany wedle ściśle określonego schematu. Wręcz przeciwnie – wszystkie punkty wyjścia mogą następować w różnorodnej kolejności, w zależności od tego, jaki problem jest rozwiązywany. Co istotne, DT to metoda prób, dlatego wymaga nie tylko myślenia, ale przede wszystkim działania oraz pozwolenia sobie na pomyłki. Ważne, aby członkowie grupy zajmowali się różnymi obszarami – każdy ma przecież inne zdolności. Tylko tak można dokonać innowacyjnego przełomu.

W jakich obszarach w szkole warto zastosować DT

Marta Wróbel i Ewelina Włodarczyk, autorki kursu internetowego Operonu dotyczącego DT, wymieniają obszary zastosowania metodologii projektowania w szkole. Po pierwsze metoda ta sprzyja integracji międzyprzedmiotowej. Stosując Design Thinking, mogą Państwo połączyć takie przedmioty, jak: informatyka, biologia, geografia czy sztuki plastyczne. Metoda DT sprawdzi się także podczas aranżowania przestrzeni klasy, projektowania wycieczek i lekcji, nauki pracy w grupie i pracy indywidualnej. Dzięki niej uczniowie przećwiczą nie tylko prezentację, ale także przekonają się o własnych silnych stronach. Oprócz zastosowania projektowania w odniesieniu do uczniów można je wykorzystać do pracy z:

  • gronem pedagogicznym,
  • rodzicami,
  • przestrzenią,
  • samym sobą.
 
Październik pełen inspiracji

We wrześniu na stronie Operonu zostanie zaprezentowany harmonogram październikowych kursów internetowych. Jednym z nich będzie cieszący się Państwa uznaniem kurs Design Thinking w Twojej szkole. To już trzeci raz, kiedy nauczyciele urozmaicą wachlarz stosowanych przez siebie metod edukacyjnych o DT. Zapraszamy do śledzenia strony Operonu.

 
Źródło: Tekst powstał na podstawie kursu internetowego Operonu Zaprojektuj edukację! Design Thinking w Twojej szkole autorstwa Marty Wróbel
i Eweliny Włodarczyk