smutna dziewczynka
Raport „Dzieci się liczą 2022” sporządzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, przedstawia najbardziej aktualne dane na temat zagrożeń bezpieczeństwa i rozwoju dzieci w Polsce. Autorzy publikacji opisują sytuację dzieci w odniesieniu do doświadczania przez nie różnych form przemocy i wykorzystywania seksualnego. W publikacji autorzy wskazują także przyczyny tych problemów oraz formułują rekomendacje możliwych rozwiązań na rzecz poprawy sytuacji najmłodszych.

 

Najważniejsze ustalenia raportu dotyczące sytuacji dzieci w Polsce

Na stronie Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (FDDS) został opublikowany kolejny, trzeci już raport o zagrożeniach bezpieczeństwa i rozwoju dzieci w Polsce „Dzieci się liczą 2022”. Jego celem jest opis rzeczywistości na bazie dostępnej wiedzy, ale również zidentyfikowanie obszarów niewiedzy wynikającej z braku systemowego gromadzenia danych na temat zagrożeń wśród nieletnich. Problem krzywdzenia dzieci oraz obszary zagrożeń bezpieczeństwa i rozwoju dzieci są charakteryzowane w raporcie z wykorzystaniem dwóch kategorii danych – danych statystycznych i danych badawczych.

Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami ustalono, że:

  • 41% dzieci doświadcza przemocy ze strony bliskich dorosłych, a 57% – ze strony rówieśników;
  • ponad 170 000 dzieci i nastolatków zostało objętych w 2020 r. pomocą specjalistyczną ze względu na zaburzenia psychiczne; 57% z nich stanowili chłopcy;
  • w 2021 r. policja odnotowała 1496 prób samobójczych popełnionych przez osoby poniżej 19. r.ż.;
  • 127 prób samobójczych podjętych przez dzieci lub nastolatków zakończyło się śmiercią; pod względem liczby prób samobójczych zakończonych zgonem jesteśmy na drugim miejscu w Europie, po Niemczech;
  • w 2021 r. założono 11 129 Niebieskich Kart, w których jako pokrzywdzonych wskazano osoby małoletnie;
  • w 2021 r. 1335 dzieci zostało odebranych z rodzin z powodu zagrożenia życia w związku z przemocą; w pieczy zastępczej umieszczono 52 572 dzieci.

 

Rekomendacje – apel o pomoc 

Autorzy raportu apelują, m.in. o to, aby wzorem innych krajów wprowadzić wyspecjalizowane służby ochrony dzieci odpowiedzialne za przeciwdziałanie krzywdzeniu dzieci i za koordynację działań na rzecz ich ochrony. Wskazują także potrzebę stworzenia specjalistycznych ośrodków opartych na modelu współpracy między różnymi służbami. W takich ośrodkach dziecko poszkodowane przestępstwem i jego opiekunowie mogliby otrzymać kompleksowe wsparcie: psychologiczne, prawne, medyczne i socjalne – pod jednym dachem.  Autorzy podkreślają także konieczność poddawania wnikliwej systemowej analizie każdego przypadku śmierci dziecka czy poważnego uszczerbku na zdrowiu w wyniku krzywdzenia lub z przyczyn niewyjaśnionych, w celu sprawdzenia skuteczności wdrożonych procedur i rozwiązań oraz zaproponowania ewentualnych usprawnień.

Z pomocy konsultantów można skorzystać pod bezpłatnym, anonimowym numerem telefonu: 800 100 100, który działa od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00–15.00, a w czwartek dodatkowo w godzinach 16.30–20.30. Konsultanci na pewno podpowiedzą, co można zrobić w sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu dzieci.
 

Przemoc zostawia ślad na całe życie

Twoja reakcja jest ważna, gdyż przywraca dziecku poczucie bezpieczeństwa, daje szansę na lepszą przyszłość i realną zmianę w sytuacji przemocowej, związanej z zaniedbaniem i możliwym zagrożeniem życia nieletnich.

Jeśli jesteś świadkiem przemocy wobec dziecka ze strony rodzica lub opiekuna – dziecko jest szarpane, wyzywane, bite, poniżane – REAGUJ osobiście lub dzwoń na policję.

 

Źródło:

Dzieci się liczą i liczą na nas – publikacja raportu, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, https://fdds.pl/o-fundacji/co-nowego-w-fundacji/dzieci-sie-licza-i-licza-na-nas-publikacja-raportu.html, (dostęp: 02.01.2023).