Święto ruchu pojmowanego jako aktywność prozdrowotna i pomocna w profilaktyce chorób cywilizacyjnych jest obchodzone w wielu krajach na świecie. Celebracja radości płynącej z uprawiania wybranej dyscypliny sportu ma duże znaczenie dla kształtowania nawyków i postaw młodego pokolenia.

Wygodny tryb życia, dostępność taniego transportu oraz coraz dłuższy czas spędzany w bezruchu mogą negatywnie odbijać się na różnych aspektach funkcjonowania ludzi. Młodzież jest szczególnie ważnym odbiorcą święta rekreacji i aktywności fizycznej.

Zdrowe i bezpieczne nawyki 

Aktywność fizyczna nie potrzebuje reklamy. Korzystny wpływ ruchu na pracę mózgu, w tym redukcję stresu i nieprzyjemnych uczuć, został wielokrotnie poparty wynikami badań naukowych. Część badaczy, jak włoska naukowczyni, psycholożka i logopedka Eleonora Palmieri, wskazuje na bezpośredni związek ruchu ciała z funkcjami pamięci, w tym z usprawnianiem czytania u dzieci z trudnościami w uczeniu się poprzez odpowiednio dopasowany program treningowy. Opierając się na badaniach przeprowadzanych wspólnie ze słynnym profesorem Piero Crispianim, badaczka wskazuje na obiecujące efekty prowadzonych terapii ruchowych. Te i inne badania to kolejne dowody na to, że kształtowanie prawidłowych, zdrowych nawyków ruchowych wśród uczniów niesie za sobą wiele korzyści. Kultura fizyczna i sport okazują się odpowiedzią nie tylko na potrzeby zachowania elementarnego dla dobrej kondycji zakresu działań sportowych. Zmniejszanie napięć emocjonalnych oraz odwracanie negatywnych skutków długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej to bardzo ważne aspekty prosportowych kampanii. Ważne jest uwrażliwianie młodzieży nie tylko na duże znaczenie ruchu w życiu człowieka, lecz również na odpowiednio zaplanowane aktywności, zapewniające bezpieczny czas każdemu z uczestników.                

Aktywny rozsądek 

Na przednówku wakacji warto poświęcić godzinę wychowawczą na przygotowanie uczniów do wkroczenia w czas relaksu i swobody. Gotowe materiały do poprowadzenia lekcji czekają na pobranie w MULTITECE oraz aplikacji Operon 45. Więcej na ten temat piszemy TUTAJ. Wykorzystanie sprawdzonych scenariuszy zajęć pozwoli Państwu na odpowiednie przepracowanie z uczniami tematu podkreślającego duże znaczenie sportu dla ich dobrej kondycji, również emocjonalnej. Warto jako pretekst wykorzystać przypadający 22 czerwca Dzień Kultury Fizycznej i Sportu. To święto pojawia się w kalendarzach na całym świecie i pomimo różnic w dacie obchodów wszystkim przyświeca podobny cel. W kontekście nadal niewygaszonej pandemii i wspomnieniu wielu miesięcy zdalnej pracy szczególnie istotne staje się przypominanie młodym ludziom, że rozsądnie wdrażana aktywność fizyczna będzie miała wyłącznie pozytywny wpływ na ich życie i zdrowie. 

                            

Źródła:

ELEONORA PALMIERI, Motor Dance Training (dostęp: 17.06.2021)