Dzień otwarty w szkole
20/02/2023Dzień otwarty może być bardzo ważnym wydarzeniem w szkole – integrującym i rozwijającym umiejętności miękkie wśród uczniów. O czym warto pamiętać i dlaczego warto obdarzyć mocą sprawczą uczniów?
NASZ Dzień otwarty – dlaczego warto współorganizować wydarzenie razem z uczniami?
Dni otwarte w wielu szkołach są organizowane corocznie, po to by przedstawić ofertę edukacyjną danej placówki i zachęcić młodzież do dołączenia do danej społeczności szkolnej. Wydarzenie najczęściej odbywa się wiosną. Zatem warto je zaplanować już wcześniej, by wraz z nadejściem cieplejszych dni otworzyć drzwi swojej szkoły i w ciekawy sposób się przedstawić. Dobrym pomysłem będzie zaproszenie uczniów do współtworzenia tego wydarzenia.
Jak podkreśla Oktawia Gorzeńska, nasz Mobilny Dyrektor, współpraca z uczniami nie powinna ograniczać się tylko do prac wykonawczych. Warto ich zaprosić do samego planowania wydarzenia i decydowania o jego formule, dzięki czemu będą mogli wejść w rolę gospodarzy i przewodników. Efekty współodpowiedzialności uczniów za Dzień Otwarty były nieocenione. Oprowadzanie po szkole, przygotowanie koszulek z logiem oraz mapki budynku, zorganizowanie stanowiska SU wraz z pokazem filmów z jego działalności, a także sprzątanie po wydarzeniu – to tylko część z nich. Ważniejsze to doskonalenie kompetencji interpersonalnych, organizatorskich, komunikacyjnych, a także wzrost odpowiedzialności za szkołę, którą wspólnie tworzymy – podsumowuje Oktawia Gorzeńska.
O czym warto pamiętać, organizując dni otwarte?
Organizując dni otwarte, warto zadać sobie kilka pytań.
- Jakich informacji o szkole szukają uczniowie i rodzice, podejmując decyzje o wyborze szkoły?
- Jakie informacje są dostępne na stronie internetowej/w mediach społecznościowych?
- Co szczególnie warto podkreślić w komunikacji?
- Czy przedstawione informacje są czytelne, zrozumiałe, łatwo dostępne?
- Co wyróżnia naszą szkołę?
- Co wyróżnia naszych uczniów/kadrę dydaktyczną?
- Jakie pytania są najczęściej zadawane przez rodziców podczas dni otwartych?
- W jaki sposób chcemy opowiedzieć o naszej szkole?
Poniżej znajdą Państwo kilka dobrych praktyk w zakresie organizacji tego wydarzenia, polecanych przez Oktawię Gorzeńską.
Uczniowie w roli głównej
Główną ideą dni otwartych jest właściwa komunikacja, a więc odpowiednie informacje i otwartość w rozmowie. Tego dnia wszystkie drzwi były otwarte, a młodzież występowała w roli przewodników po szkole. W każdej sali byli nauczyciele prezentujący konkretną ofertę szkoły, którzy dzięki pomocy uczniów organizowali loterię, testy umiejętności i eksperymenty. Swoje stoisko mieli też rodzice i absolwenci, a o każdej pełnej godzinie w wyznaczonym miejscu dyrekcja odpowiadała na pytania gości – wspomina dni otwarte w swojej szkole Oktawia Gorzeńska. Dodaje, że aktywność uczniów podczas organizowanych dni otwartych została dostrzeżona i doceniona. Przy organizacji tego wydarzenia z udziałem uczniów ważne jest właściwe przygotowanie ich do roli gospodarzy. Spotkania dyrektora szkoły z grupą uczniów-wolontariuszy, którzy mogą zadać dyrekcji każde pytanie, cofnąć się w czasie i wczuć się w rolę kandydatów, może być bardzo wartościowe dla obu stron. Pamiętajmy o tym, że projektujemy nasze działania dla uczniów, zatem ich głos w trakcie organizacji wydarzenia powinien być słyszalny. Warto zatem poprosić ich o przygotowanie materiałów o szkole, w tym krótkich filmów, by zaprezentować je na stronie internetowej szkoły, w mediach społecznościowych. Ważne, by materiały były spójne z tym, co komunikujemy w naszej ofercie – szkoła przedstawiana oczyma uczniów powinna to odzwierciedlać – podkreśla Oktawia Gorzeńska.
Otwartość na współpracę
Otwartość jest kluczem do dobrej współpracy. W trakcie przygotowań warto dać młodzieży przestrzeń do wyrażania własnej opinii i generowania pomysłów. Niech każde pytanie uzyska odpowiedź, każda wątpliwość zostanie rozwiana, a każdy pomysł zostanie wysłuchany. Warto utworzyć przy tym odpowiedni kanał do komunikacji np. w mediach społecznościowych.
Organizacja pracy
Umożliwienie uczniom włączenia się w organizacje wydarzenia może być świetną okazją do rozwoju ich umiejętności miękkich – pracy w grupie. Być może wyłonią się przy tej okazji również talenty organizatorskie. Koordynator prac, wyłoniony wśród uczniów, może być bardzo skutecznym motywatorem, który przyciągnie i zaktywizuje do działania innych.
Spotkania on-line
Organizując stacjonarne dni otwarte, warto również rozważyć jednoczesne przygotowanie spotkania w formie on-line. W programie spotkania powinno się uwzględnić powitanie uczniów i rodziców przez dyrektora, przedstawić wychowawców klas, zaprezentować – krótko i przyjaźnie – ofertę szkoły (dobrze byłoby, aby zrobili to również uczniowie), przeznaczyć czas na sesje pytań i odpowiedzi, które można uzyskać od razu. Warto się w tej sprawie skonsultować z samorządem uczniowskim, który może zaskoczyć swoimi pomysłami na to szczególne wydarzenie.
Lista najczęściej zadawanych pytań, tzw. FAQ (Frequently Asked Questions)
Przygotowując się do dni otwartych, warto sporządzić listę najczęściej zadawanych pytań (zarówno przez kandydatów, jak i ich opiekunów). Tu także komunikacja z naszymi uczniami może być cennym źródłem wiedzy w tym temacie. Na pytania trzeba odpowiedzieć w zrozumiały sposób (jasno, konkretnie i przejrzyście). Zamieśćmy pytania i odpowiedzi na stronie internetowej szkoły w zakładce związanej z rekrutacją. Jest to praktyka, która pomoże usprawnić komunikację. Lista pytań może być następująca:
- Jakie profile oferuje szkoła i które przedmioty mogą być rozszerzane w poszczególnych klasach?
- Jak wygląda siatka godzin w poszczególnych klasach?
- Ile jest osób w klasach?
- Jakie zajęcia dodatkowe są organizowane w szkole i co dokładnie robi się na tych zajęciach?
- Jak duży wkład w działanie szkoły ma samorząd uczniowski i na czym polegają dotychczasowe inicjatywy organizowane przez uczniów?
- Jakie języki nauczane są w szkole i jak wysoki jest poziom nauczania?
- Jak prezentują się wyniki matur/egzaminów zawodowych z poszczególnych przedmiotów?
- Czy w szkole są organizowane wycieczki?
- Czy w szkole jest możliwość wykupienia obiadów i ile one kosztują?
- Jak wyglądają zajęcia zawodowe i ile czasu się na nie poświęca?
„Narzędziownik” – narzędzia, które warto znać i mieć
- Czytelna, estetyczna, intuicyjna i aktualna strona internetowa. Jest to wizytówka szkoły, którą na pewno będą odwiedzać potencjalni zainteresowani naszą szkołą. Warto zapytać uczniów i rodziców o ewentualne rekomendacje dotyczące jej wyglądu i użyteczności.
- Spójne materiały graficzne (od ulotki po wpis w mediach społecznościowych) – canva.com może być bardzo przydatnym narzędziem, które warto poznać. Kurs Canva dla nauczycieli znajdą Państwo na platformie Mobilna szkoła TUTAJ.
- Tworzenie filmów (nawet w formie reportaży, z podłożeniem głosu) – np. Filmorago (w telefonie komórkowym).
- Nagrywanie podcastów – Audacity.
- Narzędzia do nagrywania/emitowania spotkań na żywo poprzez Facebook – Streamyard, Belive.tv.
- Edytor wirtualnych spacerów – https://spotbrowser.com/.
Dni otwarte to doskonała okazja do tego, by dać się poznać, a zorganizowanie tego wydarzenia razem z uczniami może być receptą na sukces i okazją do współdziałania oraz umacniania więzi. Życzymy powodzenia!
Źródła:
- Oktawia Gorzeńska, Jak zorganizować dzień/tydzień otwarty szkoły zdalnie – pomysły i podpowiedzi,https://gorzenska.com/2021/02/07/jak-zorganizowac-dzien-tydzien-otwarty-szkoly-zdalnie-pomysly-i-podpowiedzi/ (dostęp: 15.02.2023).
- Oktawia Gorzeńska, Dzień Otwarty, czyli uczniowie gospodarzami szkoły,https://gorzenska.com/2015/03/31/dzien-otwarty-czyli-uczniowie-gospodarzami-szkoly/(dostęp: 15.02.2023).
- Magdalena Konczal, Dni otwarte w szkole. O co zapytać i na co zwrócić uwagę? Wyjaśniamy, jak wybrać dobrą szkołę średnią, https://strefaedukacji.pl/dni-otwarte-w-szkole-o-co-zapytac-i-na-co-zwrocic-uwage-wyjasniamy-jak-wybrac-dobra-szkole-srednia/ar/c5-16289665 (dostęp: 15.02.2023).