Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych przypada 3 grudnia. Niech stanie się on szczególną okazją do refleksji o sytuacji osób z niepełnosprawnościami. Celem dnia ustanowionego w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ jest tworzenie świadomości społecznej, sprzyjającej kształtowaniu u osób sprawnych akceptujących postaw wobec ludzi z rozmaitymi dysfunkcjami.

 

Każdy inny, wszyscy równi

Jest to dzień szczególny dla osób z niepełnosprawnościami i oraz ich bliskich – 3 grudnia zwraca się uwagę na wyzwania, przed którymi stają każdego dnia. Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych warto zadbać o szerzenie postaw akceptacji odmienności, tolerancji i zrozumienia osób z dysfunkcjami, wspierania ich w rozwoju i osiąganiu satysfakcji w życiu. Niepełnosprawność nie może być przyczyną dyskryminacji. Ideą tego świeta jest zwiększenie świadomości publicznej o korzyściach płynących z integracji osób z niepełnosprawnościami w każdym aspekcie życia społecznego oraz zwrócenie uwagi na bariery, z którymi się borykają . Realizacja praw osób z niepełnosprawnościami to likwidacja istniejących przeszkód oraz tworzenie jak najlepszych warunków wsparcia.
 

Więcej nas łączy niż dzieli

dzien niepelnosprawnosci

Niepełnosprawność jest definiowana jako długotrwale naruszona sprawność fizyczna, umysłowa, intelektualna lub sensoryczna, co może, w oddziaływaniu z różnymi barierami, utrudniać pełne i skuteczne uczestnictwo w życiu społecznym, na równych zasadach z innymi osobami.

Niektórzy ludzie nie rozumieją osób, które są od nich inne. Nie interesują się osobami z niepełnosprawnościami, przez co nic nie wiedzą o ich codziennym życiu. W takiej sytuacji łatwo o dyskryminowanie, również nieświadome. Jak pisze Joanna Kossewska: Negatywne postawy wobec niepełnosprawnych wynikają z braku doświadczeń i osobistych kontaktów osób sprawnych, braku treningu w zakresie wzajemnej komunikacji, niewykształconych umiejętności zachowania się wobec osób niepełnosprawnych lub też z dezinformacji. Aby temu zapobiegać, powinniśmy uczyć i uwrażliwiać zarówno siebie, jak i innych, przypominać o tym, że osoby z niepełnosprawnościami istnieją i że mają takie same prawa, pragnienia i marzenia jak osoby w pełni sprawne.

Warto w tym miejscu przypomnieć kampanię „Więcej nas łączy niż dzieli...”, która obrazuje prawdę o tym, że świat pełnosprawnych i świat ludzi z niepełnosprawnościami to w wielkim stopniu ta sama rzeczywistość. W moim poczuciu bardzo trudno jest wyznaczyć sztywną granicę. Czy ja sam jestem aż tak „pełnosprawny”, jeśli się mnie porówna z wybitnym naukowcem poruszającym się na wózku? Przecież nie mam tak wybitnego umysłu, za to mam nadwagę, która strasznie utrudnia mi życie. Ujmuję słowo „pełnosprawność” w cudzysłów. Chciałbym, żeby nasza kampania pokazała, iż ludzie bardzo się różnią fizycznie i psychicznie, ale jednocześnie mają wiele ze sobą wspólnego – zarówno jeśli chodzi o codzienne problemy, jak i radości. Mało tego, te problemy, bariery, dotyczą wszystkich. Może nie jeździsz na wózku, ale masz małe dziecko w wózku. I nagle pojawiają się schody... – mówi Jan Domaniewski, współtwórca kampanii.

Może warto z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych zorganizować w swojej szkole warsztaty sensoryczne, takie jak rysowanie stopą, układanie wieży z drewnianych klocków czy „węża” z domina w rękawicach kucharskich? Tego typu ćwiczenia uwrażliwią uczniów i pokażą im, że wszystkie czynności wykonywane z ograniczoną możliwością ruchów palców nie są proste. Wymagają więcej czasu, wytrwałości, czasami pomocy lub wsparcia drugiej osoby, aby stały się wykonalne. Dla osób z niepełnosprawnościami ważne są zrozumienie, cierpliwość i akceptacja.

Z kolei uwrażliwienie uczniów na problemy osób niewidomych umożliwi zwiedzenie Niewidzialnej Wystawy. To wyjątkowa interaktywna podróż w świat całkowitej ciemności, podczas której można sprawdzić, jak radzić sobie w codziennych sytuacjach bez pomocy wzroku – wyłącznie za pomocą zmysłów słuchu, dotyku i węchu. Przewodnikami wystawy są osoby niewidome lub niedowidzące, wprowadzające odwiedzających w podróż, która może odmienić sposób patrzenia na świat. Czy godzina bycia niewidomym może otworzyć oczy?
 

CieKawa inicjatywa 

Osoby z niepełnosprawnościami mają różne talenty, uczą się, pracują, odnoszą sukcesy. Przykładem są chociażby Spółdzielnie Socjalne, takie jak CIEKAWA Spółdzielnia Socjalna w Gdańsku, prowadząca kawiarnię oraz kuchnię. W ten sposób oferuje miejsca pracy dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną wychodzących z Warsztatów Terapii Zajęciowej. Podobne inicjatywy dają szansę na nową jakość życia zatrudnionym osobom z niepełnosprawnościami – stanowią realizację zadań wynikających z Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych w zakresie dostępu do zatrudnienia, prawa do godności i samodzielności. Może zatem warto sprawdzić, czy w Państwa okolicy jest cieKawa okazja, aby nie tylko wypić pachnącą kawę i zjeść pyszne domowe ciasto, ale przede wszystkim dostrzec to, co nas łączy?

Wszyscy jesteśmy tacy sami, choć każdy z nas jest inny. Pamiętajmy i wykazujmy empatię wobec osób z niepełnosprawnościami nie tylko dziś, lecz każdego dnia.

 

Źródła:

1. Joanna Kossewska, Społeczeństwo wobec osób niepełnosprawnych - postawy i ich determinanty, Annales Academiae Paedagogicae Cracoviensis, f. 14, s. 39–59, https://rep.up.krakow.pl/xmlui/bitstream/handle/11716/5864/AF014--03--Spoleczenstwo-wobec-osob-niepelnosprawnych--Kossewska.pdf?sequence=1&isAllowed=y (dostęp: 24.11.2021).

2. Beata Trębicka-Postrzygacz, O niepełnosprawności w definicjach i regulacjach prawnych w perspektywie inkluzji społecznej, Student niepełnosprawny. Szkice i rozprawy, vol. 17, 2017, pp. 41–53, https://bazawiedzy.uph.edu.pl/info/article/UPHb2ccf80c06f74e318bf7af537cd7e9ef/#.YZ-UtVXMJQL (dostęp: 24.11.2021).

3. https://niewidzialna.pl/