Darmowe warsztaty z produkcji nagrań muzycznych dla gimnazjalistów i licealistów oferuje Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku. W trakcie zajęć Laboratorium Dźwięku uczestnicy będą mogli dowiedzieć się, jak w domowych warunkach, z wykorzystaniem laptopa i powszechnie dostępnych aplikacji stworzyć np. swój pierwszy set didżejski.

Pierwsze zajęcia zaplanowano na 12 listopada. Podczas warsztatów prowadzący „otworzy uszy” uczestnikom – wyjaśni im, jak czerpać inspiracje muzyczne z otoczenia oraz jak nagrywać intrygujące dźwięki, a następnie je przetwarzać. Łącznie odbędzie się pięć spotkań o zróżnicowanej tematyce – poświęconej zarówno teorii muzyki, jak i wiedzy dotyczącej sprzętu i oprogramowania przydatnego w tworzeniu dzieł muzycznych. 

Organizatorzy tłumaczą, że celem projektu jest przede wszystkim pokazanie, że za pomocą powszechnie dostępnych środków można stworzyć swoje własne, muzyczne dzieło. Warsztaty mają również na celu zbudowanie wspólnej grupy osób pasjonujących się dźwiękiem i chcących odkryć odmienne sposoby myślenia o nim i jego wytwarzania. Będzie to rodzaj laboratorium dźwiękowego – swoisty departament do spraw dźwięku – powiedział Sebastian Bednarek, pedagog muzyczny, który poprowadzi zajęcia.

Na zakończenie projektu zaplanowano niewielki koncert, podczas którego bedą prezentowane utwory uczestników.