Europejski Dzień Parków Narodowych obchodzony jest w rocznicę utworzenia pierwszego parku narodowego w Europie. Jest nim szwedzki Sarek powołany 24 maja 1909 r. Ile obecnie jest parków narodowych w Europie, a ile w Polsce? Czy będą powstawać kolejne parki? Jak w interesujący sposób przeprowadzić z uczniami grę symulacyjną na temat tworzenia nowych parków narodowych? O tym więcej w artykule.

 

Kartka z Ekokalendarza – Dzień Parków Narodowych

krajobraz

Obecnie na naszym kontynencie znajduje się ponad 250 parków narodowych. W Polsce mamy 23, które zajmują 1% powierzchni naszego kraju. Polskie Parki Narodowe są niezwykle zróżnicowane i ciągną się od pasa nadmorskiego, przez pojezierza i niziny, aż do gór na południu Polski. Najstarszymi parkami narodowymi w Polsce są Białowieski Park Narodowy i Pieniński Park Narodowy, które zostały utworzone w 1932 r. Najmłodszym jest utworzony w 2001 r. Park Narodowy Ujście Warty. Od kilku lat toczą się rozmowy na temat utworzenia 3 kolejnych: Mazurskiego, Turnickiego oraz Jurajskiego.

Park narodowy tworzy się w celu zachowania różnorodności biologicznej, zasobów, tworów i składników przyrody nieożywionej oraz walorów krajobrazowych, przywrócenia właściwego stanu zasobów i składników przyrody, a także odtworzenia zniekształconych siedlisk przyrodniczych. „Nadrzędną ideą Europejskiego Dnia Parków Narodowych jest zwrócenie uwagi na konieczność obejmowania ochroną przyrody ożywionej oraz nieożywionej na terenie całej Europy – ostatnich miejsc z fragmentami dzikiej przyrody, w których dzikie zwierzęta mogą żyć w naturalnych siedliskach. Ważne w tym dniu jest również pokazanie piękna naszych parków narodowych i podkreślenie ich wagi dla całego środowiska.” - mówi Katarzyna Kępska, Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”.

Nadchodzi czas wakacji, z czym wiążą się perspektywy urlopowych wyjazdów. Jeśli dawno nie byliśmy w żadnym parku - mamy doskonałą okazję, by to zmienić. Odwiedzenie parku narodowego to świetny pomysł na odpoczynek na łonie natury oraz poznanie skarbów przyrody. „Patrzenie na piękno przyrody jest pierwszym krokiem do oczyszczenia umysłu”- Albert Einstein.
 

Gra symulacyjna dla młodzieży nt. tworzenia nowych parków narodowych

W pakiecie materiałów edukacyjnych opracowanych przez Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła” znajdą Państwo m.in. grę symulacyjną dla młodzieży nt. tworzenia nowych parków narodowych, propozycję stworzenia trójwymiarowej mapy parków narodowych Polski, ćwiczenie do nauki rozpoznawania tropów zwierząt, a dla najmłodszych – memory o zwierzętach parków narodowych, teatr cieni i zabawę terenową pt. „Park narodowy liliputów”. Materiały są dostępne do pobrania TUTAJ.

 

Źródło:

Eko Kalendarz, Dzień Parków Narodowych – pakiet edukacyjny.