Konferencje, warsztaty, webinary i inne inicjatywy, które mają pokazać, jak bezpiecznie korzystać z Internetu i nowych technologii. Kolejna edycja Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa (ECSM – European Cybersecurity Month) to inicjatywa organizowana przez Europejską Agencję ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) oraz Komisję Europejską. W Polsce koordynatorem kampanii jest Państwowy Instytut Badawczy NASK (NASK-PIB). 

 

Październik Europejskim Miesiącem Cyberbezpieczeństwa

bezpieczenstwo w sieci

Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa to 31 dni warsztatów, konferencji, kampanii i inicjatyw, które mają podnieść świadomość bezpieczeństwa w Internecie. Z powodu pandemii Covid-19 zarówno dzieci i młodzież, jak i dorośli zdecydowanie więcej godzin spędzali w Internecie. W tym roku jeden z głównych tematów kampanii brzmi „Bądź Cyberbezpieczny w domu”. Na stronie organizatorów znajdziemy wskazówki i porady dotyczące tego, jak rozpoznać potencjalne zagrożenia cyberbezpieczeństwa i zachować bezpieczeństwo w Internecie.

Na stronie projektu w bazie wiedzy znajdziemy wiele artykułów, poradników, infografik, czy filmów dotyczących m.in. mediów społecznościowych w szkole, śladu cyfrowego, złośliwego oprogramowania czy istoty tworzenia silnych haseł.

Zachęcamy do zapoznania się z opublikowanymi materiałami dotyczącymi cyberhigieny i bezpiecznego korzystania z Internetu, a także z promowanymi inicjatywami podejmowanymi przez uczestników kampanii.

Wciąż mają Państwo również możliwość zgłoszenia prowadzonej przez siebie akcji. Inicjatywę można zgłosić przez formularz na stronie bezpiecznymiesiac.pl. Udział w kampanii to dobry sposób, aby przedstawić swoją inicjatywę na forum międzynarodowym. Informacja na temat wydarzenia będzie opublikowana na ogólnoeuropejskiej stronie poświęconej kampanii www.cybersecuritymonth.eu oraz na www.bezpiecznymiesiac.pl, a także w mediach społecznościowych na Facebooku i Twitterze. Więcej na temat Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa przeczytają Państwo TUTAJ.

 
Europejski Tydzień Kodowania CodeWeek

Pozostając w temacie cyberprzestrzeni, chcemy również poinformować Państwa o trwającym tygodniu, a raczej dwóch tygodniach kodowania #CodeWeek2021, organizowanym od 9 do 24 października. Przedsięwzięcie polega na rywalizacji między europejskimi krajami na zorganizowanie jak największej liczby wydarzeń związanych z kodowaniem i programowaniem. W ubiegłym roku Polska w tym zestawieniu zajęła pierwsze miejsce!

Głównym celem tego wydarzenia jest promowanie kodowania i programowania. To możliwość poznania gier logicznych, grafiki komputerowej czy elementów robotyki. Każdy, kto chciałby się włączyć do tego wydarzenia, może zorganizować własną inicjatywę i zgłosić ja tutaj: codeweek.eu/add.

Ponadto w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania CodeWeek każda chętna osoba może wziąć udział w ogólnodostępnych, bezpłatnych wydarzeniach dotyczących programowania. Więcej informacji na stronie.

 

Źródła:

  1. https://bezpiecznymiesiac.pl/(dostęp: 13.07.2021).
  2. MEiN, Europejski Tydzień Kodowania CodeWeek – zapraszamy do udziału!, https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/europejski-tydzien-kodowania-codeweek--zapraszamy-do-udzialu (dostęp: 13.07.2021).