Mimo że ferie zimowe to czas wolny od nauki w szkole, to niekoniecznie jest to czas wolny dla nauczycieli. Aby móc odpoczywać, nauczyciel musi zgłosić urlop wypoczynkowy. Jednak zgodnie z prawem dyrektor może wezwać nauczyciela do pracy w czasie zimowej przerwy w szkole, ale tylko w kilku przypadkach. O jakich sytuacjach mowa?

 

Pomysły na regenerujący wypoczynek 

tablica ksiazki rekawice

Praca nauczyciela przynosi wiele satysfakcji, ale bywa także wyczerpująca. Są Państwo wystawieni na wiele różnych bodźców, mają kontakt z setkami uczniów i uczennic, muszą Państwo dbać o ich wzajemne zrozumienie, a także sami rozumieć ich potrzeby i wspierać proces nauki.

Czas wolny jest doskonałą okazją, aby odpocząć od codziennych obowiązków i wreszcie skupić się na sobie i bliskich. To moment na nadrobienie zaległości w relacjach, rozwijanie pasji lub… nicnierobienie. Najważniejsze jest, by spędzić go przyjemnie, tak aby mogli Państwo w pełni wypocząć – to znaczy nie zmuszać się do niczego i z uwagą wsłuchać się we własne potrzeby. Ich realizacja pozwoli zregenerować siły. Dopiero wtedy można pomyśleć o przygotowaniach do drugiego semestru.

Przypominamy, że prawo do pierwszego urlopu uzyskują Państwo w ostatnim dniu poprzedzającym ferie szkolne.

Terminy ferii zimowych dla wszystkich województw

Ministerstwo Edukacji i Nauki już na początku roku szkolnego 2023/2024 ogłosiło terminy tegorocznych ferii zimowych dla poszczególnych województw. Przerwa zimowa rozpocznie się już 15 stycznia i potrwa do 25 lutego.

Harmonogram ferii zimowych 2024:

  • 15–28 stycznia przerwa w województwach:
    - dolnośląskim,
    - mazowieckim,
    - opolskim, 
    - zachodniopomorskim.
     
  • 22 stycznia – 4 lutego przerwa w województwach:
    - podlaskim,
    - warmińsko-mazurskim.
     
  • 29 stycznia – 11 lutego przerwa w województwach:
    - lubelskim,
    - łódzkim,
    - podkarpackim,
    - pomorskim,
    - śląskim.
     
  • 12–25 lutego przerwa w województwach:
    - kujawsko-pomorskim,
    - lubuskim,
    - małopolskim,
    - świętokrzyskim,
    - wielkopolskim.

 
Podział ferii na różne terminy w poszczególnych województwach obowiązuje od 2004 r. Został on ustalony na mocy rozporządzenia z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego.

Praca w czasie ferii zimowych 

Zgodnie z art. 64 ust. 1 Karty Nauczyciela: nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania. Jedynie w pewnych przypadkach dyrektor może zobowiązać nauczycieli do pracy w szkole.

W ustawie znajdziemy zapis wyjaśniający, że dyrektor może zobligować nauczyciela do pracy w czasie przerwy zimowej tylko w określonych przypadkach:

  • przeprowadzanie egzaminów,
  • prace związane z zakończeniem i rozpoczęciem roku szkolnego,
  • opracowanie szkolnego zestawu programów,
  • uczestniczenia w szkoleniu zawodowym w określonej formie.

 
Mogą być Państwo poproszeni o pracę nieprzekraczającą 7 dni. Co ważne, to czas łączny zarówno dla ferii, jak i dla wakacji. Oznacza to, że gdy dyrektor zobliguje Państwa do pracy w ferie w wymiarze 3 dni, to w wakacje tego samego roku będzie mógł poprosić o stawienie się do pracy na maksymalnie 4 dni.

 

Źródła:

  1. Terminy ferii zimowych w roku szkolnym 2023/2024, https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/terminy-ferii-zimowych-w-roku-szkolnym-20232024  (dostęp: 14.12.2023 r.)
  2. Dziennik Ustaw, art. 64. – [Wymiar urlopu wypoczynkowego] – Karta Nauczyciela, https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/karta-nauczyciela-16790821/art-64  (dostęp: 14.12.2023 r.).