Obok niektórych fotografii nie można przejść obojętnie. Zdjęcie wykonane w 1927 roku w Parku Leopolda w Brukseli uwieczniło aż 17 noblistów wśród 29 najpotężniejszych uczonych z dziedziny fizyki i chemii XX wieku. Takie ujęcie mogło zdarzyć się tylko raz na sto lat!

 

Najbardziej inteligentne zdjęcie, jakie kiedykolwiek zrobiono

grupa fotografow robiaca zdjecie vintage

Ernest Solvay, pasjonat nauki i wynalazca, był organizatorem cyklicznych spotkań wybitnych uczonych z dziedziny fizyki i chemii. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę i przyciągał najbardziej znane w nauce nazwiska. Kongres Solvaya stał się okazją do omawiania i rozwiązywania trudnych problemów naukowych. Po raz pierwszy odbył się w 1911 roku, a najsłynniejszy Piąty Kongres Solvaya zorganizowano w roku 1927. To właśnie z tego wydarzenia pochodzi słynne zdjęcie, określone mianem „najbardziej inteligentnego zdjęcia, jakie kiedykolwiek zrobiono”. Na fotografii znajduje się dwadzieścia dziewięć największych umysłów naukowych świata, z których ponad połowa otrzymała Nagrodę Nobla.

Jedyną kobietą wśród naukowców uwiecznionych na zdjęciu była Maria Skłodowska-Curie, która już wówczas mogła poszczycić się dwoma Noblami, czego w tamtym momencie nie osiągnęli jej koledzy ze zdjęcia. Wśród osób uwiecznionych na zdjęciu znaleźli się również: Max Planck, niemiecki fizyk, noblista w dziedzinie fizyki; Hendrik Lorentz, który przedstawił teorię elektronową budowy materii, a także Albert Einstein czy Louis de Broglie, którego badania umożliwiły zbudowanie mikroskopu elektronowego. Fotografię wraz z opisem znajdą Państwo TUTAJ na stronie perspektywy.pl.

Kongres Solvaya jest jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń w obszarze fizyki i chemii, podczas którego zapadają istotne decyzje dotyczące dalszego rozwoju nauki. Odbywa się zwykle co 3 – 4 lata, a kolejną edycję zaplanowano na maj 2022 r. Od pierwszego kongresu minie wówczas 100 lat. Czy zatem uda się na pamiątkowej fotografii uwiecznić równie genialne grono naukowe?

 

Źródło:

Marzena Tarka, Uczeni z Solvaya, http://perspektywy.pl/portal/pdfy/2021-10-29-uczeni-z-solvaya.pdf, (dostęp: 25.11.2021).