Fundacja NAGLE SAMI już od dekady pomaga osobom w najtrudniejszych momentach życia – gdy umiera najbliższa osoba i świat wali się na głowę. Założycielką fundacji jest Olga Puncewicz, która powołała ją do życia w 2011 roku po stracie męża, himalaisty Piotra Morawskiego. Celem fundacji jest kompleksowe wspieranie osób, które doświadczyły straty bliskich. Pandemia dowiodła, że taka pomoc jest wyjątkowo potrzebna. 

Widzimy, jak bardzo potrzebne jest umiejętne wsparcie dzieci, gdy stracą bliskich. Dzwonią do nas często nauczyciele, pedagodzy szkolni – pytając, jak wspierać, co powiedzieć dziecku, jak przedstawić w klasie informacje, że np. ojciec lub matka dziecka nie żyją. Nasi specjaliści na linii wsparcia podpowiadają, jak działać, co mówić, na co uważać. Słuchają, wspierają, radzą. Z myślą o nauczycielach planujemy też jesienią przeprowadzenie serii darmowych webinarów „Jak odbudować spójność klasy – powrót do szkoły po pandemii”, a także „W grupie siła  rola społeczności szkolnej we wsparciu w sytuacji żałoby – mówi Marianna Lutomska, dyrektor zarządzający.
 

Jak pomaga Fundacja NAGLE SAMI?

Naszą misją jest oswajanie żałoby w wymiarze indywidualnym i społecznym. Zwracanie uwagi na to, że śmierć jest częścią życia człowieka, że są różne sposoby przeżywania straty i nie ma jednego odpowiedniego. Pokazywanie, że jest życie po żałobie i towarzyszenie w drodze do tego punktu. Tworzenie warunków do tego aby ludzie mogli w swoim tempie i na swój sposób przeżyć żałobę czytamy na stronie Fundacji.

Linia wsparcia

dlon dziecka i osoby doroslej

Linia wsparcia 800 108 108 powstała w 2013 roku. Konsultanci udzielają wsparcia psychologicznego od poniedziałku do piątku w godz. 14.00–20.00. Fundacja prowadzi ośrodek terapeutyczny na warszawskim Żoliborzu, w którym przyjmuje na konsultacje, terapie i grupy wsparcia.

W tym roku w lipcu został uruchomiony specjalny dyżur na Telefonie Wsparcia – w każdy czwartek od 14.00 do 17.00 – dedykowany rodzicom, opiekunom i nauczycielom mającym kontakt z dziećmi, które straciły bliskich.

 
 
Darmowe webinary

Adresatami spotkań są nauczyciele, wychowawcy, psychologowie i pedagodzy szkolni, dyrektorzy placówek edukacyjnych.

Pandemia sprawiła, że więcej osób, w tym dzieci i młodzież doświadczyło straty bliskich i żałoby. Podczas webinarów zostanie przedstawiony proces żałoby u dzieci.  Uwaga zostanie zwrócona na to, co w związku z żałobą przeżywają dzieci będące w różnym wieku i tym samym w różnych momentach rozwojowych, a także czego potrzebują i jak na te potrzeby odpowiedzieć.

27.10.2021: Dziecko po stracie – co przeżywa? Czego potrzebuje? Jak je wesprzeć?

Plan spotkania:

  1. Jak przebiega żałoba u dzieci?
  2. Wpływ okresu rozwojowego na potrzeby dziecka.
  3. Ogólne zasady wsparcia w sytuacji żałoby.
  4. Dziecięce pytania o śmierć i próba odpowiedzi.

Częstym wątkiem omawianym podczas spotkań z dziećmi, które przeżyły śmierć kogoś bliskiego, jest niepokój związany z powrotem do szkoły, do klasy, do grupy rówieśników. Zaniepokojeni bywają też dorośli oraz dzieci czekające w szkole na powrót kolegi/koleżanki. Podczas kolejnego webinaru zostanie omówiony proces powrotu dziecka przeżywającego żałobę do szkoły. Na spotkaniu zostaną też omówione propozycje działań możliwych do wprowadzenia w społeczności szkolnej w trakcie roku szkolnego, które pozwolą nawiązywać do tematu śmierci i żałoby (a także potrzebnego w razie ich wystąpienia wsparcia), tak aby w razie konieczności zmierzenia się z taką sytuacją temat był już wstępnie oswojony.

24.11.2021: W grupie siła – rola społeczności szkolnej we wsparciu w sytuacji żałoby

Plan spotkania:

  1. Obawy dzieci w żałobie wracających do szkoły.
  2. Etapy powrotu dziecka w żałobie do szkoły i możliwe do podjęcia działania wspierające na każdym z tych etapów.
  3. Jak rozmawiać o śmierci i żałobie w klasie szkolnej?

Struktura spotkań: 1h wykładu + 30 minut na odpowiedzi na pytania.

Szczegółowe informacje znajdą Państwo na stronie Fundacji NAGLE SAMI TUTAJ.

 

Źródło: Fundacja NAGLE SAMI, naglesami.org.pl (dostęp: 27.07.2021).