Geniusz zamknięty w bajce
15/03/2021Nie bez powodu od zarania dziejów ludziom towarzyszą bajkowe przekazy. W każdym wieku człowiek może skorzystać z ich terapeutycznych właściwości, co potwierdzają postaci wyrastające ponad epoki.
Profilaktyka i terapia
Korzystanie z literatury do celów terapeutycznych miało zastosowanie w czasach odleglejszych, niż można sądzić. Nie było wychowania ani edukacji bez opowieści. Wypływające z naturalnych procesów rozwojowych potrzeby dzieci zaspokajały bajki opowiadanych przez bliskich. Dorośli także znajdowali ukojenie w opowieściach. Słynna tebańska biblioteka Ramzesa II informowała o swojej funkcji już przy wejściu: ΨΥΧΗΣ ІΑΤΡΕΙΟΝ (Psyches iatreion) – lecznica dla umysłu. Minimalizowanie lęków, oczyszczanie z negatywnych emocji, wskazywanie wzorców zachowań akceptowanych w społeczności – te i wiele więcej funkcji zawierały przekazywane z pokolenia na pokolenie opowieści. O niezrównanej roli bajek w życiu człowieka wiedziały najtęższe umysły wszechczasów. Ogólnoludzka potrzeba obcowania z opowieścią przenika przez dzieła wielu twórców, w tym takich, których obecnie kojarzy się z zupełnie inną dziedziną.
Uniwersalne zasady
Mało kto mógłby się spodziewać, że wielofunkcyjna rola bajek zostanie dostrzeżona i wykorzystana przez twórcę, którego obecny świat kojarzy głównie w kontekście malarstwa. Co prawda o geniuszu Leonarda da Vinci oraz jego wszechstronnych uzdolnieniach i zainteresowaniach wie każdy, lecz nie wszyscy zdają sobie sprawę z zamiłowania artysty do bajek. Przy głębszej analizie okazuje się, że bajki – jako formy zwięzłe i symboliczne – stały się dla włoskiego geniusza sposobem na wykładanie swoich poglądów. Leonardo da Vinci wykorzystywał tę formę jako narzędzie do udostępniania zaobserwowanych praw przyrody w kontekście ludzkich zmagań z losem, ale też zarysowania umykających prawd i spostrzeżeń. Analiza rękopisów artysty pozwoliła wydobyć z nich nie tylko podstawowy temat dzieła, ale również wspomniane bajki, krótkie, celne i stworzone w umyśle dokonującym nieustających analiz. Gdyby chcieli Państwo odkryć mniej znane oblicze mistrza, sylwetkę Leonarda da Vinci w osnowie jego bajkopisarskiej pasji przybliża literaturoznawczyni z Uniwersytetu Warszawskiego dr Anna Makuch.
Źródło: WszystkoCoNajwazniejsze.pl