klawiatura polska flaga
Między 28 kwietnia a 2 maja 2023 r. w Lyngby w Danii odbyła się Bałtycka Olimpiada Informatyczna 2023. W konkursie wzięło udział 72 uczniów z krajów nadbałtyckich oraz z Ukrainy. Polscy licealiści stanęli na podium.
Zdobyli aż sześć medali – dwa złote i cztery srebrne. To nie pierwszy raz, kiedy młodzi informatycy z naszego kraju są najlepsi na świecie.

 

Zdolności informatyczne i inżynieryjne wśród polskich uczniów wyróżniają ich w skali światowej i zapewnia czołowe miejsca w konkursach międzynarodowych. Dzięki temu młodzież z Polski ma możliwość studiować na najlepszych krajowych i światowych uczelniach. Jak zauważać, motywować i wspierać utalentowanych uczniów?
 

Uczestnicy tegorocznej Bałtyckiej Olimpiady Informatycznej

Bałtycka Olimpiada Informatyczna to prestiżowy międzynarodowy konkurs przedmiotowy, organizowany od 1995 r. Zwyciężają ci, którzy wykazują cię ponadprzeciętną wiedzą i umiejętnościami z zakresu algorytmiki i programowania. W zawodach biorą udział sześcioosobowe grupy reprezentantów z 10 krajów: Danii, Estonii, Finlandii, Islandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Polski i Szwecji. W tegorocznej edycji gościnnie wystąpiła reprezentacja Ukrainy.
 

29.BOI – polska czołówka informatyczna

BOI 2023 zwyciężył uczeń z Polski: Adam Gąsienica-Samek,uczeń II klasy XIV LO im Stanisława Staszica w Warszawie. Drugi złoty medal i 4 miejsce zdobył Konstanty Smolira, uczeń III klasy prywatnego LO im. Królowej Jadwigi w Lublinie.

Srebrne medale otrzymali:

  • Marek Muzyka (6. miejsce), uczeń III klasy XIV LO im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu,
  • Rafał Mańczyk (8. miejsce), uczeń III klasy  XIV LO im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu,
  • Waldemar Lamandini (9. miejsce), uczeń III klasy III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni,
  • Olaf Targowski (14. miejsce ), uczeń III klasy III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni.

 
Opiekunami polskiej drużyny są Bartosz Kostka i Tomasz Nowak. Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom!

 
Jak zauważyć talent, mobilizować i wspierać zdolnych informatyków?

 Uczeń zdolny nie zawsze zdobywa bardzo dobre oceny. Czasami potrzebne są:

  • spostrzegawczość i umiejętność obserwacji – aby go zauważyć;
  • delikatność – aby go nie spłoszyć;
  • aktywizacja – aby sam odkrył swój talent;
  • mądre przewodnictwo – aby go wspierać.

 
Jeśli chcą Państwo prowadzić angażujące lekcje informatyki, które wyłonią młode talenty, polecamy dostępny na Mobilnej szkole program Marka Grzywny „Mobilny informatyk”. Kto wie, może w przyszłym roku to uczeń Państwa szkoły zwycięży w BOI?

 

Źródło:

29. Bałtycka Olimpiada Informatyczna – 6 medali dla polskich uczniów, https://programy.edukacja.gov.pl/29-baltycka-olimpiada-informatyczna-6-medali-dla-polskich-uczniow/ (dostęp: 16.05.2023).