Obecny nietypowy stan, społeczną izolację, można porównać do globalnego pandemicznego trzęsienia ziemi. Niepewność to określenie tego, co dzieje się obecnie na wielu rynkach. O tym, jak zmienił się Rynek książki „w czasach zarazy” możemy przeczytać w raporcie sporządzonym na podstawie obserwacji i doświadczeń czytelników.

 

Co wiadomo na temat krajowego rynku książki?

ksiazki

Wpływ pandemii na zmianę zachowań możemy zaobserwować w wielu sferach życia. Wiążące się z nią zmiany oraz siła oddziaływania na wszystkie podmioty funkcjonujące na rynku książki wydają się szczególnie istotne z uwagi na utrzymanie bądź budowanie nowych relacji między czytelnikami, wydawcami, bibliotekami i dystrybutorami.

Legimi przeprowadziło badanie, którego wyniki miały dostarczyć informacji przydatnych w procesie podejmowania decyzji strategicznych w obliczu nagłego kryzysu, spowodowanego wprowadzeniem reżimów sanitarnych i ograniczeń działalności. Rynek książki nie pozostał wolny od zmian, choć nie wydają się one zagrażać jego stabilności. Wnioski wysnute na podstawie odpowiedzi udzielonych przez ankietowanych, spośród których prawie połowa twierdzi, że przeczytała więcej niż w analogicznym okresie sprzed pandemii, napawają optymizmem.
 

Przyśpieszenie transformacji cyfrowej 

Infuture Institute wskazuje, że w roku 2021 w wyniku pandemii koronawirusa najwięcej trendów będzie dotyczyć sfery technologicznej, co wydaje się naturalnym następstwem konieczności przesunięcia wielu aktywności do sfery wirtualnej.

Coraz większą rolę na rynku książki odgrywają aplikacje książkowe. Czytelnicy chętnie korzystają z dostępnych aplikacji mobilnych do czytania i słuchania książek, takich jak: Legimi, EmpikGO, Audioteka, Storytel, BookBeat oraz Woblink. Korzystanie z oprogramowania dostępnego w smartfonach pozwala na komfortowe dokonywanie zakupów książkowych, dając poczucie wygody i bezpieczeństwa.

Jak ujawnia Paweł Horbaczewski, właściciel Arta Techu, obroty ze sprzedaży e-booków wzrosły około dwukrotnie. Niektórzy wydawcy rozważają nawet, czy w obecnej sytuacji nie zdecydować się na premierę nowej książki w formie e-booka jeszcze przed jej wersją papierową.

Więcej na temat rynku książki przeczytają Państwo w artykule na portalu Najważniejsze24.pl TUTAJ.

 

Źródło:

Raport o stanie czytelnictwa: jak czytamy w czasie pandemii?, https://najwazniejsze24.pl/artur-kawa-raport-o-stanie-czytelnictwa/