W listopadowym Kurierze pisaliśmy o tym, jaki wpływ ma przestrzeń szkolna na proces uczenia się. Dlatego miło nam pokazać Wam pomysł zrealizowany przez Izabelę Mańkowską w Szkole Podstawowej nr 6 w Gdyni. Jak widać, pozytywne zmiany w zakresie przestrzeni szkolnej są możliwe do zrealizowania i to niedużym kosztem.

 

Galeria Bratka powstała jako miejsce wspólnych spotkań, budzenie ciekawości poznawczej, wrażeń estetycznych oraz zamiłowania do czytania. Galeria jest również wyjątkowym miejscem, w którym można zrelaksować się na wygodnych pufach i poczytać. Galeria znajduje się na korytarzu szkolnym w pobliżu sali Klubu Przyjaciół Bratka (miejsce, w którym odbywają się zajęcia korekcyjno-kompensacyjne) oraz sali lustrzanej, w której na długiej przerwie odbywa się realizacja innego projektu – „Bratek czyta dzieciom”.

Galeria powstała w tym roku szkolnym jako ważne wydarzenie w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji.

W Galerii będą się odbywać wystawy zdjęć i prac i różnej tematyce. Tytuł aktualnej wystawy brzmi „Niezwykłe podróże Bratka”. Wystawa jest wynikiem kilkuletnich podróży, jakie odbywały z Bratkiem (maskotką) dzieci ze swoimi rodzicami oraz nauczyciele i ich rodziny. Bratek- podróżnik ma dla dzieci wyjątkowe znaczenie. Maskotka Bratka jest nagrodą za całoroczną pracę terapeutyczną na zajęciach. Jest swoistym motywatorem. Dzieci chcąc ją uzyskać pracują wytrwale według przyjętych wcześniej kryteriów. Sukcesywnie wzmacniane, za swój wysiłek zdobywają odpowiednią ilość żetonów. W nagrodę otrzymują Bratka na własność. I…właśnie od tej pory Bratek zaczyna z dziećmi nową przygodę, odbywając z nimi ciekawe podróże.

Ekspozycja wystawy w nowej galerii, jak można się domyślać olśniła i zaskoczyła treścią nie jednego uczestnika spotkania. Uroczystość otwarcia Galerii okazała się wspaniałym wydarzeniem i zaskakującą propozycją pięknego dialogu i prawdziwego bycia razem w społeczności szkolnej.   

W tworzenie tego niezwykłego miejsca zaangażowała się cała społeczność szkolna, a w szczególności nauczyciele plastyki i techniki oraz nauczyciel biblioteki.
Pamiętajcie, że Bratek jest nie tylko świetnym pretekstem do spotkań i rozmów, ale pomaga również uczniom klas trzecich podczas ich pierwszego ważnego sprawdzianu – Ogólnopolskiego Sprawdzianu Kompetencji Trzecioklasisty. Bratek występuje w filmie terapeutycznym, który dzieci oglądają przed sprawdzianem, dzięki czemu są bardziej rozluźnione i skupione. Dodatkowo po zakończeniu testu wysłuchują bajkę Bratka oraz odbywają pogadankę według scenariusza, co pozwala na uspokojenie i zrozumienie emocji, które odczuwają po sprawdzianie. Więcej o najbardziej przyjaznym sprawdzianie dla dzieci znajdziecie TUTAJ