Wszystkim Mikołajom życzymy dziś wszystkiego najlepszego z okazji imienin. Nie tylko Mikołaje i dzieci celebrują 6 grudnia – starsi również chętnie przygotowują drobne upominki, które nad ranem po kryjomu chowają w butach. Może część z nas pamięta tę chwilę, gdy jako dziecko odkryliśmy, że tajemniczym Mikołajem są rodzice? Być może specjalnie tego dnia wstawaliśmy wcześniej, by nakryć Mikołaja „na gorącym uczynku”? Zapewne każdy z nas ma wiele miłych wspomnień związanych z pięknym, magicznym porankiem 6 grudnia. Szczególnie tego dnia możemy uświadomić sobie, że dawanie prezentów jest równie przyjemne, jak ich otrzymywanie. 

 

I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem

 

„I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem –
To jest sprawa prostsza bardziej, niż się zdaje
 

Dlaczego wspólne celebrowanie mikołajek z uczniami jest tak ważne? To nie tylko dzień, w którym otrzymujemy prezenty, kiedy atmosfera jest swobodniejsza – to także wyjątkowa okazja, by wprowadzić niecodzienny świąteczny klimat. W tym dniu uczniowie są dla siebie bardziej życzliwi, a dzięki wspólnemu świętowaniu integrują się i na chwilę zapominają o codziennych problemach. Niech ten czas wypełnią radość i uśmiech, a także dzielenie się szczęściem z innymi.
 

Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.

 Jan Paweł II.

 

Jak poczuć prawdziwą magię świąt?

prezenty wlozone do butow

Jak świętować, by świętować naprawdę? Z okazji mikołajek w szkołach dzieci przygotowują upominki, świąteczne ozdoby i łakocie, fotobudki, robią radosne wspólne zdjęcia, a także organizują pomoc dla potrzebujących. Przygotowując się do świąt, warto pamiętać o tych, którym jest szczególnie trudno – o osobach przebywających w szpitalach, domach seniora, domach pomocy społecznej, domach dziecka czy w hospicjach. Święty Mikołaj był biskupem, pomagał potrzebującym. Dziś każdy z nas może uczynić to samo. Czasem nie trzeba wiele – wystarczy rozejrzeć się dookoła, by dotrzeć osoby, dla których nawet mały gest może znaczyć wiele. Ręcznie wykonane lub elektroniczne kartki z życzeniami, drobne prezenty czy wsparcie instytucji charytatywnych są doskonałymi formami uwrażliwienia uczniów na drugiego człowieka i najlepszą lekcją empatii.

Niech wspólne świętowanie tego dnia, zgodnie z maksymą być, a nie mieć, będą dla Państwa uczniów wyjątkową pamiątką, którą będą wspominać z sentymentem.
 

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia zachęcamy Państwa do dzielenia się z nami informacjami o świątecznych akcjach charytatywnych organizowanych w Państwa szkołach. Linki, opisy oraz zdjęcia mogą Państwo przesyłać na naszym profilu na Facebooku TUTAJ.