klawiatura niebieski stetoskop
Natłok obowiązków sprawia, że brakuje czasu na uważne przyjrzenie się własnym potrzebom. Psychologowie wielokrotnie podkreślają konieczność wsłuchania się w komunikaty płynące z ciała i zadbanie o siebie. A co jeśli zauważymy niepokojące objawy i zaczniemy diagnozować się... w internecie? Może to prowadzić do rozbudzenia w nas nadmiernego lęku, a nawet cyberchondrii – szczególnej odmiany hipochondrii.

 

Cyberchondria – co to jest?

Cyberchondria jest definiowana jako „skłonność do wzmożonego zamartwiania się swoim stanem zdrowia i nadmiernego poszukiwania w internecie informacji medycznych o objawach i dolegliwościach”. Innymi słowy jest to stan, w którym lęk przed chorobą wzrasta podczas wyszukiwania informacji w sieci. Osoby cierpiące na cyberchondrię często szukają informacji na temat swoich objawów na różnych portalach. Niestety, te informacje często są niezweryfikowane, przestarzałe lub wprost nieprawdziwe, co prowadzi do niewłaściwych diagnoz i zwiększenia niepokoju. Warto zauważyć, że poszukiwanie informacji na temat zdrowia w internecie może być bardzo pomocne, ale należy zachować umiar i skonsultować się z lekarzem przed podjęciem jakichkolwiek działań. Dziś nietrudno o fake newsy, w które łatwo uwierzyć zarówno młodzieży, jak i dorosłym. Jeśli dorosły lub dziecko są podatni na manipulację, a dodatkowo ich codzienne życie wypełnia lęk, łatwo mogą ulec internetowym diagnozom.
 

Jak uchronić się przed cyberchondrią?

Oto kilka sposobów, które mogą pomóc chronić się przed cyberchondrią:

  • ustalenie granic: przed rozpoczęciem poszukiwań informacji medycznych w internecie warto ustalić limit czasowy i liczbę źródeł do sprawdzenia; ograniczenie ilości czasu spędzonego w sieci może pomóc zachować dystans i uniknąć nadmiernego stresu;
  • korzystanie z wiarygodnych źródeł: warto przeglądać np. strony internetowe rządowych agencji zdrowia lub organizacji medycznych, a unikać portali, które oferują niepotwierdzone informacje z każdej dziedziny życia;
  • proszenie o pomoc: nieocenione może być wsparcie rodziny lub przyjaciół, a nawet specjalisty;
  • zdrowe nawyki: regularne ćwiczenia fizyczne, odpowiednia dieta i dbanie o dobry sen mogą pomóc w zmniejszeniu stresu i lęku związanego z chorobami.

 
Więcej ciekawych informacji na temat tego zjawiska znajdą Państwo w artykule opublikowanym w serwisie Nauka w Polsce. Warto pamiętać i przekazywać uczniom, że internet może być bardzo przydatnym źródłem informacji medycznych, ale tylko wtedy, gdy korzystamy z niego w odpowiedzialny sposób.

 

Źródła:

  1. Beata Bajcar, Jolanta Babiak, Agnieszka Olchowska-Kotala, Cyberchondria i jej pomiar. Polska adaptacja i właściwości psychometryczne Skali Cyberchondrii CSS-PLhttps://www.psychiatriapolska.pl/pdf-81799-79573?filename=Cyberchondria%20i%20jej.pdf (dostęp: 26.04.2023).
  2. Mariusz Duplaga, Mateusz Kobryn, Cyberchondria i lęk o zdrowie w dobie dezinformacji, https://repozytorium.uwb.edu.pl/jspui/bitstream/11320/13828/1/M_Duplaga_M_Kobryn_Cyberchondria.pdf (dostęp: 26.04.2023).