W dniach 24–27 marca 2022 roku odbędzie się konkurs #FakeHunter Challenge/Geopolityka. Ideą konkursu jest propagowanie dostępu do wiarygodnych i sprawdzonych informacji publikowanych w sieci.

 

#FakeHunter Challenge/Geopolityka 

W konkursie mogą wziąć udział osoby powyżej 13. roku życia, którym zależy na propagowaniu idei dostępu do wiarygodnych i rzetelnych informacji, a w szczególności uczniowie szkół podstawowych, średnich, studenci i społeczność ukraińska. Celem konkursu jest propagowanie dostępu do wiarygodnych i sprawdzonych informacji publikowanych w sieci. Temat przewodni V edycji konkursu to geopolityka obejmująca sfery: polityczną, militarną, gospodarczą, dyplomatyczną oraz energetyczną. W ciągu czterech dni – 24–27 marca bieżącego roku – zarejestrowane osoby będą mogły zgłaszać fałszywe informacje publikowane w sieci lub przesyłać raporty fact-checkingowe dotyczące m.in.: wojny w Ukrainie, rosyjskich działań militarnych i politycznych, pomocy udzielanej ukraińskim uchodźcom przez Polskę czy konsekwencji gospodarczych wywołanych działaniami na Wschodzie.
 

Rejestracja i przebieg konkursu

fake news

Konkurs składa się z dwóch konkurencji, tj. polowania na fake newsy oraz fact checking challenge. W rywalizacji mogą wziąć udział zespoły liczące od 1 do 5 członków. Punkty z zakwalifikowanych i ocenionych prac przez jury sumują się.

Konkursowi #FakeHunter Challenge/Geopolityka towarzyszyć będą rozmowy i debaty transmitowane na żywo na https://fakehunter.pap.pl/challengeV.

Dla pierwszych dwudziestu szkół, które zgłoszą chęć udziału w konkursie i zaangażują się w rywalizację, zostaną zorganizowane bezpłatne warsztaty z weryfikacji informacji. Konkurs rusza 24 marca.

Wśród ekspertów prowadzących warsztaty znaleźli się specjaliści z portalu Fake Hunter, którzy na co dzień zajmują się weryfikacją fałszywych i zmanipulowanych informacji publikowanych w sieci, oraz eksperci GovTech.

Na najlepsze zespoły czekają nagrody finansowe: I miejsce – 8 tys. złotych, II miejsce – 6 tys. złotych, III miejsce – 3 tys. złotych.

Do wygrania jest także nagroda specjalna – iPad. Aby go zdobyć, należy przesłać swoje pomysły dotyczące sposobów na walkę z dezinformacją, wzbudzić zainteresowanie tym tematem u większej liczby odbiorców oraz wzbogacić i udoskonalić system FakeHunter.

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się w piątek 1 kwietnia o godz. 12.00.

Rejestracja odbywa się za pośrednictwem strony TUTAJ.

 

Źródło:

  1. MEiN, Konkurs #FakeHunter Challenge/Geopolityka – zgłoś się!, https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/konkurs-fakehunter-challengegeopolityka--zglos-sie (dostęp: 16.03.2022).