Wiosną szkoły organizują liczne wycieczki. Niektórzy stawiają na wypoczynek na łonie natury, inni – na zwiedzanie większych miast i korzystanie z ich oferty kulturalnej. Uczniowie z pewnością będą wspominać szkolną wycieczkę nawet po wielu latach. Poznawanie nowych miejsc jest niezwykle interesujące dla każdego, bez względu na wiek.
 

Kojący wpływ natury

Od wielu lat mówi się o niebagatelnym wpływie natury na rozwój młodych ludzi. Obserwacja przyrody nie tylko pozwala się wyciszyć, lecz także stanowi niewyczerpane źródło tematów do rozmów – może stanowić pretekst do dyskusji o ekologii, środowisku naturalnym, życiu i rozwoju organizmów itd. Według Howarda Gardnera, profesora pedagogiki na Uniwersytecie Harvarda, istnieje ósmy typ inteligencji – inteligencja przyrodnicza. Osoby obdarzone taką inteligencją m.in.:

  • lubią przebywać wśród natury,
  • mają wyczulone zmysły, chętnie ich używają do eksplorowania natury,
  • wykazują troskę o zagrożone gatunki.

 

wycieczka jezioro dzieci

Wyjście do lasu czy parku, nawet na godzinę, może okazać się niezwykłym doświadczeniem. Dzięki zaangażowaniu się w obserwowanie przyrody praktykujemy mindfulness – skupianie się na chwili obecnej. Jak mówi Ewa Nowak, pedagożka i terapeutka: „Nastolatki dzieli dziś od przyrody przepaść i ten chroniczny brak kontaktu ma bezpośrednie przełożenie na częstość występowania krótkowzroczności, otyłości, niedoboru witaminy D, depresji, zaburzeń zachowania, alergii i uzależnień, w tym uzależnienia od internetu. A to tylko kilka z problemów współczesnych dzieci…”. Oczywiście jedno wyjście na łono natury nic nie zmieni, ale może zainspirować młodych ludzi do częstszego spędzania wolnego czasu na wolnym powietrzu.

Wiosna to doskonała okazja do tego, aby udać się na wycieczkę do parku krajobrazowego lub narodowego. Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska przygotowało grę, która pozwala na zdobycie wiedzy na temat parków narodowych. Na szlakach na wędrowców czekają quizy, zagadki i ciekawostki. Więcej informacji na temat gry znajdą Państwo na stronie MEiN.
 

Międzynarodowy Dzień Muzeów

Inspiracją do zorganizowania ciekawej wycieczki może być obchodzony od 1977 r. 18 maja Międzynarodowy Dzień Muzeów. W ubiegły weekend w wielu miastach można było wziąć udział w Nocy Muzeów. W każdym z większych miast znajdują się ciekawe obiekty, które warto odwiedzić. Są to nie tylko miejsca pamięci, lecz także inne placówki, prezentujące wystawy skierowane dla dzieci i młodzieży. Nowoczesne obiekty często oferują wystawy interaktywne, które zainteresują nawet najbardziej znudzonych uczniów. Wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z nudą!

Ciekawe i niesztampowe miejsca do odwiedzenia z dziećmi i młodzieżą znajdą Państwo na blogu Kasai, gdzie autorzy dzielą się swoimi doświadczeniami muzealnymi. Zachęcamy do poszukiwania miejsc godnych zobaczenia w Państwa okolicy. Kto wie, może we własnej miejscowości znajdą Państwo prawdziwe perełki? Bez względu na to, czy postawią Państwo na wycieczkę na łono natury, czy odwiedzą ciekawe miejsce pamięci lub centrum nauki, uczniowie z pewnością to docenią.

 

Źródła:

  1. Ewa Nowak, Jak rozwijać w dziecku miłość, wrażliwość i szacunek do przyrody?, https://zwierciadlo.pl/psychologia/522468,1,jak-rozwijac-w-dziecku-milosc-wrazliwosc-i-szacunek-do-przyrody.read (dostęp: 09.05.2023).
  2. „Odkrywca Parków Narodowych” – gra multimedialna, MEiN, https://programy.edukacja.gov.pl/odkrywca-parkow-narodowych-gra-multimedialna/ (dostęp: 09.05.2023).
  3. W muzeum nie ma nudy – ciekawe muzea w Polsce, czyli zabierz dziecko do muzeum, https://kasai.eu/ciekawe-muzea-w-polsce-z-dzieckiem-do-muzeum/ (dostęp: 09.05.2023).