Jeśli czytając to zdanie, siedzisz, to lepiej wstań – dowiedziono, że siedzący tryb życia skraca nasze życie. Mamy jednak dobrą wiadomość i kilka prostych rad, jak je wydłużyć.

 

Siedzisz? Powstań i zrób krok w kierunku dłuższego życia 

kobieta wiczenia rozciagajace

Brak ruchu spowodowany koniecznością utrzymywania przez dłuższy czas pozycji siedzącej ma poważny wpływ na nasze zdrowie. Powstają i nasilają się wady postawy, np. skolioza, której zaniedbanie w wieku rozwojowym może prowadzić do konieczności jej korekcji poprzez bardzo skomplikowaną operację chirurgiczną. Problemem mogą być też zerwania więzadeł krzyżowych, przykurcze, bóle głowy, nadciśnienie tętnicze czy zwiększona męczliwość – zaznacza Adam Markiewicz w raporcie „Moje s@mopoczucie w e-szkole”, przygotowanym przez zespół badawczy z Katedry Pedeutologii i Edukacji Zdrowotnej UMCS w Lublinie.

Badania dotyczące czasu spędzonego w pozycji siedzącej oraz aktywności fizycznej w odniesieniu do śmiertelności przeprowadziło Amerykańskie Towarzystwo Onkologiczne. Trwały 14 lat i uczestniczyło w nich ponad 123 tys. osób. Wyniki wykazały, że kobiety nieaktywne fizycznie i siedzące ponad 6 godzin dziennie miały o 94% większe ryzyko śmierci niż te, które siedziały poniżej 3 godzin dziennie i uprawiały jakąś aktywność. Z kolei u mężczyzn nieaktywnych i siedzących ponad 6 godzin dziennie to ryzyko było wyższe o 48%.

Inne badania prowadzone w Australii w 2008 roku dostarczyły zatrważających wniosków. Badacze oszacowali, że każda godzina spędzona przed telewizorem skraca oczekiwaną długość życia o około 22 minuty.

Siedzący tryb życia jest problemem na całym świecie. Przeciętny Amerykanin spędza w pozycji siedzącej 13 godzin w ciągu doby. Natomiast Lekarze Europejskiego Stowarzyszenia Medycyny Sportowej uznają siedzenie za czwartą przyczynę zgonów. Jak wskazują naukowcy 2 godziny siedzenia dziennie to większe ryzyko występowania cukrzycy, chorób układu krążenia, nowotworów oraz dolegliwości bólowych kręgosłupa.

Jak zatem powstrzymać negatywne skutki wynikające z siedzącego trybu życia? To zabrzmi nienaukowo, ale naprawdę wystarczy robić cokolwiek, np. zmieniać pozycję. Nie powinniśmy utrzymywać jednej pozycji dłużej niż przez 15–20 minut. Wystarczy wstać, zrobić kilka kroków, przysiadów, pompek. Potrzebny jest ruch – dodaje Adam Markiewicz.

Ważne jest, aby zdać sobie sprawę z tego, że wyrobienie pewnych nawyków, drobnych zmian nie wymaga od nas podjęcia skomplikowanych działań i wielkiego wysiłku. Jednak musimy być konsekwentni. Warto w tym miejscu przypomnieć znaną myśl – lepszy przykład niż wykład. Pamiętajmy, że dawanie dobrego przykładu jest jedną z najefektywniejszych metod edukacyjnych.

Przykłady prostych ćwiczeń skutecznie i zdrowo urozmaicających pracę siedzącą znajdą Państwo TUTAJ. Zatem zachęcamy do zrobienia pierwszego kroku i… niepoprzestania na nim. Według badań śmiertelność spada wyraźnie, gdy przekraczamy próg 7,5–8 tysięcy kroków dziennie.
 

Wysiłek, który zainwestujesz dzisiaj, będzie liczył się jutro

Wierzymy, że powyższe statystyki i rekomendacje przekonały Państwa do aktywności fizycznej, choćby niewielkiej, ale regularnej. Zatem:

  • raz na godzinę wstań od biurka i poruszaj się przez 5 minut;
  • w trakcie przerwy odejdź od komputera i nie korzystaj z innych sprzętów. Możesz wyjść na krótki spacer, przejść się po korytarzu, wziąć kilka głębokich oddechów lub wykonać kilka ćwiczeń rozciągających;
  • zacznij od prostych ćwiczeń rozciągających, takich jak ukłon japoński czy koci grzbiet, które rozluźnią kręgosłup i przyniosą niemal natychmiastową ulgę;
  • bądź bardziej aktywny fizycznie – trening nie musi być intensywny, ale powinien być regularny. Znajdź tą aktywność fizyczną, która sprawia przyjemność np. spacer, nordic walking, jogging, pilates czy pływanie;
  • kiedy tylko jest to możliwe, wybierz chodzenie; warto zamienić samochód na spacer albo wysiąść wcześniej z komunikacji miejskiej i przejść pieszo 1–2 przystanki.

 
Gdziekolwiek się teraz znajdujesz, to dobre miejsce, aby zacząć. Wysiłek, który zainwestujesz dzisiaj, będzie się liczył jutro.

Andrew Matthews

 

Źródło:

  1. Maciej Walas, Poświęć 2 minuty, zyskaj 100 godzin ruchu, https://portal.librus.pl/rodzina/artykuly/poswiec-2-minuty-zyskaj-100-godzin-ruchu-2 (dostęp: 06.04.2022).